28.10.2022r.
Aktualizacja: 
24.04.2023r.

Jaki pendrive kupić? Pendrive przyda się każdemu, w każdym wieku. To obecnie jedno z najlepszych urządzeń do przenoszenia i magazynowania plików. Jak odnaleźć ten, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Dowiedz się przydatnych rzeczy, które warto wiedzieć przy zakupie najlepszego pendrive dla Ciebie.

Co to jest pendrive?

Pendrive to urządzenie niewielkich rozmiarów, które wyposażone jest w pamięć flash oraz interfejs USB. Od producenta zależy wielkość tego typu urządzeń oraz materiał obudowy, z którego jest wykonany. Pendrive sprawdza się w przenoszeniu plików z jednego urządzenia na drugie, pozwala również odczytywać pliki w urządzeniach takich jak np. telewizor czy kino domowe. Pendrive jest często nazywany pamięcią USB, ponieważ korzysta z wtyku USB.

Zalety korzystania z pendrive

Pamięć flash, z której korzysta pendrive pozwala na zwiększenie prędkości zapisu i odczytu danych z urządzenia. To niezwykle istotne, ponieważ nawet najbardziej pojemny pendrive stanie się bezużyteczny, jeżeli prędkości pracy na plikach będą nieakceptowalnie wolne. Pamięć flash sprawia, że nawet po kilku latach pracy prędkości odczytu i zapisu nie spadają - co sprawia, że akurat ten rodzaj pamięci jest powszechnie wykorzystywany.

Dawniej większość urządzeń umożliwiających przenoszenie plików opierało się na elementach mechanicznych, jak np. dyski HDD. Takie rozwiązanie miało jedną najważniejszą wadę - wszelkie uszkodzenie ruchomych części mogło doprowadzić do utraty wszystkich danych, które znajdowały się na nośniku. Bezpieczny pendrive powinien korzystać właśnie z pamięci flash, która nie posiada mechanicznych części.

Stosowanie pamięci flash pozwala również na opakowanie urządzenia jakim jest pendrive, w niewielką obudowę. Producenci sprzętu komputerowego mają możliwość stosowania różnych tworzyw obudowy, ze względu na niewielkie rozmiary pamięci flash.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pendrive'a?

Standardy USB oraz prędkości zapisu i odczyt

Prędkości, które oferuje pendrive zależą w dużej mierze od standardu USB. Obecnie najwolniejszym standardem jest USB 2.0, który oferuje odczyt danych z prędkością do 20 MB/s, a zapis do 10 MB/s. Oczywiście są to “widełki”, które w zależności od modelu i producenta mogą się delikatnie różnić. Nową “jakość” na rynku pamięci USB wprowadził standard USB 3.0, który oferuje zazwyczaj odczyt danych z prędkością ok. 100 MB/s, a zapis ok. 50 MB/s. Takie parametry sprawiają, że pendrive USB 3.0 będzie spełniał oczekiwania większości użytkowników. Może się zdarzyć, że podczas wyboru pamięci USB trafisz na określenia USB 3.2. Poniżej wyjaśniamy znaczenie tych standardów:

  • USB 3.2 Gen 1. - wcześniej tym symbolem określano USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1.
  • USB 3.2 Gen 2. - wcześniej tym symbolem określano USB 3.1 lub USB 3.1 Gen 2.

Pendrive o wysokich prędkościach odczytu i zapisu sprawdzi się przede wszystkim do kopiowania dużych plików. Jeżeli korzystasz z pendrive’a głównie w pracy czy na studiach, to w przypadku przesyłania dokumentów lub zdjęć prędkość pamięci USB nie będzie miała większego znaczenia. Warto jednak kierować się zasadą “im szybciej, tym lepiej"

Jakość wykonania i obudowa

Do najpopularniejszych rozwiązań należą zwykłe, podłużne obudowy które są stosunkowo łatwe w przenoszeniu W niektórych modelach, dla dodatkowego zabezpieczenia wtyku USB producenci stosują wszelkiego rodzaju zatyczki lub mechanizm “wysuwania”. Większość modeli posiada tylko jeden wtyk USB, jednak na rynku znajdziesz również modele z portem USB-C, Lightning a także pendrive’y 2w1. Rozwiązanie 2w1 sprawia, że jeden pendrive podłączysz zarówno do laptopa jak i smartfona.

