Ulubione

PlayStation 5 – najważniejsze informacje, kiedy premiera, jaka cena?

Bezsprzecznym królem wśród konsol jest wciąż Playstation 4. Mimo, że konsole od Microsoft próbują gonić rywala, to ich udział rynku stanowi ok. 50% udziału SONY. Firma z Japonii coraz częściej spekuluje na temat nowego PlayStation 5. Zobacz co niesie za sobą najnowsza generacja konsol.


Z artykułu dowiesz się:

1. Kiedy będzie premiera PlayStation 5?

2. Jaka będzie specyfikacja PlayStation 5?

3. Jakie zmiany czeka DualShock 5?

4. Przewidywana cena PlayStation 5

5. PlayStation 5, a wsteczna kompatybilność

6. W jakie gry zagrasz na PlayStation 5?


Kiedy będzie premiera PlayStation 5?


Sony już od lat produkuje sprzęt najwyższej klasy. Nowa odsłona PlayStation to przede wszystkim nowa jakość grafiki, a także nowa jakość rozgrywki. Japoński gigant nie ukrywa, że jest w trakcie prac nad nową konsolą. Mark Cerny, główny architekt urządzenia przekazał oficjalne informacje na jej temat. Dosyć długo ukrywano nazwę najnowszego dziecka SONY, jednak z początkiem października potwierdzono iż „konsola nowej generacji” to PlayStation 5.


Zapytanie „Kiedy będzie premiera PlayStation 5”, jak dotychczas nie daje jednoznacznych odpowiedzi. Media zajmujące się branżą konsol spekulowały, iż najnowsza konsola może ujrzeć światło dzienne już w Święta Bożego Narodzenia 2019 roku, jednak rzeczywistość pokazała, że nic z tego.


Oficjalne informacje podają, że premiera Sony PlayStation 5 została zaplanowana na końcówkę 2020 roku.


Z punktu widzenia SONY, taki rozwój sytuacji jest jak najbardziej pożądany. PS4 w dalszym ciągu notuje dobre wyniki sprzedaży, a na czwartą generację konsol szykuje się kilka mocnych tytułów jak Ghost of Tsushima czy The Last of Us 2. W związku z tym, zapaleni gracze na premierę PS5 muszą jeszcze poczekać.


Zobacz konsole PS4

PlayStation 5 – najważniejsze informacje, kiedy premiera, jaka cena?

Źródło: rootblog.pl


Jaka będzie specyfikacja PlayStation 5?


Wydajność jaką oferuje obecny Xbox One X, wydaje się być oczywistym poziomem do osiągnięcia dla nowych konsol Sony. Co więcej, najnowsze dziecko japońskiej firmy ma osiągać lepsze wyniki niż Google Stadia, która dysponuje mocą aż 10,7 teraflopsów (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na minutę). Tak duża moc obliczeniowa może sugerować sporą podwyżkę cenową w stosunku do PS4. Pewne jest, że PlayStation 5 ponownie otrzyma podzespoły stworzone przez AMD. Ryzen trzeciej generacji, AMD Radeon Navi oraz obsługa ray tracingu to może być zaskoczenie. Do tej pory innowacyjna technika śledzenia promieni była dostępna jedyne na PC. Powyższa konfiguracja ma obsługiwać obraz w rozdzielczości 8K, jednak prawdopodobnie chodzi tylko o wyświetlanie filmów.


Ray Tracing w PlayStation 5 nie będzie dotyczył jedynie śledzenia światła, ale również dźwięku. Podzespoły konsoli obliczą m.in. czy gracz ma usłyszeć wystrzał przeciwnika, co znacząco wpłynie na realistyczną rozgrywkę.


Zdecydowaną rewolucją w konsolach SONY będzie użycie szybkiego dysku SSD. Już na pierwszych prezentacjach deweloperskich wersji PS5 pokazano ogromną różnicę w działaniu konsol. Zdecydowanie się na taki zabieg może przyśpieszyć konsolę nawet 16-krotnie. Błyskawiczne wczytywanie kolejnych etapów rozgrywki czy włączanie gier w kilka sekund jest imponujące.


Zmianą nie ulegnie tylko konfiguracja sprzętowa, ale również oprogramowanie. Cieszy fakt, że PlayStation 5 ma pozwolić na konfigurację instalacji gier. Użytkownik będzie mógł wybrać, czy chce zainstalować tryb multiplayer czy tylko kampanię singleplayer.

PlayStation 5 – najważniejsze informacje, kiedy premiera, jaka cena?

Źródło: rootblog.pl


Jakie zmiany czeka DualShock 5?


Istną rewolucją będzie zrezygnowanie ze standardowych wibracji pada. SONY w tym temacie odważnie stawia na haptykę. To spory szereg drgań, nacisków czy ruchów, które mają w jasny sposób przekazywać informacje użytkownikowi. DualShock 5 odwzoruje nie tylko rodzaj powierzchni po którym się poruszamy, ale także stopień oporu czy siłę nacisku.


