20.04.2021r.
Aktualizacja: 
27.04.2023r.

W grach liczy się najmniejszy szczegół. Każdy szanujący się gracz z pewnością wie, że monitor to podstawa komfortowej rozgrywki. Sprzętu tego typu nie wymieniamy co roku, dlatego wybór monitora, który posłuży wiele lat to nie lada wyzwanie. Większość z nas zaczyna poszukiwania monitora od wyboru przekątnej ekranu, jednak pozostaje jeszcze wiele parametrów na które warto zwrócić uwagę.

Jaka matryca do gier? IPS vs TN

Aktualnie producenci monitorów oferują 3 najpopularniejsze rodzaje matryc w swoich produktach. Są to matryce IPS, TN lub VA. Pierwsze dwie są zdecydowanie najczęściej wybierane przez klientów. Matryce IPS są obecnie montowane w wielu monitorach oraz telewizorach. Podstawowa przewaga technologii IPS nad TN to doskonałe odwzorowanie kolorów. Wynika to z tego, że pierwotnie matryce IPS były wykorzystywane przez profesjonalistów do edycji zdjęć oraz wideo. Mimo że wiele monitorów IPS oferuje wysokie częstotliwości odświeżania – to biorąc pod uwagę czas reakcji - ustępują one monitorom wyposażonym w matrycę TN. Parametr czasu reakcji docenią przede wszystkim gracze FPS, dla których liczy się szybka reakcja a nie idealne odwzorowanie barw. Dla graczy pozostałych gatunków gier, czas reakcji nie ma tak wielkiego znaczenia dlatego częściej wybierają monitory z matrycą IPS.

grafika poglądowa

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz poradnik Jak wybrać monitor do gier?

Podstawowe parametry, które warto znać przed zakupem monitora

Format obrazu jest związany z przekątną ekranu. To parametr, który opisuje stosunek szerokości do wysokości monitora. Do najpopularniejszego formatu należy obecnie 16:9, jednak coraz popularniejsze są monitory oferujące znacznie większą przestrzeń roboczą o formacie 21:9.

Rozdzielczość nie ma większego wpływu na zwiększenie przestrzeni roboczej ekranu, jednak ma ogromny wpływ na jakość i ostrość wyświetlanego obrazu. Niestety, aby w pełni wykorzystać potencjał monitora należy zapewnić mu odpowiednio mocną kartę graficzną. Na rynku są już monitory oferujące rozdzielczość 4K, które mogą wyświetlać obraz w rozdzielczości nawet 4093x2304 px.

Czas reakcji to szczególnie ważny parametr dla graczy. Powinien wynosić od 1 do 5 ms. Parametr ten opisuje czas jaki upływa od momentu przesunięcia piksela do wyświetlenia go na monitorze. Czas reakcji jest ściśle powiązany z częstotliwością odświeżania, która mówi o tym jak często w trakcie 1 sekundy monitor odświeża wyświetlany obraz. Monitory dla graczy oferują od 75 Hz do nawet 240 Hz. Obecnie najpopularniejszymi monitorami są te oferujące odświeżanie na poziomie 144 Hz, jednak takie wartości odświeżania matrycy często wiążą się z większym budżetem, który trzeba przeznaczyć na zakup monitora. Graczom z mniejszym budżetem na pomoc przychodzą matryce 75 Hz, które stanowią doskonały kompromis między ceną, a jakością. Warto wspomnieć, że granie na monitorze wyposażonym w matrycę, która oferuje większe odświeżanie niż standardowe 60 Hz jest znacznie przyjemniejsze. Obraz wydaje się płynniejszy, pozbawiony zbędnych cięć i lagów. Nie oznacza to jednak, że dzięki nowemu monitorowi zaczniemy lepiej grać. Szybsza matryca monitora nie zwalnia graczy z ciągłego doskonalenia umiejętności oraz analizowania błędów popełnionych w trakcie rozgrywki. Po kilku dniach spędzonych z monitorem, który oferuje wyższą częstotliwość odświeżania niż wyżej wspomniane 60 Hz, przesiadka na monitor o standardowym odświeżaniu matrycy będzie bardzo trudna…
iiyama, wychodząc naprzeciw klientom z mniejszym budżetem, stworzyła rewelacyjną serię monitorów Black Hawk opartą o matrycę 75 Hz, która oferuje bardzo dobre parametry w przystępnej cenie.

Grafika poglądowa

Monitory iiyama G-Master™ Black Hawk - polecane dla graczy

iiyama to marka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Powstała w 1973 roku, a jej nazwa pochodzi od japońskiego miasta Iiyama. Znana jest przede wszystkim z wyjątkowego przywiązania do jakości i wysokich parametrów pracy swoich produktów. To marka, która odpowiada za stworzenie jednej z najpopularniejszych serii monitorów dla graczy G-Master™ Black Hawk. Mają one za zadanie dać przewagę graczom nad przeciwnikami, dzięki odpowiednio mocnej specyfikacji oraz użytym podzespołom.

Monitor iiyama G-Master™ G2440HSU-B1 Black Hawk

Na rynku obecnie znajdziemy zaledwie kilka modeli, które oferują tak dobre parametry w przyzwoitej cenie. Jednym z nich z pewnością jest monitor iiyama G-Master™ G2440HSU-B1 z serii Black Hawk. To właśnie seria Black Hawk jest skierowana do graczy, którzy poszukują monitora oferującego przyzwoitą specyfikację w niewygórowanej cenie. Model iiyama G-Master™ G2440HSU-B1 Black Hawk stawia na matrycę IPS. Technologia matryc TN odchodzi w zapomnienie i na ten moment jest wykorzystywana jedynie przez profesjonalnych graczy ze względu na niski czas reakcji. Typowy gracz z pewnością wybierze matrycę IPS ze względu na jej wszechstronność, czyli nasycone oraz dobrze odwzorowane kolory, szeroki kąt widzenia oraz bardzo dobry kontrast.

Podobne wpisy

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz

Najlepsze prezenty na Dzień Matki. Sprawdź nasze propozycje

Źródeł Dnia Matki możemy doszukiwać się w starożytnym Egipcie gdzie ówczesna ludność czciła boginię Izydę, którą uważano za ucieleśnienie idealnej matki oraz żony. Pierwszym rokiem, w którym ustanowiono oficjalnie Dzień Matki był 1905. W 1914 roku, Kongres USA na czele z prezydentem Woodrowem Willsonem uznali Dzień Matki za święto narodowe. U Stanach Zjednoczonych przypada ono na drugą niedzielę maja. W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja od 1914 roku. Tego dnia wszystkie mamy są obdarowywane kwiatami, laurkami oraz innymi upominkami. W tym poradniku przedstawimy Ci propozycje najlepszych prezentów na Dzień Matki.

Zobacz

Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Zobacz