11.05.2023r.
Aktualizacja: 
11.05.2023r.

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Usiądź i zastanów się..

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać, to przemyślenie Twoich potrzeb. Mówią, że od przybytku głowa nie boli. Powiedzenie to jednak nie sprawdza się w przypadku doboru pralki. Tysiące programów prania, funkcja opóźniony start, funkcja pary. Mnogość rozwiązań jaką oferują producenci może przyprawić o zawrót głowy, a już na pewno ucierpi na tym Twój portfel. Dlatego warto zastanowić się czego potrzebujesz w życiu codziennym. Pracujesz w biurze, a może na budowie? Ćwiczysz na siłowni, uprawiasz biegi przełajowe lub masz w rodzinie alergika? Dokładnie przeanalizuj codzienność, a wybór pralki stanie się o wiele prostszy. 

W większości pralek, podstawowe programy prania są takie same, przez co praktycznie każde urządzenie można mianować „uniwersalnym”, dlatego warto skupić się na programach bonusowych, które często bywają różne w zależności od producenta pralki. Poniżej lista kilku, przydatnych funkcji. Zastanów się czy będziesz z nich korzystać: 

  • antyalergiczny 
  • koszula 
  • ubrania sportowe 
  • para 
  • dodaj odzież
  • dostęp do Internetu 

Powyższe nazewnictwo jest uniwersalne, natomiast w zależności od producenta każda z funkcji może mieć inną nazwę. Dla przykładu program antyalergiczny w przypadku LG to Allergy Care, a w przypadku Amici to po prostu program antyalergiczny. Gdy jakiś model pralki Cię zainteresuje, warto dokładnie przeczytać jego opis na stronie producenta, gdzie znajdziesz objaśnienie każdej, dostępnej funkcji.

Dopasuj pralkę automatyczną do pomieszczenia

Pralki ładowane od frontu, pralki ładowane od góry. To dwa rodzaje pralek, które aktualnie dostępne są na rynku i w tej materii raczej nic się nie zmieni. Przeanalizuj metraż pomieszczenia, w którym ma stać pralka. Weź pod uwagę meble i inne urządzenia. Nie zapominaj również o pozostałych członkach rodziny, ponieważ od tego powinna zależeć ładowność Twojej przyszłej pralki.  Dysponując małym pomieszczeniem, warto zdecydować się na pralki ładowane od góry, które z są wąskie i zajmują mniej miejsca. Wąska pralka nie oznacza mniejszej ładowności. Ich pojemność może sięgać nawet 8 kilogramów, co często okazuje się większą liczbą niż w przypadku standardowych pralek ładowanych od frontu. 

Alternatywą dla pralek ładowanych od góry mogą być pralki typu slim, które ładowane są od frontu. Możesz mylnie może stwierdzić, że slim oznacza węższą pralkę, ponieważ ich szerokość niczym nie różni się od standardowych pralek. Zmianie ulega głębokość urządzenia, która może wynosić niejednokrotnie poniżej 40 cm. Wiąże się to z mniejszym załadunkiem, ale dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkowy blat, który możemy zagospodarować w dowolny sposób.  Wspomniany dodatkowy blat, to często kluczowy element przy wyborze rodzaju pralki. 

Duże pomieszczenie łatwo zagospodarować i równie łatwo zagracić. Dlatego jeżeli dysponujesz dużą powierzchnią, zdecyduj się na pralkę ładowaną od frontu. Zaletą tego rozwiązania jest rekompensata „zużytej” powierzchni dzięki blatowi na górze pralki. Możesz go wykorzystać na pojemniki z kosmetykami, inne sprzęty z rodzaju małego AGD lub suszarkę.

ABC i D, czyli klasy energetyczne pralek.

Najważniejsza jest cena. To mylne przeświadczenie wielu z nas. Niska cena, niska efektywność. Te dwie cechy zazwyczaj idą w parze, choć zdarzają się wyjątki.  Zależności między klasami są proste. Czym wyższa klasa energetyczna, tym pralka jest bardziej energooszczędna. Etykieta na pralce nie służy tylko zerwaniu, ale w jednoznaczny sposób informuje o oszczędnościach związanych z klasą energetyczną urządzenia. Kolor bliski zieleni oznacza dużą efektywność i oszczędność pralki podczas jej pracy. Wysoka klasa energetyczna oznacza nie tylko oszczędności dla Twoje portfela, ale również postawę proekologiczną, do której zachęcamy każdego. 

Wybierając pralkę z najwyższą klasą energetyczną A+++, oszczędności w skali roku mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych w zależności od cyklów prania.  Niestety nie wszystko co „naj” jest zawsze lepsze. Warto wziąć pod uwagę czas na jaki chcemy się związać z zakupionym sprzętem. Niektórzy wolą kupić sprzęt na lata, a inni wymieniają go już podczas pierwszej usterki. Dla pierwszej grupy osób zdecydowanie polecamy pralki o jak najwyższej klasie energetycznej, natomiast dla drugiej kwestie oszczędności mogą okazać się nieznaczące. 

Pamiętajmy, że wysoka klasa energetyczna wiąże się z wyższą ceną, którą przyjdzie nam zapłacić podczas zakupu. Pralki o klasie A+++ to wydatek rzędu od 1,5 do nawet 3 tyś., dlatego warto wziąć pod uwagę okres użytkowania sprzętu oraz czy początkowy wydatek zwróci się nam w przyszłości.  

Wybór pralki nie należy do najprostszych czynności. Stosując się do naszych porad, czytając opisy producentów i opinie pozostałych klientów z pewnością dopasujesz nową pralkę do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podobne wpisy

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz

Najlepsze prezenty na Dzień Matki. Sprawdź nasze propozycje

Źródeł Dnia Matki możemy doszukiwać się w starożytnym Egipcie gdzie ówczesna ludność czciła boginię Izydę, którą uważano za ucieleśnienie idealnej matki oraz żony. Pierwszym rokiem, w którym ustanowiono oficjalnie Dzień Matki był 1905. W 1914 roku, Kongres USA na czele z prezydentem Woodrowem Willsonem uznali Dzień Matki za święto narodowe. U Stanach Zjednoczonych przypada ono na drugą niedzielę maja. W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja od 1914 roku. Tego dnia wszystkie mamy są obdarowywane kwiatami, laurkami oraz innymi upominkami. W tym poradniku przedstawimy Ci propozycje najlepszych prezentów na Dzień Matki.

Zobacz

Jak wybrać pendrive? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pendrive?

Jaki pendrive kupić? Pendrive przyda się każdemu, w każdym wieku. To obecnie jedno z najlepszych urządzeń do przenoszenia i magazynowania plików. Jak odnaleźć ten, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Dowiedz się przydatnych rzeczy, które warto wiedzieć przy zakupie najlepszego pendrive dla Ciebie.

Zobacz