16.09.2020r.
Aktualizacja: 
03.07.2023r.
Spis treści

Najpopularniejszy pakiet biurowy na świecie jakim stał się Microsoft Office to konieczność w każdej firmie i tego nie boimy się powiedzieć.

Czym różni się Microsoft 365 od Microsoft Office?

Główną różnicą jest sposób płatności. Za Microsoft 365 płacimy w modelu subskrypcji, który cieszy się coraz większą popularnością. Opłaty mogą być naliczane co miesiąc lub co roku. W zamian za subskrypcję otrzymujemy pakiet oraz aktualizacje, a co najważniejsze przyszłe wersje oprogramowania. W przypadku zakupu Microsoft Office dostajemy kompletne oprogramowanie z aktualizacjami, ale już bez aktualizacji do najnowszej wersji pakietu.

Microsoft Office w wersji dla firm to obecnie wydatek rzędu 1000-1200 zł w wersji pudełkowej. Za zakup otrzymujemy pojedynczą licencję oraz dostęp do wszystkich aktualizacji na czas wsparcia oprogramowania. Mamy również dostęp do wszystkich aplikacji, które wchodzą w skład pakietu.

Pakiet Microsoft 365 w modelu subskrypcji możemy otrzymać już za 4,2 euro w wersji Business Basic, jednak w tej cenie otrzymujemy tylko internetowe oraz mobilne wersje podstawowych aplikacji pakietu. Za pakiet Business Standard zapłacimy 10,5 euro za miesiąc, a różnica między droższymi pakietami polega głównie na dostępności produktów „w chmurze”. W skali roku pakiet Microsoft 365 wyniesie nas ok. 550 zł za pojedynczą licencję, co wydaje się bardzo dobrą ofertą, tym bardziej że otrzymujemy ciągłe aktualizacje – nawet do nowych wersji oprogramowania oraz rewelacyjne wsparcie techniczne Microsoft. Plany platformy Microsoft 365 zarówno dla użytkowników domowych jak i firm zapewniają dostępność klasycznych aplikacji pakietu Office, takich jak Excel, Word i PowerPoint. Większość planów obejmuje pełne wersje do zainstalowania, ale firma oferuje również podstawowe plany z wersjami online, dzięki czemu sam możesz zdecydować co dla Ciebie będzie najlepsze.

Czy Microsoft 365 może działać bez Internetu?

Odpowiedzi są dwie: zarówno tak, jak i nie. Dostęp do Internetu konieczny jest do instalacji i aktywacji pakietów, a także do zarządzania subskrypcją. Wszelkie poprawki lub aktualizacja pakietu również odbywa się za pośrednictwem sieci. Warto wspomnieć o tym, że po upływie 39 dni od ostatniego nawiązanego połączenia z siecią aplikacje automatycznie przejdą w tryb ograniczonej funkcjonalności, gdzie dostępne będzie tylko wyświetlanie oraz wydruk dokumentu. Aby przywrócić pełną funkcjonalność należy połączyć się z Internetem.

Bez dostępu do sieci możemy korzystać w wybranych planach z podstawowych aplikacji pakietu, jednak nie będziemy mogli korzystać z aplikacji chmurowych oraz takich jak Skype czy Outlook.

Jak Microsoft 365 wpłynie na rozwój firmy?

Rozwój biznesu to coś do czego dąży każdy przedsiębiorca. Zobacz jak obsługa danych w chmurze, a także nowoczesny sposób podejścia do pracy w usłudze Microsoft 365 mogą na niego wpłynąć.

Mobilność oraz praca zdalna

Niezależnie czy korzystasz z pakietu zainstalowanego na Twoim komputerze w biurze czy aplikacji mobilnej na laptopie – dzięki Microsoft 365 masz dostęp do tych samych dokumentów, plików oraz wiadomości o każdej porze i w każdym miejscu na świecie. Możesz zapisywać swoje pliki w chmurze korzystając z automatycznej kopii zapasowej, a także sprawdzisz listę ostatnich dokumentów tak, aby być zawsze na bieżąco. Pakiet Microsoft 365 wyposażony jest również w synchronizację plików z urządzeniami dla dostępu offline.

Współpraca oraz konferencje online

Zarówno w życiu prywatnym jak i w pracy co raz częściej korzystamy z komunikatorów internetowych. Microsoft 365 oferuje nowoczesny komunikator – Microsoft Teams, który zastępuje aplikację Skype dla Firm. Dzięki aplikacji Microsoft Teams nie tylko zadzwonisz do współpracowników, ale również do klienta czy partnera biznesowego. Podczas rozmowy możesz udostępnić swój ekran oraz niezbędne dokumenty, tak aby każdy był na bieżąco. Microsoft Teams to centralna aplikacja pakietu. To oznacza, że nie wychodząc z okna aplikacji możesz wprowadzić zmiany w dokumentach online!

E-mail oraz kalendarz

W ramach pakietu Microsoft 365 otrzymujesz usługę Exchange, która synchronizuje pocztę, kalendarze oraz kontakty na wszystkich Twoich urządzeniach. Zawsze masz dostęp do tych samych wiadomości i odpowiedzi. Twój kalendarz na każdym urządzeniu będzie zawsze aktualny. Exchange wprowadza nowoczesne funkcjonowanie firm. Możesz dodawać zasoby do kalendarza, wprowadzić system rezerwacji oraz zarządzać urlopami i nieobecnościami pracowników, co bezpośrednio wpływa na pomoc w organizacji spotkań.

Czy to się opłaca?

To problematyczne pytanie z pewnością się pojawi. Korzystając z programów w pakiecie Microsoft 365 sporadycznie w celach tylko i wyłącznie prywatnych możemy również skorzystać z darmowych odpowiedników, które mają wiele ograniczeń i nierzadko wymuszają oglądanie reklam. Jeśli jednak korzystasz z edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji - Microsoft 365 to doskonałe rozwiązanie. Za niewielką cenę subskrypcji otrzymujemy pełnoprawny pakiet programów biurowych oraz w przypadku jakichkolwiek problemów wyjątkową pomoc techniczną. Wiele aplikacji w planach Microsoft 365 dostępna jest online co odciąża Twój komputer. Dodatkowo Microsoft gwarantuje aktualizację do najnowszych wersji oprogramowania. Zawsze najnowsza i usprawniana aplikacja to równie pozytywny aspekt oferty Microsoft.

Firma z Redmond nie kryje się z faktem, iż woli swój produkt sprzedawać w modelu subskrypcji. Ten rodzaj sprzedaży niesie za sobą obustronne korzyści. Użytkownik ma możliwość dopasowania kosztów planu do swoich faktycznych potrzeb oraz ewentualnej rezygnacji. Sprzedaż produktu jako usługa w modelu SaaS staje się już standardem w branży oprogramowania komputerowego, dlatego Microsoft oferuje swoim klientom pakiet Microsoft 365, który jest odpowiedzią na konkurencję na rynku.

G Suite czy Microsoft 365?

Od wielu lat największa konkurencją dla produktów Microsoft jest G Suite od Google. Trudno o werdykt, która z usług jest lepsza. Pewne jest, że ze względu na swoją uniwersalność, pakiet Microsoft 365 sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie – zarówno małym, średnim jak i dużej korporacji. Wielu użytkowników wybiera dany pakiet ze względu na przyzwyczajenie, a zdecydowaną większą rzeszę fanów posiada pakiet programów biurowych od Microsoft.

Podobne wpisy

Bon na laptopa dla nauczycieli – kto skorzysta, jak działa bon i gdzie będzie można go zrealizować?

Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z ministrem cyfryzacji podjęli decyzję, że dofinansowanie na sprzęt komputery nie obejmie jedynie czwartoklasistów. Nauczyciele również otrzymają dofinansowanie w postaci bonu na zakup laptopa.

Jakie są podstawowe kryteria kwalifikacyjne
, żeby móc skorzystać z bonu dla nauczyciela? Czy jest możliwa dopłata do kupowanego sprzętu, czy jednak należy zmieścić się w kwocie 2500 złotych? Na te i wiele pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Zobacz

Koniec wsparcia Microsoft Office 2013. Co to oznacza dla użytkowników? Jaką wersję pakietu Office warto kupić

Microsoft Office 2013 był jednym z najpopularniejszych pakietów biurowych na świecie. Popularne aplikacje, takie jak Word, Excel czy PowerPoint gościły praktycznie w każdym domu oraz firmie. Pakiet był wykorzystywany przez miliony ludzi, jednak po dziesięciu latach od premiery, firma z Redmond ogłosiła, że wsparcie dla Microsoft Office 2013 zostanie zakończone.

Zobacz

Windows 11 dla graczy? Czego możemy się spodziewać po nowych funkcjonalnościach od Microsoftu dla gamerów?

Użytkownicy systemów Microsoft dosyć długo czekali na nową odsłonę popularnych „okienek”. Windows 11 został wydany 4 października 2021 roku, czyli 6 lat po premierze Windowsa 10. Najnowsza odsłona systemu oferuje kilka nowych rozwiązań dla graczy, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Zobacz