06.07.2023r.
Aktualizacja: 
06.07.2023r.
Spis treści

Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z ministrem cyfryzacji podjęli decyzję, że dofinansowanie na sprzęt komputery nie obejmie jedynie czwartoklasistów. Nauczyciele również otrzymają dofinansowanie w postaci bonu na zakup laptopa.

Jakie są podstawowe kryteria kwalifikacyjne
, żeby móc skorzystać z bonu dla nauczyciela? Czy jest możliwa dopłata do kupowanego sprzętu, czy jednak należy zmieścić się w kwocie 2500 złotych? Na te i wiele pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Kto skorzysta z bonu dla nauczycieli?

Skorzystanie z dofinansowania do laptopa możliwe będzie po złożeniu wymaganego wniosku. Wniosek ten może zostać złożony również przez organ prowadzący szkołę lub placówkę. Będzie wiązało się to z podaniem danych identyfikacyjnych nauczyciela. 

Senat w projekcie ustawy zaproponował rozszerzenie grupy nauczycieli, którzy mogliby skorzystać z dofinansowania. Czy bon zostanie przyznany wszystkim nauczycielom, zależy od decyzji rządu i dostępności środków budżetowych. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie po zgłoszeniu do systemu teleinformatycznego. 

Komu nie przysługuje dofinansowanie do laptopa?

Grupą, która nie otrzyma dofinansowania, są nauczyciele przebywający w stanie nieczynnym. Chodzi o sytuację, gdy nauczyciel pozostaje formalnie zatrudniony, ale przez okres 6 miesięcy nie wykonuje swoich obowiązków. Podobnie, nauczyciele, którzy zostali zawieszeni w obowiązkach lub przebywają na bezpłatnym urlopie dłużej niż 14 dni, również nie otrzymają bonu. Dofinansowanie najprawdopodobniej nie będzie przysługiwało również nauczycielom, którzy nie prowadzą bezpośrednio zajęć z uczniami - na przykład pracownikom administracji szkolnej czy kierownikom placówek oświatowych. Choć ich praca jest kluczowa dla funkcjonowania systemu edukacji, bon na zakup laptopa został stworzony z myślą o wsparciu procesu nauczania. Dopiero końcowe zapisy ustawy określą grupę, którym przysługuje dofinansowanie do laptopa.

Choć zasady dotyczące dofinansowania mogą wydawać się surowe, mają na celu skierowanie limitowanych środków tam, gdzie będą one najbardziej efektywne i przyczynią się do poprawy jakości nauczania.

Co z nauczycielami, którzy otrzymali już laptopa lub dofinansowanie w ramach wsparcia udzielonego z innych programów?

Wczesne doniesienia medialne informowały o tym, że wsparcie w postaci bonu na laptopa miało być skierowane tylko do nauczycieli, którzy nie otrzymali wcześniej podobnego dofinansowanie. Aby uniknąć nadużyć nauczyciele mieli być zobowiązani są do podpisania oświadczenia potwierdzającego, że nie korzystali z laptopa uzyskanego z innych programów finansowych bądź  laptop nie był zakupiony za środki publiczne.

Jednak najnowsze zapisy w ustawie przewidują dofinansowanie dla nauczycieli, mimo wcześniejszego uzyskania sprzętu ze środków publicznych. Nauczyciel nie musi dokonywać zwrotu wcześniej zakupionego sprzętu. Wniosek o dofinansowanie na zakup nowego laptopa również zostanie rozpatrzony.

Jaki laptop będzie można kupić za otrzymany bon dla nauczycieli? 

Ministerstwo Edukacji w swoich przepisach określiło konkretne wymagania, jakie powinien spełnić laptop kupowany za otrzymany bon dla nauczycieli. Te kryteria mają na celu zapewnienie, że sprzęt będzie odpowiedni do realizacji zadań dydaktycznych, a także do pracy zdalnej, która stała się nieodzownym elementem obecnej edukacji.

Podstawowe kryteria, które musi spełnić laptop, to:

 • wydajność w teście CrossMark - co najmniej 1200 punktów;
 • pamięć RAM lub zunifikowana - co najmniej 8GB;
 • pamięć masowa (dysk SSD) - co najmniej 256GB;
 • złącza komunikacyjne - co najmniej 2 (w tym złącze umożliwiające podłączenie wideo);
 • klawiatura w układzie QWERTY;
 • zasilacz sieciowy przystosowany do polskiego systemu energetycznego;
 • WiFi - co najmniej wersja 5;
 • Bluetooth - co najmniej wersja 5;

Bateria:

 • czas pracy laptopa przy zasilaniu bateryjnym i średnim obciążeniu powinien wynosić co najmniej 360 minut;

Ekran:

 • kolorowy wyświetlacz,
 • przekątna - co najmniej 13 cali,
 • rozdzielczość - co najmniej FHD,
 • wbudowany mikrofon,
 • wbudowana kamera;
 • wbudowane głośniki stereo;
 • waga laptopa wraz z baterią nie powinna przekraczać 2,5 kg;
 • wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa dostępu do danych.
 • Oprogramowanie zainstalowane na pamięci masowej lub udostępnione do nieodpłatnego pobrania przy rozpoczęciu użytkowania.
 • 64-bitowy system operacyjny posiadający polską wersję językową;

Zakup tańszego lub droższego laptopa niż wartość bonu. Jakie są możliwości?

