08.12.2023r.
Aktualizacja: 
08.12.2023r.

W dzisiejszych czasach komputery i telefony są wyposażone w coraz większe dyski twarde, co umożliwia przechowywanie ogromnych ilości danych. Jednak wraz ze wzrostem ilości przechowywanych informacji, wzrasta również ryzyko ich utraty. W naszym poradniku znajdziesz cenne wskazówki dotyczące zabezpieczania danych, aby móc je bezpiecznie przechowywać przez lata.

Czy warto robić kopie zapasowe?

Nie istnieje coś takiego jak nadmiarowa kopia zapasowa. Kopia zapasowa to kluczowy sposób na ochronę ważnych plików przed ryzykiem utraty. Istnieje wiele przyczyn, dla których dane mogą zostać utracone, w tym przypadkowe usunięcie, awaria nośnika, kradzież sprzętu czy ataki typu ransomware. Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o sytuacjach, w których hakerzy przejmują dyski komputerów, domagając się okupu. Nawet jeśli okup zostanie zapłacony, nie ma pewności odzyskania danych. Jedynym niezawodnym sposobem na ich ochronę jest regularne tworzenie kopii zapasowych na oddzielnym urządzeniu, które nie jest ciągle połączone z komputerem. To zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i daje pewność, że ważne pliki są chronione, niezależnie od tego, co może się przytrafić z pierwotnym urządzeniem przechowującym dane.

Na czym przechowywać kopie zapasowe?

Wybór odpowiedniego urządzenia do tworzenia kopii zapasowych danych jest kluczowy dla ich bezpieczeństwa. Podobnie jak wybierając samochód, wybierasz spośród różnych opcji w zależności od potrzeb. Oto przegląd dostępnych możliwości:

  • Dysk Zewnętrzny HDD i SSD: Używanie dysku zewnętrznego do tworzenia backupów to sprawdzony sposób. Ważne jest, aby podłączać taki dysk tylko w celu wykonania kopii zapasowej i odłączać go po zakończeniu procesu. W przeciwnym razie, w przypadku ataku ransomware, dysk zewnętrzny może zostać zainfekowany. Przy wyborze odpowiedniego dysku zewnętrznego, warto kierować się poradnikami, które pomogą wybrać model dostosowany do indywidualnych potrzeb.
  • Serwery NAS: To rozwiązanie oferuje wysoki poziom konfiguracji i bezpieczeństwa. Możliwość instalacji kilku dysków w serwerze NAS pozwala na dostosowanie pojemności do własnych potrzeb. Serwery NAS są szczególnie przydatne dla osób posiadających duże ilości danych. Przy ich wyborze pomocny może być poradnik wyjaśniający, jak wybrać najlepszy model.
  • Pendrive (Pamięć Flash USB): Pendrive'y są przenośne i łatwe w użyciu, co czyni je dobrym rozwiązaniem dla mniejszych ilości danych, takich jak zdjęcia, muzyka czy nagrania wideo. Jednak ze względu na ich mały rozmiar, łatwo je zgubić, a brak szyfrowania sprawia, że dane mogą być łatwo dostępne dla niepowołanych osób.

Jeśli masz wiele plików do przechowania i nie chcesz niczego usuwać, istnieją sposoby na ich bezpieczne przechowywanie i udostępnianie innym użytkownikom. 

Jakie są rodzaje kopii zapasowych?

Rodzaje kopii zapasowych można porównać do różnych metod zabezpieczania wartościowych danych. Każda z nich ma swoje unikalne cechy i najlepiej sprawdza się w określonych sytuacjach:

  • Kopia Pełna: Jest to najbardziej podstawowa forma kopii zapasowej. Obejmuje ona wszystkie wybrane dane, takie jak zawartość całych dysków, poszczególnych folderów czy nawet pojedynczych plików. Tego typu kopia powinna być wykonana jako pierwsza, aby służyć jako punkt odniesienia dla wszystkich późniejszych backupów. Jej główną zaletą jest kompletność, ale zajmuje najwięcej miejsca na nośniku i jej wykonanie trwa najdłużej. Mimo to, kopia pełna jest najłatwiejsza do odtworzenia w przypadku awarii.
  • Kopia Różnicowa: Ten rodzaj kopii zapasowej obejmuje nowe i zmodyfikowane pliki, które powstały od czasu ostatniej pełnej kopii. Zapewnia szybki dostęp do najnowszych wersji plików, łącząc dane z kopii pełnej i ostatniej kopii różnicowej. Jest szybsza i zajmuje mniej miejsca niż kopia pełna. Do przywrócenia danych potrzebne są tylko dwie kopie: pełna i ostatnia różnicowa.
  • Kopia Przyrostowa: Ta metoda koncentruje się na zapisywaniu tylko tych plików, które uległy zmianie lub zostały dodane od czasu ostatniej kopii zapasowej, niezależnie od jej typu. Jest to idealne rozwiązanie, gdy pliki są często aktualizowane i interesuje nas tylko najnowszy stan. Kopia przyrostowa jest najszybsza w tworzeniu, ale jej odtworzenie może być czasochłonne, gdyż wymaga przywrócenia kopii pełnej oraz wszystkich kolejnych kopii przyrostowych.