Producenci wykonują obudowy pendrive’ów z różnych materiałów. Tanie modele zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego, które jest podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wyższe, droższe modele zazwyczaj są wykonane z metalu, a w niektórych przypadkach obudowa jest pokryta specjalną gumą, która ma amortyzować upadki z wysokości.

Kompatybilność, funkcja OTG

Rynek sprzętu komputerowego dąży do jak największej uniwersalności. Warto przed zakupem sprawdzić czy pendrive obsługuje funkcję OTG, czyli tzw. On-The-Go. OTG pozwala na podłączanie sprzętów bezpośrednio do smartfona czy tabletu.

Pojemność pedrive

Przy wyborze pendrive’a, pojemność jest pierwszym parametrem na który zwracamy uwagę. Pojemności zaczynają się od 8GB, które jest obecnie standardem. Producenci oferują również pojemności 16GB oraz 32 GB, jednak za pojemny pendrive możemy uznać urządzenia oferujące min. 64 GB pamięci. Do bardzo pojemnych pendrive’ów należą już te od 256 GB do nawet 512 GB. Warto zauważyć, że na rynku znajdziemy już pendrive’y o pojemnościach ponad 1 TB, jednak ich cena jest bardzo wysoka.
Wybierając pojemność, warto sobie odpowiedzieć na pytanie ile tak naprawdę potrzebujemy miejsca na dane oraz jakiego rodzaju pliki najczęściej przenosimy pomiędzy urządzeniami.

Bezpieczeństwo danych na pendrive

Pendrive należy do tych urządzeń, które naprawdę bardzo łatwo zgubić. Nie ma większego problemu, jeżeli przechowujemy na nim “randomowe” zdjęcia czy filmy. Inaczej jest w przypadku, gdy gubimy firmowego pendrive’a lub takiego, z którego korzystamy na studiach.

  • Pendrive z szyfrowaniem danych – to kategoria pendrive’ów przeznaczona głównie do zastosowań biznesowych. Pendrive z szyfrowaniem posiada wbudowane zabezpieczenia, które szyfrują pliki, a dostęp do nich jest blokowany przy pomocy hasła. Hasło, w zależności od modelu może być wpisane cyfrowo lub na fizycznej klawiaturze znajdującej się na obudowie pendrive’a.
  • Pendrive z blokadą zapisu – to mniej bezpieczne zabezpieczenie od szyfrowania danych, dlatego jest częściej wybierane przez użytkowników prywatnych. Pozwala na zabezpieczenie danych zwykłym hasłem.

Polecane modele pendrive'ów na rok 2022

Artykuł powstał przy współpracy z marką Kingston.

Podobne wpisy

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz

Najlepsze prezenty na Dzień Matki. Sprawdź nasze propozycje

Źródeł Dnia Matki możemy doszukiwać się w starożytnym Egipcie gdzie ówczesna ludność czciła boginię Izydę, którą uważano za ucieleśnienie idealnej matki oraz żony. Pierwszym rokiem, w którym ustanowiono oficjalnie Dzień Matki był 1905. W 1914 roku, Kongres USA na czele z prezydentem Woodrowem Willsonem uznali Dzień Matki za święto narodowe. U Stanach Zjednoczonych przypada ono na drugą niedzielę maja. W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja od 1914 roku. Tego dnia wszystkie mamy są obdarowywane kwiatami, laurkami oraz innymi upominkami. W tym poradniku przedstawimy Ci propozycje najlepszych prezentów na Dzień Matki.

Zobacz

Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Zobacz