30.10.2020r.
Aktualizacja: 
03.07.2023r.

Praca zdalna to cały czas nowość w Polsce, jednak w wielu krajach to mocno spopularyzowana forma świadczenia pracy. W praktyce polega na tym, że pracownik wykonuje swoje obowiązki np. z domu. Istnieją zawody, w których taka praca nie jest możliwa, jednak w dobie cyfryzacji co raz więcej zawodów może wykonywać swoją pracę zdalnie.

Komfort pracy, możliwość wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca oraz brak szefa w pobliżu brzmi kusząco, jednak pomimo tych zalet praca zdalna ma wiele wad. Do takich należą „rozpraszacze”, które potrafią skutecznie odciągnąć uwagę od pracy. Aby wykonywać sumiennie swoje obowiązki podczas pracy zdalnej, konieczna jest bardzo dobra organizacja czasu. Pamiętaj, że nawet jeżeli nie jesteś doskonale zorganizowaną osobą, system skutecznej pracy zdalnej jest do wypracowania. Poniżej znajdziesz 5 porad, jak skutecznie zorganizować pracę zdalną.

Podstawowe wyposażenie stanowiska

W skutecznym zorganizowaniu pracy zdalnej dużą rolę odgrywa pracodawca. To w jego kwestii leży zapewnienie pracownikom sprzętu, który umożliwi pracę w tym trybie. Wyposaż swoich pracowników w służbowy sprzęt oraz daj dostęp do systemów niezbędnych do wykonywania obowiązków. Istnieje również grono przedsiębiorców wykonywujących swoje obowiązki w ramach kontraktu podpisanego z innym przedsiębiorstwem. W takim przypadku osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze w wielu przypadkach decydują się na zakup sprzętu na własny użytek.

Podstawowym narzędziem w wielu dziedzinach jest komputer. Niezależnie czy wybierzesz komputer stacjonarny lub laptop, najważniejsze aby zapewniał odpowiednią wydajność do komfortowego wykonywania obowiązków. Do pracy biurowej wystarczy podstawowa konfiguracja, jednak graficy czy programiści będą potrzebowali dużo lepszego sprzętu. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych firmowych, ważne aby komputer miał zainstalowany legalny system operacyjny oraz aktualne poprawki bezpieczeństwa.

Zobacz wszystkie laptopy, notebooki w sklepie Alsen.pl >>

W biurze stacjonarnym zazwyczaj możemy liczyć na ergonomiczne biurko oraz fotel pozwalający na długotrwałą pracę przed komputerem. Pracując z domu, nie zawsze mamy możliwość pracy przy biurku, a tym bardziej siedzenia na wygodnym krześle. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup fotela gamingowego, którego ergonomia oraz możliwości regulacji są dużo większe niż popularnych krzeseł.

Zobacz wszystkie fotele w sklepie Alsen.pl >>

Gdy laptop staje się podstawowym narzędziem pracy, wbudowany ekran może okazać się nie wystarczający. Dodatkowy monitor to dobre rozwiązanie do rozszerzenia obszaru roboczego. Docenią to w szczególności osoby pracujące z tekstem, arkuszami kalkulacyjnymi, programiści oraz graficy. Możemy wybierać pośród klasycznych monitorów 16:9 lub zdecydować się na ultrapanoramiczne monitory o proporcjach 21:9, które oferują znacznie większą przestrzeń roboczą.

Zobacz wszystkie modele monitorów komputerowych w sklepie Alsen.pl >>

Słuchawki z mikrofonem to obowiązkowe akcesorium w przypadku pracy zdalnej. Nie ma większego znaczenia czy wybierzemy model nauszny czy dokanałowy. Najważniejsza jest wygoda i komfort użytkowania. Dzięki słuchawkom wyposażonym w mikrofon będziemy mogli prowadzić wideokonferencje oraz spotkania z kontrahentami. Słuchawki przydadzą się również, aby odizolować się od wszelkich rozpraszaczy. Dzięki nim zyskamy skupienie, szczególnie wtedy gdy w domu są dzieci.

Zobacz wszystkie modele słuchawek z mikrofonem w sklepie Alsen.pl >>

Praca zdalna, aby była efektywna wymaga dobrego łącza internetowego. W dużej mierze za jakość łącza internetowego odpowiada dostawca, a po stronie odbiorcy jest zadbanie o dobry router. Musimy zwrócić uwagę na gigabitowy port WAN oraz najlepiej dwupasmowe WiFi.

W przypadku gdy nie posiadamy dedykowanego łącza, możemy skorzystać z połączenia poprzez router 4G LTE. Obecnie operatorzy komórkowi oferują spore pakiety Internetu, które z powodzeniem powinny wystarczyć do świadczenia pracy zdalnej. Co więcej, w razie potrzeby możemy korzystać z takiego Internetu w każdym, innym miejscu.

Zobacz wszystkie modele routerów w sklepie Alsen.pl >>

Niezbędne oprogramowanie


Do tej pory koncentrowaliśmy się przede wszystkim na sprzęcie, który zapewni komfortową pracę zdalną. Jednak do skutecznej pracy, w wielu zawodach potrzebujemy dedykowanego oprogramowania do pracy biurowej. Microsoft 365 to pakiet, który zastąpił dotychczasowy Office 365. To zmiana, która podkreśla że obecnie usługa jest czymś więcej niż tylko pakietem biurowym.

