Ulubione

Jak wybrać monitor do gier? Na co zwracać uwagę przy wyborze. TOP10 polecanych modeli monitorów do gier

Przyjemność i emocje podczas grania dostarczane są przede wszystkim za pośrednictwem monitora. Dla wielu graczy doznania wizualne są czymś najważniejszym, a żeby to osiągnąć potrzebny jest monitor, który z najwyższą szczegółowością przekaże obraz dostarczany przez kartę graficzną. W tym poradniku dowiesz się jak wybrać monitor do gier, poznasz najważniejsze parametry monitora dla graczy oraz TOP10 polecanych modeli monitorów gamingowych.


TOP10 polecanych modeli monitorów do gier

Od czego zacząć wybór monitora do gier?


Wybór większości urządzeń rozpoczynamy często od określenia budżetu. W przypadku monitora do gier tego typu podejście może okazać się nietrafione. Czasem dokładając niewiele możemy kupić znacznie lepszy monitor. Nie skupiając się na szukaniu monitora w zakładanym budżecie, może okazać się że poznasz już tę kategorię urządzeń na tyle dobrze, aby wybrać monitor odpowiedni do Twoich potrzeb – bez zbędnego przepłacania. Zatem w jaki sposób rozpocząć poszukiwania monitora dla graczy?


Przede wszystkim zacznij od parametrów swojego komputera, a w szczególności karty graficznej. Choć to może okazać się zaskakujące, karta graficzna w dużej mierze definiuje to na jaki monitor powinieneś się zdecydować. Sprawdź w testach Twojej karty graficznej, czy jest ona w stanie obsłużyć rozdzielczość jaka Cię interesuje.


Pomyśl również o parametrach fizycznych Twojego przyszłego monitora. Sprawdź jaki monitor zmieści Ci się na biurku. Zdarza się, że zabudowa biurka, sąsiedztwo innych mebli czy skos na poddaszu wyeliminuje monitor o dużej przekątnej ekranu.


Zobacz monitory dla graczy >>


Rodzaje matryc. Jaka matryca w monitorze do gier?


Rodzaj matrycy to jednej z pierwszych parametrów w monitorze na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Na rynku znajdziemy obecnie monitory dla graczy z matrycami: TN, IPS oraz VA. Poniżej przedstawiamy czym charakteryzują się poszczególne rodzaje matryc.


1. Matryca TN to jedna z najpopularniejszych matryc wykorzystywana aktualnie w monitorach. Tego typu matrycę znajdziemy w monitorach w różnym przedziale cenowym, zarówno w tych budżetowych jak i droższych konstrukcjach. Do największych zalet należą bardzo szybki czas reakcji oraz minimalne opóźnienia w wyświetlaniu obrazu. Już w tańszych modelach monitorów z matrycą TN spotkamy odświeżanie 144 Hz, które jest niezwykle doceniane przez graczy FPS. Do wad można zaliczyć znacząco gorsze odwzorowanie kolorów w porównaniu z matrycami IPS czy VA oraz wąskie kąty widzenia – jednak gracze bardzo rzadko odnotowują to jako wadę matryc TN. Granie w FPS’y wymaga od gracza ciągłego skupienia, a co za tym idzie siedzenia na wprost monitora, przez co najzwyczajniej nie doświadczają wąskich kątów widzenia.


2. Matryca IPS to stosunkowo nowe rozwiązanie w monitorach dla graczy. Przeniesiona technologia z telewizorów dobrze przyjęła się wśród graczy ceniących sobie odwzorowanie barw, szerokie kąty widzenia oraz głęboką czerń. Tego typu matryca sprawdzi się doskonale w najnowszych grach, gdzie pokaże pełnię swoich możliwości. Niestety niektóre matryce IPS mają znacznie gorszy czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania od modeli wyposażonych w matrycę TN lub VA. Zwróćmy na to uwagę decydując się na taki monitor.


3. Matryca VA to swego rodzaju kompromis między matrycą IPS a TN. Oferuje znacznie większe kąty widzenia, lepsze odwzorowanie barw od matryc TN oraz szybszy czas reakcji niż w matrycach IPS. Oferta monitorów z matrycą VA staje się coraz większa ze względu na wszechstronność, którą oferują monitory właśnie z tą matrycą.


Część producentów monitorów decyduje się na zastosowanie technologii OLED w swoich produktach. Znane matryce z ekranów telewizorów, smartfonów czy smartwatchy charakteryzują się niesamowitym odwzorowaniem barw oraz nieskończoną głębią czerni, jednak na ten moment produkcja monitorów z matrycami OLED’owymi to ogromne koszty co negatywnie przekłada się na końcową cenę takiego monitora.


Zobacz monitory dla graczy z matrycą TN >>

Zobacz monitory dla graczy z matrycą IPS >>

Zobacz monitory dla graczy z matrycą VA >>


TOP10 polecanych modeli monitorów do gier

Jaka rozdzielczość w monitorze gamingowym?


