Ulubione

Podzespoły gamingowe

Znaleziono 826 produktów

Podzespoły gamingowe w sklepie Alsen.pl


Podzespoły gamingowe to komponenty, które tworzą komputer o niesamowitej wydajności. Dzięki dostępnym podzespołom dla graczy możesz teraz sam stworzyć komputer Twoich marzeń. W sklepie Alsen.pl znajdziesz mnóstwo podzespołów gamingowych, z których zbudujesz wydajny komputer do gier. Zobacz szeroką ofertę dysków SSD, procesorów, kart graficznych czy pamięci RAM z dedykowanymi radiatorami. W naszej ofercie znajdziesz również wysoce wydajne chłodzenia, które zadbają o temperaturę podzespołów w trakcie grania.


Procesory Intel i AMD


Procesor to jeden z najważniejszych komponentów w komputerze. Dotyczy to zarówno komputerów biurowych, do użytku domowego oraz do grania. W każdym przypadku niezwykle ważne jest dopasowanie dwóch podzespołów – procesora oraz płyty głównej. Płyta główna musi posiadać odpowiednie gniazdo, które umożliwi montaż procesora dla graczy. W sklepie Alsen.pl znajdziesz procesory dwóch czołowych producentów układów CPU – Intel oraz AMD. Do wyboru masz procesory montowane w gniazdach LGA1151, LGA1200, LGA2011-3, LGA2066, 3567 oraz AM4. Przy wyborze procesora do gier powinniśmy się kierować przede wszystkim ilością rdzeni oraz ich taktowaniem. Taktowanie jest szczególnie ważne w przypadku gier opierających swoje działanie na procesorze. Liczba rdzeni mówi o tym jak wiele zadań jest w stanie obsłużyć procesor w jednym momencie, więc jeżeli czasami robisz inne rzeczy na komputerze to warto wziąć ten parametr mocniej pod uwagę.
Niezwykle ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze procesora gamingowego jest maksymalne, obsługiwane taktowanie pamięci RAM. Składając komputer do gier, warto zakupić pamięć RAM z taktowaniem między 3200, a 3600 MHz. Wiele procesorów nie obsługuje tak wysokiego taktowania pamięci. Należą do nich procesory pracujące np. na chipsecie H410 czy B460. W przypadku takiego procesora, taktowanie pamięci zostanie ograniczone do maksymalnej, obsługiwanej wartości. Pamiętaj! Zwracaj uwagę na maksymalną częstotliwość pamięci jaką obsługuje procesor.


Płyty główne dla graczy


Kompletowanie komputera dla graczy nie może się odbyć bez doboru odpowiedniej płyty głównej. Płyta główna dla graczy to istotny komponent, który umożliwia komunikację między wszystkimi podzespołami. Mogłoby się wydawać, że gracz nie potrzebuje specjalnej płyty głównej, jednak nic bardziej mylnego. Płyty główne dla graczy posiadają szereg udogodnień i funkcji, które sprawiają że odczucia z grania są dużo wyższe. Z pewnością warto zwrócić uwagę na modele z ulepszonym systemem audio. Na rynku dostępne są modele płyt głównych dla graczy które posiadają wbudowane wzmacniacze słuchawkowe czy systemy redukcji szumów. Wiele płyt gamingowych posiada wzmocniony slot PCIe x16, a także ochronę przeciwnapięciową czy funkcję ustawiania priorytetu ruchu sieciowego pod kątem gier. Nie możemy zapominać o funkcji automatycznego podkręcania taktowania procesora czy pamięci RAM.
Niezależnie od tego czy wybieramy płytę główną dla graczy czy do użytku domowego, musimy zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty:


Zasilanie – dobierając płytę główną do procesora, zwróć uwagę nie tylko na chipset, ale również na ilość rdzeni. Im więcej rdzeni, tym bardziej rozbudowany powinien być układ zasilania. Odpowiednia sekcja zasilania wymaga też odpowiedniego chłodzenia
Ilość portów RAM – to szczególnie ważny parametr dla graczy. Obecnie najczęściej wybieranym wariantem w nowych komputerach jest 16 GB RAM w układzie 2x8 GB. Warto jednak mieć „zapasowe” banki pamięci, które umożliwią ewentualną rozbudowę w przyszłości
Złącza PCi – kolejny bardzo ważny parametr dla graczy. Wielu z nich decyduje się na zakup dwóch kart graficznych, a do tego potrzebujemy co najmniej dwóch portów PCIe. Warto jednak mieć zapas portów, aby w przyszłości móc rozbudować swój zestaw o np. dedykowaną kartę dźwiękową
Format płyty – obecnie na rynku najpopularniejsze formaty płyt głównych to ATX, micro ATX oraz mini ITX. Format płyty należy dobrać do rozmiaru obudowy komputerowej


Karta graficzna dla graczy


Wielu graczy uważa, że karta graficzna to najważniejszy komponent w komputerze przeznaczonym do gier. Podczas składania zestawu do domu, pada pytanie: karta graficzna zintegrowana czy dedykowana? Gracze nie mają wątpliwości – tylko dedykowana. Ze starszymi tytułami oraz podstawowymi grami poradzą sobie karty graficzne zintegrowane z procesorem, ale gracze to grupa, która uwielbia odkrywać najnowsze tytuły. Najprostszym i najczęstszym kryterium wyboru karty graficznej jest cena. W przypadku tego typu urządzeń, wyższa cena zazwyczaj idzie w parze z wyższą wydajnością. Jednak nie powinniśmy się ograniczać jedynie do kryterium ceny – warto zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych, które wskażą nam możliwości danego układu graficznego.
Procesor graficzny – to właśnie procesor graficzny decyduje o wydajności karty graficznej. Na rynku obecnie najpopularniejszymi seriami kart graficznych są Nvidia GTX, Nvidia RTX oraz AMD Radeon RX
Ilość pamięci VRAM – aby komfortowo grać w najnowsze gry w rozdzielczości Full HD potrzebujemy co najmniej 4 GB. W przypadku gier w rozdzielczości 4K musimy pomyśleć o większej ilości pamięci VRAM – od 8 GB wzwyż. Ilość pamięci VRAM jaka jest potrzebna do uruchomienia gry znajdziemy w specyfikacji technicznej praktycznie każdej gry znajdującej się na rynku.
OC – karty, które umożliwiają użytkownikowi podkręcenie wydajności zazwyczaj posiadają dopisek „OC” w nazwie. Jest to jednak opcja dla zaawansowanych użytkowników, ponieważ zbyt wysokie wartości mogą wpływać na stabilność komputera
Podświetlenie – to parametr, który wypływa jedynie na aspekty wizualne. Jednak który gracz nie chce widzieć wydobywającego się podświetlenia RGB z zza okna obudowy komputerowej.


Oprócz powyższych parametrów, nie zapominajmy o kwestii chłodzenia karty graficznej. Producenci traktują ten aspekt bardzo poważnie oferując niezwykle wydajne i ciche, autorskie chłodzenia kart graficznych. Do najbardziej wydajnych należą te wyposażone w dwa lub trzy wentylatory o dużej średnicy. Ciekawym rozwiązaniem są chłodzenia półpasywne. To doskonały kompromis pomiędzy wydajnością, a hałasem. Wentylatory są uruchamiane tylko podczas dużego obciążenia.


Pamięci RAM dla graczy


Wszystkie informacje o uruchomionych aplikacjach i grach trafiają bezpośredni do pamięci RAM. Ze względu na rewelacyjną szybkość pamięci RAM, mamy dostęp do wszystkich operacji praktycznie od razu. Im więcej pamięci RAM tym większą ilość danych może przetworzyć procesor. Rozbudowane gry potrzebują sporej ilości pamięci, dlatego właśnie ilość pamięci RAM jest niezwykle ważna dla każdego gracza.
W przypadku gdy systemowi zaczyna brakować pamięci RAM, tworzy on wirtualny plik stronnicowania. Dzięki takiemu mechanizmowi, część pamięci RAM może zostać zwolniona a komputer powinien przyśpieszyć. Niestety plik stronnicowania tworzony na dysku twardym jest znacząco wolniej odczytywany przez procesor ze względu na ograniczenia prędkości odczytu i zapisu przez dysk twardy. Aby uniknąć takiej sytuacji warto już na starcie wyposażyć swój nowy komputer w wystarczającą ilość pamięci RAM. Obecnie warto inwestować w 16 GB pamięci RAM w przypadku komputerów przeznaczonych do gier. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę oprócz ilości pamięci?
Częstotliwość taktowania – oprócz pojemności, niezwykle ważnym parametrem jest częstotliwość taktowania pamięci RAM. Im więcej, tym lepiej. Pamięć RAM przeznaczona do gier powinna obsługiwać taktowanie co najmniej 2133 MHz, choć lepiej wybierać pamięci z taktowaniem powyżej 3000 Mhz.
Typ pamięci – obecnie najpopularniejszym typem pamięci są kości DDR4. Przed zakupem kości DDR4 upewnij się, że są one obsługiwane przez Twoją płytę główną
Opóźnienie – parametr opóźnienia definiuje jaki czas upływa od chwili wysłania żądania przez procesor do momentu odczytania danych. Określany jest jako CAS latency (CL)


Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, najlepsza pamięć RAM do gier to taka która ma co najmniej 16 GB pojemności, wysoką częstotliwość taktowania oraz niskie opóźnienia.


Zasilacze do komputerów gamingowych


Mocne podzespoły w komputerze dla gracza wymagają odpowiedniej mocy do zasilenia, aby zapewnić ich stabilne działanie. Zasilacz dla komputera dla gracza to równie istotny komponent jak procesor, karta graficzna czy pamięć RAM. Oprócz odpowiedniej mocy, musi zapewnić stabilność działania ponieważ nawet najmniejsza awaria zasilacza może doprowadzić do uszkodzenia wielu podzespołów w komputerze.


Kierując się wyborem zasilacza dla komputera gamingowego, na samym początku powinniśmy obliczyć moc jaką potrzebujemy do obsługi wszystkich komponentów komputera pod maksymalnym obciążeniem. Nie należy jednak przesadzać. Do największych „prądożerców” należą karty graficzne, jednak nawet najwydajniejsze GPU pobiera ok. 400 W. Kupowanie zasilacza z dużym zapasem mocy nie zawsze ma sens, chyba że poważnie planujemy rozbudowę naszego PC o np. dodatkową kartę graficzną połączoną w technologii SLI lub CrossFire. Na rynku dostępne są 3 rodzaje zasilaczy – zasilacze ATX, SFX oraz TFX. Różnią się one przede wszystkim kształtem i rozmiarem. Rodzaj zasilacza należy dobrać do obudowy komputerowej.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza?


Certyfikat sprawności – informuje on jaki procent energii, którą pobrał zasilacz z sieci energetycznej będzie przekazany do komputera. Na rynku znajdują się zasilacze, które oferują nawet 80% sprawności, co oznacza że dokładnie 80% pobranej energii trafi do podzespołów twojego komputera.
Zabezpieczenia elektryczne – każde urządzenie elektryczne powinno posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Nie inaczej jest w przypadku zasilaczy komputerowych. Są one wyposażone w mechanizmy chroniące przed przegrzaniem, przepięciem lub przeciążeniem. Zdarzają się również zasilacze posiadające zabezpieczenia przed prądem udarowym
Okablowanie – zasilacze mogą mieć zintegrowane okablowanie lub modularne. Na ten moment częstszym wyborem są zasilacze modularne, w których dostosowujemy ilość kabli wychodzących z zasilacza. Pozwala to na zachowanie porządku oraz lepszej cyrkulacji powietrza w obudowie komputerowej
Chłodzenie – to parametr, który jest ważny praktycznie dla każdego podzespołu komputerowego. Chłodzenie zasilacza może być półpasywne lub aktywne. W pierwszym wariancie chłodzenie uruchamiane jest tylko pod obciążeniem. W drugim działa cały czas.


Asortyment zasilaczy dla komputerów gamingowych w sklepie Alsen.pl jest niezwykle szeroki. Oferujemy zróżnicowane zasilacze nie tylko pod względem parametrów, ale również ceny. Pamiętaj aby wybierać zasilacze komputerowe tylko sprawdzonych producentów takich jak Corsair, Chieftec, Thermaltake, Cooler Master czy Be quiet! Nie wybieraj zasilaczy z tzw. czarnej listy!


Chłodzenie dla komputerów gamingowych


W tej kategorii znajdziesz zarówno dedykowane chłodzenia kart graficznych jak i chłodzenia procesorów. Skupimy się jednak na chłodzeniach dla procesorów, ponieważ karty graficzne najczęściej posiadają zintegrowany układ chłodzenia, którego procesor jest pozbawiony. Procesor generuje w każdym zestawie komputerowym ogromne ilości ciepła. Aby nie zagrażać innym podzespołom, bardzo ważne jest odprowadzenie jego nadmiaru poza obudowę komputera.


Tradycyjne układy chłodzenia składają się z radiatora, wentylatora oraz zasilania, które najczęściej pobierane jest z płyty głównej. Podczas intensywnej pracy, procesor wydziela ciepło które oddaje do przylegającego radiatora. Następnie ciepło z radiatora jest wyprowadzane przez wentylator. Dostępne na rynku są również chłodzenia wodne, które wykorzystują specjalne bloki wodne transportujące ciepło do chłodnicy. Chłodzenia wodne są zazwyczaj znacząco cichsze od swoich powietrznych odpowiedników.


Nie możemy zapominać o elemencie, który znajduje się między procesorem, a radiatorem. Mowa o paście termoprzewodzącej. Ta plastyczna masa wykazuje wysokie przewodnictwo cieplne. Wiele produktów chemicznych posiada swój termin ważności – nie inaczej jest z pastą termoprzewodzącą. Należy ją okresowo wymieniać, tak aby zapobiec przegrzaniu się procesora. Najtańsze pasty znajdziemy za kilka złotych, choć warto tutaj dorzucić parę groszy aby mieć pewność, że ciepło jest dobrze odprowadzane.