Każdy z tych rodzajów kopii zapasowych ma swoje plusy i minusy, a ich wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz charakterystyki przechowywanych danych. Ważne jest, aby regularnie aktualizować backupy i przechowywać je w bezpiecznym miejscu, aby w razie potrzeby móc szybko odzyskać cenne informacje.

Ochrona przed atakami w sieci

Jak zabezpieczyć pendrive?

Pendrive jest przydatnym narzędziem do przenoszenia danych między komputerami lecz ważne jest odpowiednie zabezpieczenie jego zawartości. Wybór nośnika z funkcją szyfrowania to skuteczna metoda ochrony danych taki model pendrive'a wymaga ustawienia hasła które użytkownik musi wprowadzić przy każdym podłączeniu urządzenia do komputera. Dostępne na rynku są również pendrive’y które mają możliwość blokowania pamięci a nawet jej formatowania po kilkukrotnych nieudanych próbach uzyskania dostępu. Co więcej tryb odczytu to kolejna funkcja zabezpieczająca która pozwala jedynie na przeglądanie plików na pendrivie bez ryzyka infekcji złośliwym oprogramowaniem

Zaawansowane modele pendrive'ów wyposażone są w wbudowaną klawiaturę umożliwiającą wprowadzenie kodu dostępu. Dzięki temu są one bardziej uniwersalne i mogą być używane z różnymi urządzeniami w tym tymi które nie posiadają klawiatury fizycznej. Takie zabezpieczenia znacznie zwiększają bezpieczeństwo przechowywanych danych chroniąc je przed dostępem nieautoryzowanych osób.

Polecane pendrive z szyfrowaniem danych

Zabezpiecz swój dysk twardy – polecane rozwiązania

Zabezpieczanie dysku twardego w komputerze lub laptopie to kluczowy element ochrony prywatnych danych. Takie zabezpieczenie jest ważne zarówno dla dysków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W miarę upływu lat zgromadzisz na nich coraz więcej ważnych informacji takich jak dokumenty, zdjęcia, filmy, które warto chronić przed utratą czy dostępem niepowołanych osób.

  • Ustawienie Silnego Hasła do Komputera: Jest to pierwszy i najprostszy krok w zabezpieczaniu danych. Choć wiele osób pomija to zabezpieczenie, zwłaszcza gdy korzystają z komputera w domu, silne hasło jest niezbędne do ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. W sytuacji, gdy udostępniasz swój sprzęt innym, warto również stworzyć osobne konto gościa z ograniczonym dostępem i uprawnieniami.
  • Tworzenie Bezpiecznego Hasła: Wybierz zdanie, które łatwo zapamiętasz, i użyj pierwszych liter każdego słowa, aby stworzyć hasło. Następnie wplataj w nie cyfry i znaki specjalne, aby zwiększyć jego skuteczność. Na przykład zdanie "Jak zabezpieczyć ważne dane na komputerze albo smartfonie?" może zostać przekształcone w hasło "j2wDnk@s?".
  • Wykorzystanie Technologii Biometrycznej: Jeśli preferujesz unikanie tradycyjnych haseł, rozważ wybór urządzenia z sensorem linii papilarnych. Dodatkowo, poszukiwanie modeli z modułem TPM (Trusted Platform Module) zwiększy poziom zabezpieczeń, umożliwiając korzystanie z zaawansowanych funkcji, takich jak szyfrowanie dysków.
  • Szyfrowanie Dysku: Innym skutecznym sposobem ochrony danych jest użycie programu szyfrującego. Programy takie jak BitLocker czy VeraCrypt pozwalają na szyfrowanie całego dysku lub tworzenie wirtualnych, zaszyfrowanych partycji, do których dostęp możliwy jest tylko po wpisaniu odpowiedniego hasła.

Podsumowując, zabezpieczenie dysku twardego wymaga kombinacji silnych haseł, opcjonalnie technologii biometrycznych oraz programów szyfrujących. Te kroki pomogą zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych przed utratą, kradzieżą lub atakiem hakerskim

Jak zabezpieczyć swój smartfon przed atakami w sieci?

Zabezpieczenie danych na smartfonie i jego karcie pamięci jest kluczowe dla ochrony prywatności i ważnych informacji. Współczesne smartfony oferują kilka metod szyfrowania zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej pamięci. W systemie Android funkcja szyfrowania jest łatwo dostępna w ustawieniach bezpieczeństwa telefonu, gdzie użytkownik może zabezpieczyć zarówno pamięć urządzenia, jak i kartę SD. Szyfrowanie to proces, który może trwać od kilku minut do ponad godziny, więc należy go przeprowadzać na urządzeniu z naładowaną baterią, najlepiej podłączonym do ładowarki, aby uniknąć ryzyka rozładowania w trakcie procesu, co może prowadzić do utraty danych. Funkcja ta jest dostępna od wersji Android 6.0 Marshmallow, natomiast w urządzeniach Apple od wersji iOS 8.