Szczegółowość detali, gładkie tekstury i ostrość obrazu zapewnia odpowiednio wysoka rozdzielczość ekranu. Obecnie absolutnym minimum jest rozdzielczość Full HD. Dysponując mocną kartą graficzną, warto zdecydować się na monitor obsługujący wyższe rozdzielczości. Obecnie monitory obsługują:

1. Rozdzielczość Full HD. Zaletą takie monitora będzie przede wszystkim cena. W porównaniu do wyższych rozdzielczości, różnica może sięgać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Panel Full HD będzie bezproblemowo współpracował z większością kart graficznych. To wciąż najpopularniejsza rozdzielczość, która jest najczęściej wybierana do gier sieciowych.

2. Rozdzielczość WQHD. Monitory obsługujące rozdzielczość WQHD 2560x1440 oferują tzw. standard Wide Quad HD co pozwala na wyświetlanie do 77% więcej informacji na ekranie monitora. Monitory obsługujące tą rozdzielczość kupimy już w cenie od 700 zł, a dodatkowo wiele z nich obsługuje wysoką częstotliwość odświeżania.

3. Rozdzielczość 4K. To zdecydowanie najdroższe rozwiązanie w monitorach do gier. Monitory 4K oferują niesamowitą szczegółowość obrazu, jednak do ich największych wad należy częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz. Na rynku są dostępne monitory 4K, które oferują odświeżanie 144 Hz, jednak za takie rozwiązanie musimy zapłacić co najmniej kilka tysięcy.  


Rozdzielczość ma duży wpływ na ostrość i szczegółowość obrazu, jednak wyższa rozdzielczość idzie w parze z wyższą ceną monitora, dlatego warto zachować rozsądek i wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.


Zobacz monitory dla graczy w rozdzielczości Full HD >>

Zobacz monitory dla graczy w rozdzielczości WQHD >>

Zobacz monitory dla graczy w rozdzielczości 4K >>


TOP10 polecanych modeli monitorów do gier

Przekątna i proporcje ekranu. Czy rozmiar ma znaczenie w przypadku gier?


Kolejną, równie ważną kwestią co rodzaj matrycy czy rozdzielczość jest przekątna oraz proporcje ekranu monitora. Wielkość monitora do gier powinniśmy przede wszystkim uzależnić od dostępnej przestrzeni na biurku. Do najpopularniejszych rozmiarów należą monitory 24 cale. To uniwersalny rozmiar monitora do gier, ale również do pracy. Doskonale sprawdzi się w wielu zastosowań. Większość biurek dostępnych na rynku bez problemu pomieści monitor 24 cale. Niestety chcąc grać na konsoli ze znacznej odległości, taki rozmiar może okazać się już za mały.


Do nieco większych monitorów należą monitory 27 cali. Zapewnią one lepsze wrażenia z rozgrywki, pracy czy oglądania filmów. W tym rozmiarze znajdziemy już monitory z rozdzielczością zarówno Full HD jak i WQHD.


Na rynku dostępne są również monitory powyżej 30 cali. Zazwyczaj tego typu urządzenia to sprzęt z wyższej półki cenowej. Często oferują proporcje na poziomie 21:9 co znacząco rozszerza obszar roboczy takiego monitora. Obsługują rozdzielczości WQHD oraz 4K, jednak do grania na takim monitorze wymagana będzie wydajna karta graficzna.


Monitor do gier – zakrzywiony czy płaski?


W dużej mierze, ostateczna decyzja w wyborze ekranu typu ‘Curved’ czy płaskiego zależy od tego w jaki sposób mamy zamiar korzystać z monitora.

Monitory z zakrzywionym ekranem sprawdzą się przede wszystkim w grach ponieważ zapewnia:


• Znacząco lepszą perspektywę widzenia, ponieważ jego budowa uwzględnia naturalną krzywiznę ludzkiego oka

• Ograniczenie zniekształceń w rogach monitora, które mogłyby występować w monitorach z płaskim ekranem

• Realne odczucia otaczającego nas obrazu. Nawet duże monitory z zakrzywionym ekranem jesteśmy w stanie objąć naszym wzrokiem.


Monitory typu "curved" to urządzenia wszechstronne, które równie dobrze poradzą sobie w biurze. Doskonale sprawdzą się w tworzeniu stanowiska wyposażonego w wiele monitorów połączonych ze sobą, a taka konfiguracja jest niezastąpiona podczas pracy.


Pozostałe parametry i funkcje monitorów dla graczy


Powyżej opisaliśmy podstawowe parametry monitora, takie jak rodzaj matrycy, rozdzielczość czy przekątna ekranu, jednak przy wyborze monitora dla graczy warto wziąć pod uwagę pozostałe parametry oraz funkcje.


