18.01.2022r.
Aktualizacja: 
24.04.2023r.

W Polsce 21 stycznia to dzień, na który przypada Dzień Babci. Kolejnego dnia, czyli 22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. Przyjęło się, iż w te dni wnuki składają swoim dziadkom życzenia oraz obdarowują prezentami. Skąd jednak wzięły się w naszym kraju obchody Dni Babci i Dziadka?

Historia powstania święta Babci i Dziadka w Polsce

Mimo, iż większości może wydawać się, że święto Babci i Dziadka jest „stare jak świat” to w Polsce obchodzimy je dopiero od 1966 roku. Rok wcześniej, z okazji swoich 85 urodzin wspaniała artystka Mieczysława Ćwiklińska grała w sztuce A. Casona „Drzewa umierają stojąc” rolę Babci. Były już dziennikarz jednej z Poznańskich gazet wręczając jej tor oraz kwiaty powiedział, że to właśnie z okazji dnia Babci. Rok później, pomysł podchwyciła warszawska gazeta, która ogłosiła 21 stycznia Dniem Babci. Od tego momentu, obchodzimy te święto każdego roku. Mimo wzrostu popularności tego święta w latach 60-tych, na pomysł dnia Dziadka wpadła Telewizja Polska dopiero w następnym dziesięcioleciu. Początkowo, Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja, czyli w dniu urodzin legendarnego Mieczysława Fogga, jednak ten termin nie przyjął się zbyt dobrze wśród obywateli. Zdecydowano więc, że Dzień Dziadka będziemy obchodzić zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.

Jak wyglądają dni Babci i Dziadka na świecie?

Marian Lucille Herndon, pochodząca w Zachodniej Wirginii gospodyni, dążyła do tego, aby jeden dzień w roku był w całości poświęcony seniorom mieszkającym w USA. Zwracała w ten sposób uwagę na los starszych osób, które spędzają starość w domach opieki. Początkowo wprowadziła te święto w swoim rodzinnym stanie, jednak 5 lat później – prezydent USA Jimmy Carter ustanowił ten dzień świętem narodowym. Dzień Dziadków w USA nie ma konkretnej daty - obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które Amerykanie obchodzą w pierwszy poniedziałek września. W amerykańskie święto seniorów organizowane są uroczystości, rodzinne ogniska i grille. Wnuki zachęcane są przez swoich rodziców do pomocy starszym osobom oraz uświadamia się im jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom.

Z kolei w Brazylii i Bułgarii święto seniorów obchodzone jest tak samo jak w Polsce, czyli 21 stycznia. Inaczej jest we Francji, gdzie Dzień Babci obchodzony od 1987 roku wypada na pierwszą niedzielę marca, a Dzień Dziadka na pierwszą niedzielę października. Kraje Azjatyckie, w tym m.in. Japonia nie obchodzą jako takiego święta Dziadków. Jednak seniorzy w Japonii traktowani są z należytym szacunkiem na co dzień. Dla młodych Japończyków, starsze osoby są autorytetem pod względem moralności oraz sposobu życia. Niezmiennie, od 1966 roku Japończycy obchodzą Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to przypada w Japonii na 15 września.

Co kupić na dzień babci i dziadka?

Dzieci w wieku przedszkolnym, czy też w szkole podstawowej mają o tyle prościej, że zazwyczaj prezenty kupują rodzice, a dzieci wręczają je swoim dziadkom. Jednak od nastolatków, rodzice z pewnością będą wymagać odrobiny kreatywności oraz samodzielnego zakupu prezentu dla swoich dziadków. Młodym osobom ciężko wymyślić, czego może potrzebować senior. Witaminy, bombonierki czy bukiet kwiatów to zawsze sprawdzony prezent, jednak czasami warto zaskoczyć swoich dziadków nietuzinkowym prezentem. Sprawdź nasze propozycje.

Telefony dla seniorów? Czy warto?

Rozwój technologii sprawił, że telefony komórkowe przestają być domeną młodych i dorosłych. Coraz częściej telefony komórkowe wybierają osoby starsze. Telefon zapewnia przede wszystkim kontakt z rodziną, a w wielu przypadkach potrafi uratować życie naszym bliskim. Jaki jednak powinien być telefon dla seniora?

Duże przyciski

Niezależnie czy zdecydujesz się na zakup smartfona, czy zwykłego telefonu komórkowego – telefon seniora powinien mieć duże i czytelne przyciski. Wśród telefonów z Androidem znajdziesz dedykowane aplikacje ułatwiające korzystanie ze smartfona osobom starszym. Warto, aby telefon posiadał dobry wyświetlacz, który z odpowiednią jasnością podświetli przyciski.

Bateria

W przypadku baterii, nie ma znaczenia czy z telefonu będzie korzystać osoba starsza czy nie. Pojemna bateria cieszy każdego. Jednak w przypadku seniorów, musimy zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. 1-2 dni pracy na baterii nie wystarczy. Osoby starsze nie zawsze będą pamiętały o codziennym ładowaniu telefonu, dlatego kilka dni pracy na baterii to absolutne minimum.

