Ulubione

Koniec wsparcia Microsoft Office 2013. Co to oznacza dla użytkowników? Jaką wersję pakietu Office warto kupić.

Microsoft Office 2013 był jednym z najpopularniejszych pakietów biurowych na świecie. Popularne aplikacje, takie jak Word, Excel czy PowerPoint gościły praktycznie w każdym domu oraz firmie. Pakiet był wykorzystywany przez miliony ludzi, jednak po dziesięciu latach od premiery, firma z Redmond ogłosiła, że wsparcie dla Microsoft Office 2013 zostanie zakończone.


Koniec wsparcia Microsoft Office 2013 – co to oznacza dla użytkowników?


Koniec wsparcia pakietu Microsoft Office 2013 oznacza, że Microsoft przestaje udostępniać aktualizacje oprogramowania oraz poprawki dotyczące bezpieczeństwa. Kończy się również wszelkie wsparcie techniczne użytkowników Office 2013, co oznacza że deweloperzy nie będą wprowadzać nowych funkcjonalności, ani poprawiać ewentualnych błędów w oprogramowaniu, które wystąpią po zakończeniu wsparcia.

W związku z ogłoszonym końcem wsparcia dla pakietu Microsoft Office 2013, użytkownicy korzystający z aplikacji będą mieli dwie możliwości. Istnieje możliwość kontynuowania korzystania z pakietu Office 2013, jednak trzeba mieć na uwadze zagrożenia związane z brakiem aktualizacji poprawek bezpieczeństwa. To co polecamy jako alternatywa to zdecydowanie się na aktualizację do nowszej wersji pakietu Office, takich jak Office 2021 lub skorzystanie z usługi Microsoft 365.


Dlaczego Microsoft postanowił zakończyć wsparcie dla Office 2013?


Na te pytanie możemy znaleźć kilka odpowiedzi w informacjach prasowych, które udostępnia Microsoft. Jednym z powodów jest fakt, że pakiet biurowy w wersji 2013 ma już swoje lata i obecnie jest uważany za przestarzały produkt. Microsoft kończy wsparcie dla Office 2013, ponieważ skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowników. Stare wersje oprogramowania są podatne na ataki hakerskie ze względu na brak regularnych aktualizacji zabezpieczeń.

Głównym powodem zakończenia wsparcia dla pakietu Office 2013 jest fakt, że Microsoft skupia się na nowszych wersjach swojego oprogramowania, takich jak Office 2021 czy Microsoft 365. Zawsze zaleca się aktualizację oprogramowania do najnowszych wersji, ponieważ wraz z aktualizacją użytkownik otrzymuje dostęp do nowych funkcji oraz jest chroniony przed najnowszymi zagrożeniami hakerów.


Na jaką wersję pakietu Office się zdecydować? Office 2021 czy Microsoft 365? Co lepsze?


Istnieją obecnie dwie główne wersje pakietu Office, które są stale rozwijane przez firmę Microsoft – Office 2021 oraz Microsoft 365.

Microsoft Office 2021 to tradycyjna wersja pakietu biurowego, która jest standardowo instalowana na urządzeniu użytkownika oraz działa bezpośrednio na komputerze. Pakiet zawiera popularne aplikacje biurowe takie jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook oraz niektóre narzędzia dla biznesu, takie jak Access czy Publisher. Office 2021 nie wymaga połączenia z Internetem oraz nie wiąże się z opłatami za subskrypcję.


Microsoft 365 to z kolei wersja pakietu biurowego, który zawiera wszystkie aplikacje pakietu Office 2021 oraz dodatkowe narzędzia takie jak Skype for Business, Microsoft Teams i Exchange. Dzięki temu, Microsoft 365 jest zdecydowanie bardziej polecany dla wymagających użytkowników oraz firm. Często wykorzystywany jest również w placówkach edukacyjnych.


Wybór pomiędzy pakietami Office zależy głównie od potrzeb oraz preferencji użytkownika. Jeżeli potrzebujesz pakietu biurowego do użytku domowego, to lepszym wyborem może okazać się Office 2021. Jednak jeśli potrzebujesz narzędzi wykorzystywanych w biznesie lub po prostu oczekujesz stałych aktualizacji poprawek zabezpieczeń oraz dostępu do najnowszych funkcji to Microsoft 365 będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Polecane produkty

  • Typ kart pamięci: microSD

  • Pojemność pamięci flash: 32 GB

  • Klasa pamięci: A1, U1, V10

27 , 00
  • Prędkość odczytu: 200 MB/s

  • Interfejs: USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1

32 , 00
  • Certyfikat 80+: Brak

  • Ilość złącz zas. PCI-E 6+2-pin: 2

  • Moc zasilacza: 450 W

  • PFC: Aktywny

  • Wentylator: 12 cm

185 , 07