Częstotliwość odświeżania

Dla graczy to jeden z ważniejszych parametrów jaki należy brać pod uwagę. Monitor dla gracza powinien oferować częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie minimum 75 Hz. Oznacza to, że gra powinna oferować minimum 75 klatek na sekundę, aby obraz nie smużył. Analogicznie, do gier które uruchamiane są w 120 FPS i więcej, potrzebujemy monitora o odświeżaniu minimum 120 Hz i więcej.


Zobacz monitory dla gracza 75 Hz >>

Zobacz monitory dla graczy 144 Hz >>

Zobacz 144 Hz vs 60 Hz - czy różnica jest zauważalna? >>


Synchronizacja obrazu

Obecnie na rynku mamy dostępne monitory z technologią synchronizacji FreeSync od AMD oraz G-Sync od Nvidia. Technologie te mają za zadanie zsynchronizowanie liczbę klatek obrazu wraz z częstotliwością odświeżania ekranu. Dzięki synchronizacji, obraz na ekranie monitora nie jest poszarpany.


Czas reakcji

To parametr, który powinien zawsze iść w parze z częstotliwością oferując proporcjonalność odwrotną, co oznacza tyle, że im wyższa częstotliwość odświeżania ekranu tym niższy czas reakcji powinien oferować monitor. Najlepsze monitory oferują czas reakcji 1 ms, jednak przy poziomie rzędu 5 ms również jesteśmy w stanie komfortowo grać. Nie powinniśmy decydować się na monitory, których czas reakcji wynosi powyżej 5 ms, ponieważ tak długi czas reakcji dyskwalifikuje możliwość komfortowego grania na takim monitorze.


Tryby gry

Niektóre monitory dla graczy oferują specjalne tryby gry. Oznacza to, że monitor dopasuje wyświetlanie obrazu do gatunku gry w jaką grasz. Zmieni m.in. standardowe ustawienia kolorów, kontrastu czy jasności.


HDR

Aby zachować naturalne tonacje kolorów, głębię czerni i jasność bieli monitory dla graczy często są wyposażone w tryb HDR, czyli High Dynamic Range. Oznacza to, że elementy w grze znajdujące się bliżej gracza są lepiej oświetlone niż elementy będące w tle. Odnotowujemy dzięki temu lepsze odwzorowanie świata oraz znacznie lepszą widoczność w trakcie rozgrywki. Dodatkowo HDR podnosi intensywność kolorów.


Szerokość ramek

To parametr, który ma szczególne znaczenie gdy chcemy wyposażyć swoje stanowisko gamingowe w kilka monitorów. Wtedy koniecznie musimy poszukać monitora dla graczy z wąskimi ramkami, które nie będą zaburzały postrzegania i odbioru obrazu przez ludzki wzrok.


TOP10 polecanych modeli monitorów do gier.


Oferta dostępnych monitorów do gier może przyprawiać o zawrót głowy. Na rynku dostępne jest wiele modeli o różnych parametrach, dlatego poniżej przedstawiamy Ci TOP10 polecanych modeli monitorów do gier:

  • Przekątna ekranu: 27"

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (FHD 1080)

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: TFT IPS

886 , 00
  • Przekątna ekranu: 23.8''

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (FHD 1080)

  • Częstotliwość matrycy: 165 Hz

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: VA

842 , 00
  • Przekątna ekranu: 27"

  • Rozdzielczość: 2560 x 1440

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: VA

1576 , 00
  • Przekątna ekranu: 23.8''

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (FHD 1080)

  • Częstotliwość matrycy: 170 Hz

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: TFT IPS

1034 , 00
  • Przekątna ekranu: 27"

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (FHD 1080)

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: TFT IPS

892 , 00
  • Przekątna ekranu: 27"

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (FHD 1080)

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: VA

899 , 00
  • Przekątna ekranu: 23.8''

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (FHD 1080)

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: TFT IPS

961 , 00
  • Przekątna ekranu: 27"

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (FHD 1080)

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: TFT IPS

899 , 00
  • Przekątna ekranu: 23.8''

  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (FHD 1080)

  • Częstotliwość matrycy: 165 Hz

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: TFT IPS

810 , 00
  • Przekątna ekranu: 34''

  • Rozdzielczość: 3440 x 1440

  • Częstotliwość matrycy: 100 Hz

  • Czas reakcji: 1 ms

  • Typ matrycy: VA

2158 , 00

Polecane produkty

  • Typ kart pamięci: microSD

  • Pojemność pamięci flash: 32 GB

  • Klasa pamięci: A1, U1, V10

28 , 00
  • Prędkość odczytu: 200 MB/s

  • Interfejs: USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1

32 , 00
  • Zestaw z myszką: Tak

  • Połączenie: Przewodowe

  • Interfejs: USB

  • Kolor: Czarny, Niebieski, Szary

93 , 50