14.11.2022r.
Aktualizacja: 
24.04.2023r.
Spis treści

Użytkownicy systemów Microsoft dosyć długo czekali na nową odsłonę popularnych „okienek”. Windows 11 został wydany 4 października 2021 roku, czyli 6 lat po premierze Windowsa 10. Najnowsza odsłona systemu oferuje kilka nowych rozwiązań dla graczy, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Co to jest DirectStorage?

Sama technologia została zaprojektowana z myślą o konsoli Xbox Series X, jednak Microsoft zdecydował się na przeniesienie jej na komputery stacjonarne.

DirectStorage to interfejs przygotowany dla deweloperów, którzy tworzą gry. Technologia pozwala na rozwiązanie problemu przepustowości w komunikacji pomiędzy pamięcią masową (dyskiem twardym ssd), a kartą graficzną. Interfejs DirectStorage pomija procesor oraz tworzy środowisko dla układu graficznego do przetwarzania danych pobieranych prosto z dysku. Maksymalne korzyści osiągniemy podczas korzystania z najszybszych nośników danych SSD NVMe.

Zalety DirectStorage API

Najnowsze API wprowadzone przez Microsoft w systemie Windows 11 wprowadzi istotne zmiany, które odczują szczególnie gracze. Pierwszą ze zmian jest znaczące skrócenie czasu ładowania. DirectStorage oferuje programistom tworzenie rozległych światów w grach, stąd możemy spodziewać się że najnowsze tytuły będą oferowały jeszcze bardziej realne wrażenia z rozgrywki.

Auto HDR w Windows 11

Mogłoby się wydawać, że technologia HDR to nic nowego. Jednak w przypadku funkcji Auto HDR w najnowszym systemie od Microsoftu pozwala na granie w gry, które nie wspierają funkcji HDR w trybie HDR. Funkcja High-Dynamic Range oznacza szeroki zakres dynamiki obrazu, czyli duże różnice między ciemnymi, a jasnymi tonami. W praktyce oznacza to, że kolory są żywe, a gracz widzi detale dużo wyraźniej. Aby uruchomić funkcję Auto HDR w systemie Windows 11 wystarczy, że włączysz opcję Auto HDR w menu Ustawienia – System – Wyświetlacz – HDR.

Ważne! Pamiętaj, że Twój monitor musi obsługiwać tryb HDR.

Xbox Game pass – istna rewolucja łącząca konsolę z PC

Xbox Game Pass zrewolucjonizował rynek subskrypcji dostępu do gier komputerowych. W cenie 55 zł otrzymujemy maksymalny pakiet dostępu, a to zaledwie 1/5 ceny standardowej gry w dniu premiery na PC. Microsoft stale rozwija swoją platformę i jako jedni z niewielu oferują niektóre tytuły w dniu premiery w modelu subskrypcji. Na Windows 11 zagramy już w najnowsze Age of Empires IV czy Forzę Horizon 5.

Microsoft zdecydował się w najnowszej odsłonie systemu Windows na istną rewolucję na rynku gier. Dzięki jednemu ekosystemowi, możemy połączyć ze sobą dwie platformy – konsolę Xbox oraz komputer stacjonarny. Od teraz, gracze PC mogą grać w gry dostępne jedynie na konsolach dzięki subskrypcji Game Pass Ultimate. Dzięki korzystaniu z aplikacji Xbox na Windows 11 jesteśmy w stanie zdalnie połączyć się ze swoją konsolą i uruchomić ją w chmurze na komputerze stacjonarnym. Warto wspomnieć, że z usługi Game Pass Ultimate można korzystać również na innych urządzeniach, np. na smartfonie.

Podobne wpisy

Bon na laptopa dla nauczycieli – kto skorzysta, jak działa bon i gdzie będzie można go zrealizować?

Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z ministrem cyfryzacji podjęli decyzję, że dofinansowanie na sprzęt komputery nie obejmie jedynie czwartoklasistów. Nauczyciele również otrzymają dofinansowanie w postaci bonu na zakup laptopa.

Jakie są podstawowe kryteria kwalifikacyjne
, żeby móc skorzystać z bonu dla nauczyciela? Czy jest możliwa dopłata do kupowanego sprzętu, czy jednak należy zmieścić się w kwocie 2500 złotych? Na te i wiele pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Zobacz

Koniec wsparcia Microsoft Office 2013. Co to oznacza dla użytkowników? Jaką wersję pakietu Office warto kupić

Microsoft Office 2013 był jednym z najpopularniejszych pakietów biurowych na świecie. Popularne aplikacje, takie jak Word, Excel czy PowerPoint gościły praktycznie w każdym domu oraz firmie. Pakiet był wykorzystywany przez miliony ludzi, jednak po dziesięciu latach od premiery, firma z Redmond ogłosiła, że wsparcie dla Microsoft Office 2013 zostanie zakończone.

Zobacz

Kingston KC3000 - lepsza alternatywa dla Samsunga 980 Pro?

Operacje na danych stanowią podstawę informatyzacji, dlatego producenci stale dążą do udoskonaleń nośników danych, tak aby wszelkie operacje były szybkie i bezpieczne. Kingston KC3000 to topowa propozycja producenta z Fountain Valley, która ma zwrócić uwagę najbardziej wymagających użytkowników.

Zobacz