Bazą pakietu wciąż są programy biurowe Microsoft Office:

• Edytor tekstu Microsoft Word

• Edytor arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel

• Kreator prezentacji Microsoft PowerPoint

• Kreator baz danych Microsoft Access

• Klient poczty e-mail Microsoft Outlook

• Notatnik Microsoft OneNote

Dzięki usłudze Microsoft 365 mamy dostęp do powyższych programów nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych takich jak tablet czy smartfon. Oprócz tego możemy pracować na dokumentach z dowolnego miejsca dzięki usłudze Microsoft OneDrive, który również jest częścią platformy.

Pakiet Microsoft 365 jest dostosowany do pracy zdalnej. Obecnie coraz więcej pracuje zdalnie, a oprogramowanie firmy z Redmond dostarcza narzędzia, które pozwalają na skuteczne wykonywanie obowiązków zawodowych z każdego miejsca na ziemi. Szczególnie przydatnym narzędziem okaże się Microsoft Teams, dzięki któremu możemy zaplanować, a także zrealizować spotkanie. Dodatkowo wszystkie pliki możemy przechowywać w chmurze Microsoft OneDrive, a następnie udostępniać je reszcie zespołu.

Zobacz wszystkie programy biurowe w sklepie Alsen.pl

Doskonałe planowanie

Masz już dobry sprzęt, korzystasz z najlepszego oprogramowania do pracy zdalnej? Czas zająć się własną osobą. Praca zdalna wymaga od Ciebie doskonałej organizacji czasu. Bez planu, nie będziesz dobrym pracownikiem. Aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki podczas pracy zdalnej, warto rozpisać sobie plan na każdy dzień oraz w miarę jego realizacji odhaczać kolejne zadania z listy. Zacznij pracę od wypisania na kartce, co musisz w tym dniu zrobić. Dobrym sposobem jest również wyznaczenie maksymalnie dwóch priorytetowych zadań, którymi bezwzględnie musisz się zająć w tym dniu.

Zachowaj równowagę

Praca zdalna wymaga od Ciebie znalezienia złotego środka między pracą, a życiem prywatnym. Istnieje spore zagrożenie, że podczas tzw. „home office” zostaniesz wciągnięty w wir pracy i będziesz pracować znacznie więcej, niż podczas standardowego trybu pracy. Może zostać zatarta granica między godzinami pracy, a godzinami od niej wolnymi. Predyspozycje do tego mają przede wszystkim osoby, które lubią swoją pracę i sprawia im ona radość. Aby uniknąć tego typu zagrożeń, warto wrócić do planowania. Zaplanuj dokładny czas pracy, zaplanuj przerwy i trzymaj się ich. Mimo, że podczas pracy zdalnej nie ma wyraźnej granicy kiedy jesteś w pracy, a kiedy w domu to istnieje kilka sposobów aby ułatwić Ci rozgraniczenie pracy od życia prywatnego.

Możesz słuchać zupełnie innej muzyki podczas pracy oraz innej poza pracą. Wyznacz sobie również miejsce do pracy oraz wolne od niej. Dzięki temu możesz odczuć wyraźniejszą granicę między pracą, a życiem prywatnym.

Unikaj rozproszeń

Istnieje wiele czynników mogących rozpraszać i odciągać się od wykonywania obowiązków służbowych podczas pracy zdalnej. Do takich należą bałagan w mieszkaniu, telewizor czy media społecznościowe. Jak sobie radzić z takimi problemami?

  • Przed rozpoczęciem pracy, rozpisz zakres obowiązków na dany dzień. Trzymaj się swojego planu i realizuj go.
  • Przygotuj sobie ew. przekąski, kawę i wodę
  • Utrzymuj na bieżąco porządek w mieszkaniu, a przede wszystkim w miejscu pracy.
  • Korzystaj z aplikacji, które mogą czasowo blokować dostęp do rozpraszających stron, typu media społecznościowe czy portale informacyjne
  • Ustal z domownikami godziny Twojej pracy oraz warunki, które powinny być spełniane w trakcie wypełniania
  • Twoich obowiązków służbowych (wyłączona muzyka, telewizor itd.)
  • Zadbaj o wygodny dress code i nie pracuj w piżamie.
  • Po skończonym dniu przeanalizuj swój dzień pracy i postaraj się wyeliminować to co Cię rozproszyło w następnym dniu.

Podobne wpisy

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz

Najlepsze prezenty na Dzień Matki. Sprawdź nasze propozycje

Źródeł Dnia Matki możemy doszukiwać się w starożytnym Egipcie gdzie ówczesna ludność czciła boginię Izydę, którą uważano za ucieleśnienie idealnej matki oraz żony. Pierwszym rokiem, w którym ustanowiono oficjalnie Dzień Matki był 1905. W 1914 roku, Kongres USA na czele z prezydentem Woodrowem Willsonem uznali Dzień Matki za święto narodowe. U Stanach Zjednoczonych przypada ono na drugą niedzielę maja. W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja od 1914 roku. Tego dnia wszystkie mamy są obdarowywane kwiatami, laurkami oraz innymi upominkami. W tym poradniku przedstawimy Ci propozycje najlepszych prezentów na Dzień Matki.

Zobacz

Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Zobacz