Program dofinansowania zakupu laptopów dla nauczycieli jest elastyczny pod względem wartości sprzętu, który można za niego nabyć. Nauczyciel ma pełną swobodę wyboru, czy zakupi laptop tańszy, czy droższy od wartości bonu. Dla przykładu:

 • jeżeli bon wynosi 2500 zł, a nauczyciel kupi sprzęt za 2000 zł, różnica 500 zł nie zostanie zwrócona.
 • jeżeli bon wynosi 2500 zł, a nauczyciel kupi sprzęt za 3000 zł, nauczyciel musi dołożyć 500 zł

Kupiony za pomocą bonu laptop staje się własnością nauczyciela, jednak jest jedno zastrzeżenie - przez okres 5 lat od momentu zakupu sprzęt nie może zostać sprzedany. To oznacza, że nauczyciel zobowiązuje się do wykorzystania laptopa do celów zawodowych przez co najmniej 5 lat. Co ważne, z bonu na zakup laptopa będzie można skorzystać do końca 2025 roku, co jest ostatecznym terminem jego ważności. W przypadku płatności, dopuszczalna jest jedynie płatność jednorazowa. Nie będzie możliwe rozłożenie płatności na raty, ani wymiana bonu na gotówkę. Zalecamy nauczycielom dokładne przemyślenie decyzji o zakupie, aby optymalnie wykorzystać środki z bonu, zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami finansowymi.

Gdzie zrealizować bon na laptopa?

W przypadku wykorzystania otrzymanego dofinansowanie, będzie trzeba znaleźć punkt sprzedaży który zgłosił się do programu w systemie teleinformatycznym, który zostanie stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji. To właśnie tam zarejestrują się przedsiębiorcy zainteresowani przystąpieniem do programu. Oznacza to, że zakup laptopa za otrzymany bon będzie możliwy tylko w wyznaczonych punktach sprzedaży. 

Program dofinansowania zakupu laptopów dla nauczycieli jest związany z konkretnymi punktami sprzedaży, które zgłosiły swoją chęć udziału w inicjatywie. Takie punkty, zgodnie z projektem ustawy będą zarejestrowane w systemie teleinformatycznym stworzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Punkty sprzedaży, które będą uczestniczyć w programie mogą obejmować zarówno sklepy stacjonarne, jak i platformy internetowe. Mogą to być duże sieci handlowe specjalizujące się w sprzedaży sprzętu komputerowego, jak i mniejsze, lokalne sklepy. Przedsiębiorcy zainteresowani przystąpieniem do programu będą musieli zarejestrować się w systemie teleinformatycznym, co jest formą gwarancji, że będą przestrzegać zasad programu. W ten sposób Ministerstwo Cyfryzacji ma pewność, że bon na zakup laptopa zostanie prawidłowo zrealizowany, a nauczyciel otrzyma sprzęt spełniający wymagane kryteria. Nauczyciel, który chce zrealizować bon na zakup laptopa będzie mógł poszukać informacji o zarejestrowanych punktach sprzedaży. Takie informacje będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji lub bezpośrednio w systemie teleinformatycznym. 

Artykuł i zawarta w nim treść może ulec zmianie lub być zaktualizowana.

Podobne wpisy

Koniec wsparcia Microsoft Office 2013. Co to oznacza dla użytkowników? Jaką wersję pakietu Office warto kupić

Microsoft Office 2013 był jednym z najpopularniejszych pakietów biurowych na świecie. Popularne aplikacje, takie jak Word, Excel czy PowerPoint gościły praktycznie w każdym domu oraz firmie. Pakiet był wykorzystywany przez miliony ludzi, jednak po dziesięciu latach od premiery, firma z Redmond ogłosiła, że wsparcie dla Microsoft Office 2013 zostanie zakończone.

Zobacz

Windows 11 dla graczy? Czego możemy się spodziewać po nowych funkcjonalnościach od Microsoftu dla gamerów?

Użytkownicy systemów Microsoft dosyć długo czekali na nową odsłonę popularnych „okienek”. Windows 11 został wydany 4 października 2021 roku, czyli 6 lat po premierze Windowsa 10. Najnowsza odsłona systemu oferuje kilka nowych rozwiązań dla graczy, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Zobacz

Kingston KC3000 - lepsza alternatywa dla Samsunga 980 Pro?

Operacje na danych stanowią podstawę informatyzacji, dlatego producenci stale dążą do udoskonaleń nośników danych, tak aby wszelkie operacje były szybkie i bezpieczne. Kingston KC3000 to topowa propozycja producenta z Fountain Valley, która ma zwrócić uwagę najbardziej wymagających użytkowników.

Zobacz