Mocne i solidne wykonanie

Telefon dla seniora powinien być wytrzymały. Pamiętajmy, że osoby starsze często borykają się z problemami związanymi z czuciem w rękach. Telefon może być często narażony na upadek z wysokości.

Dedykowane rozwiązania dla seniorów

Kupując telefon dziadkowi czy babci, musimy zadbać o to aby korzystanie z niego było jak najprostsze. W szczególności zwróćmy uwagę na to czy telefon oferuje połączenia alarmowe, gdzie wciśnięcie jakiegoś przycisku powiadamia o niebezpieczeństwie najbliższe osoby. Seniorom przyda się również funkcja latarki, choć to oferuje praktycznie każdy telefon.

Telefon dla seniora nie musi być drogi – odpowiedni będzie przedział od 150 do 400 zł. Pamiętając o powyższych aspektach, z pewnością sprawimy naszym dziadkom praktyczny prezent, dzięki któremu zarówno my jak i dziadkowie będziemy mogli spać spokojnie.

Kompaktowe aparaty dla dziadków

Z nowoczesnych rozwiązań z pewnością mogą i chcą korzystać również starsze osoby. Gdy chodzi o aparat, to seniorzy są w „siódmym niebie”. Uwielbiają robić zdjęcia swoim wnukom i dzieciom. Wybór aparatu fotograficznego dla starszej osoby jest dużo łatwiejszy niż zakup aparatu dla zaawansowanego użytkownika. Jednak aparat dla seniora musi spełniać kilka warunków, aby Twoja babcia lub dziadek bez problemu poradzili sobie z jego obsługą.

Niewielki rozmiar

Ważne, aby aparat dla seniora miał kompaktowe rozmiary. Większe konstrukcje mogą sprawiać problemy w użytkowaniu ze względu na swoją wagę. Nie decydujmy się na lustrzanki czy bezlusterkowce. Doskonałym wyborem będzie niewielki, kompaktowy aparat fotograficzny.

Dobra stabilizacja obrazu

Pamiętajmy, że nasi seniorzy nie zawsze mają tak pewny chwyt jak za młodzieńczych lat. Co więcej, w wielu przypadkach nawet młode osoby mają problem ze zrobieniem zdjęcia, które nie będzie poruszone. Dobra, optyczna stabilizacja obrazu zapewni odpowiednią jakość zdjęć. Warto pomyśleć nad aparatem fotograficznym, który posiada podwójną stabilizację obrazu – cyfrową oraz optyczną.

Łatwa obsługa

Tak samo jak w przypadku telefonów, łatwa obsługa aparatu fotograficznego to podstawa. Warto sprawdzić czy aparat posiada tryb automatyczny. Doskonałym rozwiązaniem jest automatyka, która dodatkowo dopasowuje swoje działanie do scenerii i warunków panujących na dworze.

Czytelny, duży ekran

Nasi dziadkowie raczej nie będą korzystać z wizjera tak jak profesjonalni fotografowie. Odpowiednio duży ekran, najlepiej o przekątnej od 2,5 do 3 cali sprawdzi się doskonale. Dzięki temu robienie zdjęć oraz podgląd wykonanej fotografii będzie dużo wygodniejszy.

Tablet, powerbank czy słuchawki? Pozostałe propozycje na prezent

Twoi dziadkowie są nowocześni, idą z duchem czasu i lubią nowinki technologiczne? Warto pomyśleć nad tabletem, który zapewni kontakt i dostęp do sieci. Duży ekran sprawdzi się w przypadku starszych osób. Możesz swoim dziadkom zainstalować ciekawe gry, krzyżówki czy sudoku. Niejednokrotnie, wspólnie możecie pograć w gry multiplayer na jednym tablecie i miło spędzić czas.

Senior posiadający smartfon to żadna nowość w dzisiejszych czasach, dlatego zarówno młodym jak i starszym osobom może przydać się powerbank. Dzięki temu, Twoi dziadkowie będą dłużej z Tobą w kontakcie. Przenośna ładowarka sprawdzi się również na wyjazdach.

Jeżeli Twoi dziadkowie posiadają już tablet czy smartfon, warto pomyśleć o słuchawkach. Nie ma nic gorszego, jak Babcia która chce oglądać serial i Dziadek, który czeka na mecz swojej ulubionej drużyny. Dzięki słuchawkom, nikt nie będzie sobie przeszkadzać.

Podobne wpisy

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz

Najlepsze prezenty na Dzień Matki. Sprawdź nasze propozycje

Źródeł Dnia Matki możemy doszukiwać się w starożytnym Egipcie gdzie ówczesna ludność czciła boginię Izydę, którą uważano za ucieleśnienie idealnej matki oraz żony. Pierwszym rokiem, w którym ustanowiono oficjalnie Dzień Matki był 1905. W 1914 roku, Kongres USA na czele z prezydentem Woodrowem Willsonem uznali Dzień Matki za święto narodowe. U Stanach Zjednoczonych przypada ono na drugą niedzielę maja. W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja od 1914 roku. Tego dnia wszystkie mamy są obdarowywane kwiatami, laurkami oraz innymi upominkami. W tym poradniku przedstawimy Ci propozycje najlepszych prezentów na Dzień Matki.

Zobacz

Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Zobacz