Oprócz szyfrowania danych, ważne jest również ustawienie zabezpieczeń dostępu do urządzenia. Podstawowym sposobem jest użycie kodu PIN, który chroni przed dostępem do sieci komórkowej. Dodatkowo, skuteczną metodą ochrony jest blokada ekranu przy użyciu kodu PIN, hasła, wzoru lub metod biometrycznych takich jak czytnik twarzy lub linii papilarnych. W nowoczesnych modelach smartfonów, takich jak iPhone 8 czy iPhone X, dostępne są zaawansowane funkcje biometryczne jak Face ID i Touch ID. Te metody zabezpieczają urządzenie przed nieautoryzowanym dostępem i zapewniają, że tylko upoważnione osoby mogą uzyskać dostęp do zawartości telefonu.

Aby skutecznie chronić dane na smartfonie i jego karcie pamięci, warto regularnie aktualizować oprogramowanie, korzystać z silnych haseł oraz wykorzystywać dostępne metody szyfrowania i zabezpieczeń biometrycznych. W ten sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko dostępu do danych przez niepowołane osoby.

Jak kompleksowo zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie Internet stał się nieodzowną częścią naszego życia, zagrożenia związane z cyberprzestępczością intensywnie wzrastają. Z każdym dniem pojawiają się nowe warianty wirusów i zagrożeń, co wymaga od nas stałej czujności i odpowiedzialności w zabezpieczaniu naszych danych. W obliczu tych wyzwań, istotne jest, aby skupić się na kilku kluczowych krokach, które pomogą chronić nasze cenne informacje.

Po pierwsze, należy używać najnowszej wersji systemu operacyjnego. Producenci systemów operacyjnych regularnie wydają aktualizacje, które nie tylko dodają nowe funkcje, ale przede wszystkim łatają znalezione luki bezpieczeństwa. Zatem aktualizacja systemu jest jednym z podstawowych kroków w utrzymaniu bezpieczeństwa. Drugim ważnym elementem jest zainstalowanie i utrzymywanie aktualnego programu antywirusowego. Te programy są zaprojektowane, by chronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami. Regularne skanowanie komputera programem antywirusowym może zapobiec wielu problemom.

Kolejną zasadą jest unikanie otwierania podejrzanych wiadomości i linków. Phishing i inne formy oszustw są coraz bardziej zaawansowane, dlatego należy być ostrożnym przy otwieraniu maili lub klikaniu w linki, szczególnie te, które wydają się niepewne lub pochodzą z nieznanych źródeł. Pobieranie programów wyłącznie z zaufanych źródeł to kolejny kluczowy element. Nieautoryzowane lub podejrzane strony często zawierają złośliwe oprogramowanie, które może zaszkodzić komputerowi lub ukraść dane.

Anonimowość w sieci to również ważny aspekt. Używanie VPN, unikanie udostępniania zbyt wielu danych osobowych i zachowanie ostrożności w mediach społecznościowych to praktyki, które mogą pomóc chronić naszą prywatność online. Silne hasła to podstawa bezpieczeństwa kont internetowych. Korzystanie z długich, skomplikowanych haseł, które są trudne do odgadnięcia, a także regularna ich zmiana, znacznie zwiększa bezpieczeństwo.

Na koniec, warto wspomnieć o monitoringu IP jako dodatkowym narzędziu w zabezpieczaniu danych. Jest to szczególnie ważne w kontekście ochrony dokumentów fizycznych i wrażliwych informacji przechowywanych w domu czy biurze. Monitoring IP umożliwia zdalny dostęp do obrazu z kamer i może być skutecznym narzędziem w zapobieganiu nieautoryzowanemu dostępowi do danych.

Polecane kamery IP

Podobne wpisy

Jak wybrać pendrive do smartfona lub tabletu?

Pendrive do smartfona lub tabletu to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala na szybkie i wygodne przenoszenie danych między urządzeniami. Wybór odpowiedniego pendrive'a może jednak być nieco skomplikowany, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku modeli. W tym poradniku omówimy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pendrive'a do smartfona lub tabletu, takie jak kompatybilność, pojemność, prędkość transferu danych oraz dodatkowe funkcje. Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom.

Zobacz

Jak wybrać klawiaturę dla graczy?

Klawiatura to jedno z najważniejszych narzędzi w arsenale każdego gracza. Wybór odpowiedniej klawiatury gamingowej może znacznie wpłynąć na komfort, efektywność i przyjemność z gry. W tym poradniku omówimy podstawowe funkcje klawiatur gamingowych, rodzaje przełączników oraz kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru. Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom i preferencjom.

Zobacz

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz