16.08.2021r.
Aktualizacja: 
24.04.2023r.

Planujesz zakup pierwszego komputera dla swojego dziecka? Zastanawiasz się kiedy jest najodpowiedniejszy moment na tego rodzaju zakup? Wielu rodziców stara się maksymalnie opóźnić moment, w którym dziecko zagłębia się w technologiczny świat. W tych czasach jednak jest to nieuniknione, a z roku na rok co raz młodsze dzieci umieją się posługiwać laptopem, tabletem czy smartfonem. W tym poradniku znajdziesz wszelkie informacje na temat zakupu pierwszego komputera dla dziecka.

Kiedy kupić pierwszy komputer dla dziecka?

Według niektórych badań, w obecnych czasach prawie połowa dzieci na świecie korzystała z urządzeń elektronicznych w wieku poniżej drugiego roku życia. Mimo, że wielu badaczy przekonuje rodziców że zbyt wczesne zaznajamianie dzieci z technologią może źle odbić się na ich rozwoju psychofizycznym to rozpoczęcie edukacji technologicznej odpowiednio wcześniej pozwoli odnaleźć się dziecku w cyfrowym świecie.

Niestety przed postępem nie da się uciec. W ocenie ekspertów, lepiej samodzielnie wprowadzić dziecko w świat technologii niż gdyby miał to zrobić ktoś za rodzica. Dzięki temu od najmłodszych lat możemy pokazywać dziecku urządzenia takie jak tablet czy smartfon oraz razem z nim odkrywać w bezpieczny sposób technologię. Biorąc pod uwagę powyższe, najlepszy czas na zakup pierwszego komputera to rozpoczęcie edukacji w szkole podstawowej. To właśnie w tym okresie rodzi się prawdziwa potrzeba obcowania z technologią. Dobitnie pokazały to czasy pandemii COVID-19, gdzie od najmłodszych lat dzieci musiały sobie radzić z lekcjami online. Pamiętajmy, że rola rodzica nie może kończyć się na zakupie komputera. Należy nauczyć dziecko odróżniania wartościowych informacji od tych, które zaśmiecają Internet, a nawet mogą grozić bezpieczeństwu nie tylko komputera ale i dziecka.

Czy kupować komputer tylko do nauki?

Znamy ten argument dzieci – „Ja się będę na nim uczył”. Aż trudno w niego uwierzyć i nic w tym dziwnego. Gry komputerowe to jedna z ulubionych rozrywek dzieci. Niektóre środowiska mocno lobbują zły wpływ gier komputerowych na młodzież, jednak granie pod czujnym okiem rodzica może bardzo mocno rozwinąć u dziecka logiczne myślenie, spryt i pracę zespołową. Udowodniło to wiele badań przeprowadzonych na dużych grupach dzieci. Warto pamiętać, że nie dotyczy to każdej gry na rynku, a do rodzica należy obowiązek zwracania uwagę w co gra dziecko oraz czy dany tytuł jest dostosowany do wieku dziecka.

Zatem kupując pierwszy komputer dla dziecka, lepiej postawić na wydajniejsze podzespoły które poradzą sobie z aktualnymi grami na rynku. Małe dzieci nie żyją samą nauką, dlatego przyda im się rozrywka zarówno ta rzeczywista, na podwórku jak i wirtualna. Warto wspomnieć, że mocniejszy komputer tylko ułatwia naukę. Oprogramowanie takie jak Microsoft Teams potrafi mocno obciążyć podzespoły podczas lekcji online.

Komputer stacjonarny czy laptop dla dziecka?

To pierwszy dylemat, przed którym stają rodzice dziecka. Do wyboru mamy komputer stacjonarny lub mobilny i poręczny laptop.

Zakup komputera stacjonarnego obarczony jest wieloma dodatkowymi zakupami. Musimy dokupić monitor, myszkę, klawiaturę i wiele innych akcesoriów, aby korzystanie z komputera było komfortowe. W związku z tym, zakup komputera stacjonarnego często jest droższy niż zakup laptopa. Laptop cechuje się mobilnością oraz zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Niestety trudno jednoznacznie określić co lepsze – zakup komputera stacjonarnego czy laptopa. Mimo wszystko, stawiamy na zakup laptopa. Za podobne pieniądze otrzymujemy w pełni mobilny sprzęt, który sprawdzi się w każdym miejscu – zarówno w domu jak i u dziadków czy u kolegi. Dodatkowo laptop cechuje „użytkowność od razu”. Wyciągamy urządzenie z pudełka i dysponujemy pełnoprawnym komputerem, co sprawia że nie musimy dokupywać wielu dodatkowych urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa dla dziecka?

Wiele dzieci bywa niesforne. Laptop dla młodego ucznia rozpoczynającego swoją drogę edukacyjną powinien być przede wszystkim solidny. Wybierając taki laptop, należy zwrócić w pierwszej kolejności na obudowę urządzenia. Ta powinna być wykonana z solidnego materiału, odpornego na zadrapania czy przypadkowe uderzenia. Niezwykle ważna jest również waga laptopa. Plecaki szkolne dzieci bywają bardzo ciężkie, dorzucając do tego laptopa możemy zaszkodzić zdrowiu pleców naszego dziecka. Na wagę laptopa ma wpływ również rozmiar ekranu. Laptopy 15,6 cala wydają się wygodniejsze, jednak ciężko zmieścić takie urządzenie do dziecięcego plecaka. W związku z tym, jeżeli dziecko planuje chodzić z laptopem do szkoły to warto wybierać mniejsze ekrany. W przypadku gdy laptop będzie używany głównie w domu, zdecydujmy się na zakup laptopa o przekątnej min. 15,6 cala.

Niezwykle ważną kwestią jest oprogramowanie. Nowy laptop powinien być przede wszystkim wyposażony w oryginalny system Windows oraz podstawowy pakiet biurowy Microsoft. Warto zwrócić uwagę na podzespoły takie jak procesor, ilość pamięci ram, dysk SSD czy karta graficzna. Nie muszą one być z najwyższej półki, ale warto kupić laptopa który „uciągnie” nie tylko edukację dziecka, ale również rozrywkę w postaci gier komputerowych.

Przydatne wyposażenie i akcesoria do laptopów

Laptop dla ucznia musi być dobrze wyposażony. Wiele modeli laptopów od zakupu posiada zainstalowany system Windows, dzięki czemu jako rodzic nie spędzisz kilku godzin nad instalacją systemu. Laptop zaraz po zakupie jest gotowy do użycia.

Do przydatnych akcesoriów należy zaliczyć myszkę bezprzewodową. Używanie touchpada nie należy do najwygodniejszych rozwiązań. Szczególnie młodsze dzieci mogą mieć z nim problem, dlatego warto na początek przygody z komputerem wyposażyć zestaw w myszkę bezprzewodową. Pozwoli ona na sprawne poruszanie się po systemie i zainstalowanym oprogramowaniu. Warto pomyśleć również o zakupie zestawu słuchawkowego (słuchawki wraz z mikrofonem) jeżeli dziecko bierze lub będzie brało udział w lekcjach online.

Warto zaopatrzyć zestaw młodego ucznia w podstawkę chłodzącą. To specjalnie wyprofilowane podstawki, na których możemy ustawić laptop. Kąt nachylenia takiej podstawki sprawia, że w naturalny sposób układamy dłonie na klawiaturze. W przypadku dziecka, zachowanie odpowiedniej pozycji pleców i dłoni przy pracy na komputerze jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju. Dodatkowo, dzięki podstawce chłodzącej laptop cały czas jest wspomagany dodatkowym chłodzeniem.

Podobne wpisy

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz

Najlepsze prezenty na Dzień Matki. Sprawdź nasze propozycje

Źródeł Dnia Matki możemy doszukiwać się w starożytnym Egipcie gdzie ówczesna ludność czciła boginię Izydę, którą uważano za ucieleśnienie idealnej matki oraz żony. Pierwszym rokiem, w którym ustanowiono oficjalnie Dzień Matki był 1905. W 1914 roku, Kongres USA na czele z prezydentem Woodrowem Willsonem uznali Dzień Matki za święto narodowe. U Stanach Zjednoczonych przypada ono na drugą niedzielę maja. W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja od 1914 roku. Tego dnia wszystkie mamy są obdarowywane kwiatami, laurkami oraz innymi upominkami. W tym poradniku przedstawimy Ci propozycje najlepszych prezentów na Dzień Matki.

Zobacz

Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Zobacz