Sporo zmian czeka również z tyłu pada – przyciski L2 oraz R2 będą posiadać zmienne stopnie oporu. Deweloperzy produkujący gry będą mogli dopasować ich działanie do konkretnych wydarzeń na ekranie. Zmienny opór przycisków sprawia, że możemy spodziewać się np. unikalnych cech konkretnych broni.


Przewidywana cena PlayStation 5


Stosunkowo świeże rozwiązania zastosowane w najnowszym PlayStation mogą okazać się ciężkim orzechem do zgryzienia dla japońskiego giganta. Trzecia generacja Ryzen od AMD, układ GPU opierający się na Navi, który nawet nie jest jeszcze w sprzedaży oraz dyski SSD, które mimo sporej utraty na wartości w ostatnich latach nadal do tanich nie należą powodują, że nie sposób spodziewać się ceny na poziomie poprzednika. Mimo to, SONY chcąc odnieść sukces w sprzedaży nowej konsoli PS5 musi znaleźć złoty środek. Wg. ekspertów branży, najnowsza konsola powinna kosztować w okolicach 400 dolarów, co przy obecnym kursie daje nam cenę ok. 1550 zł.


W sieci pojawiają się spekulacje na temat tego, iż konsola będzie występowała w kilku wariantach, które będą znacząco różniły się cenowo. Widełkami cenowymi ma sterować pojemność dysku SSD. To rozwiązanie doskonale sprawdza się na rynku smartfonów, gdzie klient może wybrać pojemność pamięci oraz mieć wpływ na końcową cenę urządzenia. Niektóre źródła podają, że najdroższa wersja PS5 może kosztować nawet 599 dolarów, co daje już cenę ponad 2300 zł.


PlayStation 5, a wsteczna kompatybilność


Z racji tego, że PS5 będzie oparta na architekturze PS4 – Sony zapowiedziało, że udostępni użytkownikom PlayStation 5 możliwość uruchomienia gier z konsoli starszej generacji. Niestety nie wiemy w jakim zakresie odbędzie się wsteczna kompatybilność. Pokaźne grono konsolowych graczy zastanawia się, czy będą mogli uruchomić gry z PS4 jedynie wydane na płytach, czy również cyfrową dystrybucję.


Sony spoglądając w stronę tzw. remaster’ów czy remake’ów widzi, że odświeżone tytuły starszych gier cieszą się sporą popularnością wśród graczy, dlatego uzasadnionym jest zaoferowanie graczom wstecznej kompatybilności w jak najszerszym pojęciu.

PlayStation 5 – najważniejsze informacje, kiedy premiera, jaka cena?

Źródło: rootblog.pl


W jakie gry zagrasz na PlayStation 5?


Niestety nie znamy jeszcze najnowszych tytułów na konsolę PS5, jednak wiemy na pewno że najpopularniejsze serie będą kontynuowane. Z pewnością na najnowszej konsoli zagramy w tytuły, których premiera odbędzie się w okolicach premiery PlayStation 5. Takie gry jak Cyberpunk 2077, Ghost of Tsushima czy The Last of Us 2 zostaną zaprezentowane na PS5. Nie sposób pominąć tytuły, które swoją premierę mają jesienią każdego roku – w FIFĘ, NBA czy pozostałe serie ze studia EA będziemy mogli zagrać już na PlayStation 5.


Popularne FPSy, takiej jak Battlefield czy Call of Duty, które za każdym razem odnoszą ogromne sukcesy sprzedażowe również powinny pojawić się na najnowszej konsoli SONY. Oprócz standardowej dystrybucji gier, japońska firma prawdopodobnie nie zrezygnuje z abonamentu PlayStation Plus, dzięki któremu użytkownicy zyskują minimum dwie nowe gry każdego miesiąca oraz możliwość rywalizacji z innymi graczami w sieci.


Warto wspomnieć statystyki sprzedaży. Konsola PlayStation 4 została sprzedana w ponad 100 milionach egzemplarzy. Podczas gdy jej bezpośredni konkurenci nie przekraczają nawet 50% wyniku osiągniętego przez konsolę SONY. Czy najnowsze dziecko japońskiej firmy jakim będzie PS5 pobije kolejne rekordy sprzedaży?


Zobacz gry na PlayStation

Polecane produkty

 • Typ kart pamięci: microSD

 • Pojemność pamięci flash: 32 GB

 • Klasa pamięci: A1, U1, V10

28 , 00
 • Prędkość odczytu: 200 MB/s

 • Interfejs: USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1

36 , 00
 • Zestaw z myszką: Tak

 • Połączenie: Przewodowe

 • Interfejs: USB

 • Kolor: Czarny, Niebieski, Szary

96 , 30