14.11.2022r.
Aktualizacja: 
24.04.2023r.

Użytkownicy systemów Microsoft dosyć długo czekali na nową odsłonę popularnych „okienek”. Windows 11 został wydany 4 października 2021 roku, czyli 6 lat po premierze Windowsa 10. Najnowsza odsłona systemu oferuje kilka nowych rozwiązań dla graczy, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Co to jest DirectStorage?

Sama technologia została zaprojektowana z myślą o konsoli Xbox Series X, jednak Microsoft zdecydował się na przeniesienie jej na komputery stacjonarne.

DirectStorage to interfejs przygotowany dla deweloperów, którzy tworzą gry. Technologia pozwala na rozwiązanie problemu przepustowości w komunikacji pomiędzy pamięcią masową (dyskiem twardym ssd), a kartą graficzną. Interfejs DirectStorage pomija procesor oraz tworzy środowisko dla układu graficznego do przetwarzania danych pobieranych prosto z dysku. Maksymalne korzyści osiągniemy podczas korzystania z najszybszych nośników danych SSD NVMe.

Zalety DirectStorage API

Najnowsze API wprowadzone przez Microsoft w systemie Windows 11 wprowadzi istotne zmiany, które odczują szczególnie gracze. Pierwszą ze zmian jest znaczące skrócenie czasu ładowania. DirectStorage oferuje programistom tworzenie rozległych światów w grach, stąd możemy spodziewać się że najnowsze tytuły będą oferowały jeszcze bardziej realne wrażenia z rozgrywki.

Auto HDR w Windows 11

Mogłoby się wydawać, że technologia HDR to nic nowego. Jednak w przypadku funkcji Auto HDR w najnowszym systemie od Microsoftu pozwala na granie w gry, które nie wspierają funkcji HDR w trybie HDR. Funkcja High-Dynamic Range oznacza szeroki zakres dynamiki obrazu, czyli duże różnice między ciemnymi, a jasnymi tonami. W praktyce oznacza to, że kolory są żywe, a gracz widzi detale dużo wyraźniej. Aby uruchomić funkcję Auto HDR w systemie Windows 11 wystarczy, że włączysz opcję Auto HDR w menu Ustawienia – System – Wyświetlacz – HDR.

Ważne! Pamiętaj, że Twój monitor musi obsługiwać tryb HDR.

Xbox Game pass – istna rewolucja łącząca konsolę z PC

Xbox Game Pass zrewolucjonizował rynek subskrypcji dostępu do gier komputerowych. W cenie 55 zł otrzymujemy maksymalny pakiet dostępu, a to zaledwie 1/5 ceny standardowej gry w dniu premiery na PC. Microsoft stale rozwija swoją platformę i jako jedni z niewielu oferują niektóre tytuły w dniu premiery w modelu subskrypcji. Na Windows 11 zagramy już w najnowsze Age of Empires IV czy Forzę Horizon 5.

Microsoft zdecydował się w najnowszej odsłonie systemu Windows na istną rewolucję na rynku gier. Dzięki jednemu ekosystemowi, możemy połączyć ze sobą dwie platformy – konsolę Xbox oraz komputer stacjonarny. Od teraz, gracze PC mogą grać w gry dostępne jedynie na konsolach dzięki subskrypcji Game Pass Ultimate. Dzięki korzystaniu z aplikacji Xbox na Windows 11 jesteśmy w stanie zdalnie połączyć się ze swoją konsolą i uruchomić ją w chmurze na komputerze stacjonarnym. Warto wspomnieć, że z usługi Game Pass Ultimate można korzystać również na innych urządzeniach, np. na smartfonie.

Podobne wpisy

Jak wybrać pendrive do smartfona lub tabletu?

Pendrive do smartfona lub tabletu to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala na szybkie i wygodne przenoszenie danych między urządzeniami. Wybór odpowiedniego pendrive'a może jednak być nieco skomplikowany, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku modeli. W tym poradniku omówimy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pendrive'a do smartfona lub tabletu, takie jak kompatybilność, pojemność, prędkość transferu danych oraz dodatkowe funkcje. Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom.

Zobacz

Jak wybrać klawiaturę dla graczy?

Klawiatura to jedno z najważniejszych narzędzi w arsenale każdego gracza. Wybór odpowiedniej klawiatury gamingowej może znacznie wpłynąć na komfort, efektywność i przyjemność z gry. W tym poradniku omówimy podstawowe funkcje klawiatur gamingowych, rodzaje przełączników oraz kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru. Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom i preferencjom.

Zobacz

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz