Ulubione

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka. Co kupić? Zobacz nasze propozycje

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka. Co kupić?

W Polsce 21 stycznia to dzień, na który przypada Dzień Babci. Kolejnego dnia, czyli 22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. Przyjęło się, iż w te dni wnuki składają swoim dziadkom życzenia oraz obdarowują prezentami. W przedszkolach oraz szkołach dzieci organizują pokazy artystyczne, którym często towarzyszy słodki poczęstunek. Skąd jednak wzięły się w naszym kraju obchody Dni Babci i Dziadka?


Spis treści:

1. Historia powstania święta Babci i Dziadka w Polsce

2. Jak wyglądają dni Babci i Dziadka na świecie?

3. Co kupić na dzień babci i dziadka?

4. Telefony dla seniorów? Czy warto?

5. Kompaktowe aparaty dla dziadków

6. Ramki cyfrowe na wspólne zdjęcia

7. Tablet, powerbank czy słuchawki? Pozostałe propozycje na prezent.


Historia powstania święta Babci i Dziadka w Polsce


Mimo, iż większości może wydawać się, że święto Babci i Dziadka jest „stare jak świat” to w Polsce obchodzimy je dopiero od 1966 roku. Rok wcześniej, z okazji swoich 85 urodzin wspaniała artystka Mieczysława Ćwiklińska grała w sztuce A. Casona „Drzewa umierają stojąc” rolę Babci. Były już dziennikarz jednej z Poznańskich gazet wręczając jej tor oraz kwiaty powiedział, że to właśnie z okazji dnia Babci. Rok później, pomysł podchwyciła warszawska gazeta, która ogłosiła 21 stycznia Dniem Babci. Od tego momentu, obchodzimy te święto każdego roku. Mimo wzrostu popularności tego święta w latach 60-tych, na pomysł dnia Dziadka wpadła Telewizja Polska dopiero w następnym dziesięcioleciu. Początkowo, Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja, czyli w dniu urodzin legendarnego Mieczysława Fogga, jednak ten termin nie przyjął się zbyt dobrze wśród obywateli. Zdecydowano więc, że Dzień Dziadka będziemy obchodzić zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.


Jak wyglądają dni Babci i Dziadka na świecie?


Marian Lucille Herndon, pochodząca w Zachodniej Wirginii gospodyni, dążyła do tego, aby jeden dzień w roku był w całości poświęcony seniorom mieszkającym w USA. Zwracała w ten sposób uwagę na los starszych osób, które spędzają starość w domach opieki. Początkowo wprowadziła te święto w swoim rodzinnym stanie, jednak 5 lat później – prezydent USA Jimmy Carter ustanowił ten dzień świętem narodowym. Dzień Dziadków w USA nie ma konkretnej daty - obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które Amerykanie obchodzą w pierwszy poniedziałek września. W amerykańskie święto seniorów organizowane są uroczystości, rodzinne ogniska i grille. Wnuki zachęcane są przez swoich rodziców do pomocy starszym osobom oraz uświadamia się im jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom.


Z kolei w Brazylii i Bułgarii święto seniorów obchodzone jest tak samo jak w Polsce, czyli 21 stycznia. Inaczej jest we Francji, gdzie Dzień Babci obchodzony od 1987 roku wypada na pierwszą niedzielę marca, a Dzień Dziadka na pierwszą niedzielę października. Kraje Azjatyckie, w tym m.in. Japonia nie obchodzą jako takiego święta Dziadków. Jednak seniorzy w Japonii traktowani są z należytym szacunkiem na co dzień. Dla młodych Japończyków, starsze osoby są autorytetem pod względem moralności oraz sposobu życia. Niezmiennie, od 1966 roku Japończycy obchodzą Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to przypada w Japonii na 15 września
.


Co kupić na dzień babci i dziadka?


Dzieci w wieku przedszkolnym, czy też w szkole podstawowej mają o tyle prościej, że zazwyczaj prezenty kupują rodzice, a dzieci wręczają je swoim dziadkom. Jednak od nastolatków, rodzice z pewnością będą wymagać odrobiny kreatywności oraz samodzielnego zakupu prezentu dla swoich dziadków. Młodym osobom ciężko wymyślić, czego może potrzebować senior. Witaminy, bombonierki czy bukiet kwiatów to zawsze sprawdzony prezent, jednak czasami warto zaskoczyć swoich dziadków nietuzinkowym prezentem. Sprawdź nasze propozycje.


Telefony dla seniorów? Czy warto?


Rozwój technologii sprawił, że telefony komórkowe przestają być domeną młodych i dorosłych. Coraz częściej telefony komórkowe wybierają osoby starsze. Telefon zapewnia przede wszystkim kontakt z rodziną, a w wielu przypadkach potrafi uratować życie naszym bliskim. Jaki jednak powinien być telefon dla seniora?


Duże przyciski


Niezależnie czy zdecydujesz się na zakup smartfona, czy zwykłego telefonu komórkowego – telefon seniora powinien mieć duże i czytelne przyciski. Wśród telefonów z Androidem znajdziesz dedykowane aplikacje ułatwiające korzystanie ze smartfona osobom starszym. Warto, aby telefon posiadał dobry wyświetlacz, który z odpowiednią jasnością podświetli przyciski.


Bateria


W przypadku baterii, nie ma znaczenia czy z telefonu będzie korzystać osoba starsza czy nie. Pojemna bateria cieszy każdego. Jednak w przypadku seniorów, musimy zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. 1-2 dni pracy na baterii nie wystarczy. Osoby starsze nie zawsze będą pamiętały o codziennym ładowaniu telefonu, dlatego kilka dni pracy na baterii to absolutne minimum.


Mocne i solidne wykonanie


Telefon dla seniora powinien być wytrzymały. Pamiętajmy, że osoby starsze często borykają się z problemami związanymi z czuciem w rękach. Telefon może być często narażony na upadek z wysokości.


Dedykowane rozwiązania dla seniorów


Kupując telefon dziadkowi czy babci, musimy zadbać o to aby korzystanie z niego było jak najprostsze. W szczególności zwróćmy uwagę na to czy telefon oferuje połączenia alarmowe, gdzie wciśnięcie jakiegoś przycisku powiadamia o niebezpieczeństwie najbliższe osoby. Seniorom przyda się również funkcja latarki, choć to oferuje praktycznie każdy telefon.


Telefon dla seniora nie musi być drogi – odpowiedni będzie przedział od 150 do 400 zł. Pamiętając o powyższych aspektach, z pewnością sprawimy naszym dziadkom praktyczny prezent, dzięki któremu zarówno my jak i dziadkowie będziemy mogli spać spokojnie.

Kompaktowe aparaty dla dziadków


Z nowoczesnych rozwiązań z pewnością mogą i chcą korzystać również starsze osoby. Gdy chodzi o aparat, to seniorzy są w „siódmym niebie”. Uwielbiają robić zdjęcia swoim wnukom i dzieciom. Wybór aparatu fotograficznego dla starszej osoby jest dużo łatwiejszy niż zakup aparatu dla zaawansowanego użytkownika. Jednak aparat dla seniora musi spełniać kilka warunków, aby Twoja babcia lub dziadek bez problemu poradzili sobie z jego obsługą.


Niewielki rozmiar


Ważne, aby aparat dla seniora miał kompaktowe rozmiary. Większe konstrukcje mogą sprawiać problemy w użytkowaniu ze względu na swoją wagę. Nie decydujmy się na lustrzanki czy bezlusterkowce. Doskonałym wyborem będzie niewielki, kompaktowy aparat fotograficzny.


Dobra stabilizacja obrazu


Pamiętajmy, że nasi seniorzy nie zawsze mają tak pewny chwyt jak za młodzieńczych lat. Co więcej, w wielu przypadkach nawet młode osoby mają problem ze zrobieniem zdjęcia, które nie będzie poruszone. Dobra, optyczna stabilizacja obrazu zapewni odpowiednią jakość zdjęć. Warto pomyśleć nad aparatem fotograficznym, który posiada podwójną stabilizację obrazu – cyfrową oraz optyczną.


Łatwa obsługa


Tak samo jak w przypadku telefonów, łatwa obsługa aparatu fotograficznego to podstawa. Warto sprawdzić czy aparat posiada tryb automatyczny. Doskonałym rozwiązaniem jest automatyka, która dodatkowo dopasowuje swoje działanie do scenerii i warunków panujących na dworze.


Czytelny, duży ekran


Nasi dziadkowie raczej nie będą korzystać z wizjera tak jak profesjonalni fotografowie. Odpowiednio duży ekran, najlepiej o przekątnej od 2,5 do 3 cali sprawdzi się doskonale. Dzięki temu robienie zdjęć oraz podgląd wykonanej fotografii będzie dużo wygodniejszy.

Ramki cyfrowe na wspólne zdjęcia


Fotografia stała się dostępna dla każdego. Coraz więcej osób gromadzi swoje zdjęcia na dysku twardym, w chmurze czy w pamięci telefonu. Odchodzimy od standardowym albumów i zdjęć wkładanych do ramek. Starając się iść z duchem czasu, ciekawym prezentem może okazać się cyfrowa ramka do zdjęć. Dzięki temu zachowamy wspomnienia z rodzinnych spotkań i wyjazdów. Na co zwrócić uwagę wybierając ramkę cyfrową dla seniora?


Ekran


To jeden z podstawowych elementów ramki cyfrowej na zdjęcia. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego parametry, ponieważ to od ekranu zależy jak będzie prezentować się kolekcja zdjęć. Jednym z ważniejszych parametrów jest rozdzielczość. Tutaj powinniśmy kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”. Aby końcowy efekt był zadowalający, powinniśmy wziąć pod uwagę również przekątną ekranu. Im wyższa przekątna, tym ramka cyfrowa powinna obsługiwać wyższą rozdzielczość. Umieszczając ramkę w jasnym, mocno oświetlonym pomieszczeniu powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ekran ramki jest matowy. Unikniemy zbędnych refleksów światła, które mogłyby pojawiać się na cyfrowych fotografiach.


Sposób prezentacji


Ogromną zaletą ramki cyfrowej na zdjęcia jest możliwość wyświetlania całych albumów, a nie tylko pojedynczej fotografii. Ważne, aby oprogramowanie ramki pozwalało na zmianę czasu wyświetlania fotografii oraz efektu przejść między zdjęciami.


Ilość pamięci


Na rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje ramek cyfrowych. Dzielimy je na te, które mają pamięć wewnętrzną oraz takie które korzystają z pamięci zewnętrznej (np. karty pamięci). W drugim przypadku, zwróćmy uwagę na to jaki rodzaj pamięci obsługuje ramka.


Obudowa ramki


Tak samo jak w przypadku standardowych ramek na fotografię, styl oraz kolor ramki cyfrowej dobieramy do wnętrza, w którym będzie się znajdować. Producenci wychodząc naprzeciw klientom, często oferują możliwość wymiany ramki, tak aby dopasować jej wygląd do pokoju.

Tablet, powerbank czy słuchawki? Pozostałe propozycje na prezent.


Twoi dziadkowie są nowocześni, idą z duchem czasu i lubią nowinki technologiczne? Warto pomyśleć nad tabletem, który zapewni kontakt i dostęp do sieci. Duży ekran sprawdzi się w przypadku starszych osób. Możesz swoim dziadkom zainstalować ciekawe gry, krzyżówki czy sudoku. Niejednokrotnie, wspólnie możecie pograć w gry multiplayer na jednym tablecie i miło spędzić czas.


Senior posiadający smartfon to żadna nowość w dzisiejszych czasach, dlatego zarówno młodym jak i starszym osobom może przydać się powerbank. Dzięki temu, Twoi dziadkowie będą dłużej z Tobą w kontakcie. Przenośna ładowarka sprawdzi się również na wyjazdach.


Jeżeli Twoi dziadkowie posiadają już tablet czy smartfon, warto pomyśleć o słuchawkach. Nie ma nic gorszego, jak Babcia która chce oglądać serial i Dziadek, który czeka na mecz swojej ulubionej drużyny. Dzięki słuchawkom, nikt nie będzie sobie przeszkadzać.


Zobacz ofertę tabletów


Zobacz ofertę powerbanków


Zobacz ofertę słuchawek

Polecane produkty

 • Format: ITX, Micro ATX, ATX

 • Miejsca montażowe 2,5'' wewn.: 3

 • Miejsca montażowe 3,5'' wewn.: 2

 • Wentylator: 8 cm

 • Wymiary:

  365 x 180 x 410 mm

69 , 48
 • Format: Micro ATX, ATX

 • Miejsca montażowe 2,5'' wewn.: 3

 • Miejsca montażowe 3,5'' wewn.: 2

 • Wentylator: 12 cm

 • Wymiary:

  342 x 185 x 415 mm   

119 , 00
 • Certyfikat 80+: 80 PLUS

 • Ilość złącz zas. PCI-E 6+2-pin: 1

 • Moc zasilacza: 450 W

 • PFC: Aktywny

 • Wentylator: 12 cm

148 , 37