Ulubione

Monitor 144Hz, czy warto? Jaki wybrać?

Fani najważniejszych tytułów na rynku gier esportowych na pewno znają czasy, gdzie na monitory 144 Hz z niskim czasem reakcji mogli sobie pozwolić tylko najlepsi gracze na świecie. Obecnie dostęp do wyświetlania treści z tak wysoką częstotliwością odświeżania jest tak powszechny, że praktycznie każdy z nas może kupić monitor 144Hz za rozsądne pieniądze. Jednak wybór nie należy do najprostszych. Różne matryce, różne czasy reakcji. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź.


Monitor 144Hz, czy warto? Jaki wybrać?

Rodzaje matryc w monitorach 144 Hz


Producenci doskonale zdają sobie sprawę, jak wymagającym klientem jest gracz komputerowy. Dlatego wysyp sprzętu gamingowego to przede wszystkim zasługa rosnącego zainteresowania grami komputerowymi oraz związanymi z tym co raz większymi potrzebami graczy komputerowych.


Gracz potrzebuje idealnego odwzorowania obrazu i kolorów, szybkiego czasu reakcji, a wyświetlany obraz powinien być pozbawiony jakiegokolwiek laga. Wybierając monitor 144 Hz, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj matrycy. Na rynku znajdziesz monitory wyposażone w dwa rodzaje matryc – TN i IPS oraz ich ewentualne pochodne w postaci matryc VA – MVA oraz PVA.


Matrycy TN są znacznie szerzej stosowane w monitorach gamingowych, ze względu na dobry stosunek jakości do ceny oraz łatwiejszy i tańszy proces produkcyjny. Cechują się niezwykle krótkim czasem reakcji, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w trakcie dynamicznej rozgrywki. Nieco gorzej poradzą sobie z wyświetlaniem innych treści multimedialnych. Matryce TN nie najlepiej odwzorowują paletę barw, posiadają słabszy kontrast oraz gorsze kąty widzenia w przeciwieństwie do matryc IPS. Jednak mimo swoich wad – są bardzo często wybierane przez graczy, ponieważ wady matrycy TN nie są najistotniejsze dla tej grupy odbiorców. Gracze prowadząc rozgrywkę, najczęściej siedzą na wprost monitora, a więc barwy nie są załamywane przez słabe kąty widzenia. Szybki czas reakcji i brak lagów w trakcie rozgrywki skutecznie rekompensują słabsze odwzorowanie barw.


Monitory z matrycą IPS są zdecydowanie droższe, ale nierzadko warto dopłacić kilka „stówek”, aby wejść w posiadanie monitora uniwersalnego, który bardzo dobrze sprawdzi się nie tylko w grach. Matryca IPS cechuje się znacznie lepszym odwzorowaniem barw, głębokim kontrastem oraz niesamowicie szerokimi kątami widzenia. Do minusów należy zaznaczyć, że czas reakcji matryc IPS jest nieco dłuższy, jednak większość z nas nie jest w stanie zauważyć różnicy w stosunku do matryc TN.


Przy wyborze matrycy warto zastanowić się, gdzie umiejscowimy monitor. Producenci oferują oprócz matryc TN i IPS, matryce matowe oraz błyszczące. Różnice są znaczące na korzyść matryc matowych. W przeciwieństwie do matryc błyszczących, które odbijają światło słoneczne, matryce matowe rozpraszają je, dzięki czemu użytkownik nie jest oślepiany podczas rozgrywki. Dodatkowo, matowe matryce są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości.


Optymalna wielkość monitora. Ile cali?


A ile cali? To pytanie pada najczęściej przy wyborze telewizora, a jak jest w przypadku monitora? Niestety i w tym przypadku, wybór nie jest najprostszy. Nie warto skupiać się na monitorach poniżej 21,5 cali. Tak mały rozmiar matrycy, nie pozwala na komfortową rozgrywkę, a co dopiero pracę. Do optymalnych rozmiarów należą matryce od 24 do 34 cali. Pamiętajmy, że monitor o takich rozmiarach musi obowiązkowo oferować rozdzielczość min. FullHD. Monitory powyżej 27 cali powinny obsługiwać rozdzielczość 4K, aby uniknąć deformacji obrazu, szczególnie dlatego, że z monitora korzystamy najczęściej siedząc kilkadziesiąt centymetrów od niego.


Monitory powyżej 30 cali często oferują format 21:9. Rozwiązanie ultra-panoramy doskonale sprawdzi się w trakcie pracy. Bez problemu otworzysz nawet 3 okna na jednym monitorze, a praca na nich nie będzie uciążliwa. Niewiele jednak gier, które dostosowane są do wyświetlania w takiej rozdzielczości, dlatego bardzo często zmuszeni będziemy do gry z czarnymi pasami po bokach, aby nie tracić na jakości wyświetlanego obrazu.


Zobacz naszą ofertę na monitory 24" - 26,9": sprawdź

Zobacz naszą ofertę na monitory 27" - 28,9": sprawdź

Zobacz naszą ofertę na monitory powyżej 32": sprawdź


Czas reakcji matrycy, czy ma znaczenie?


Czasem reakcji matrycy nazywamy czas jaki upływa od momentu zapalenia się pojedynczego piksela do jego wygaszenia i ponownego zapalenia. Im dłuższy cykl, tym większe ryzyko powstania tzw. input laga oraz efektu smużenia obrazu. Dobierając czas reakcji matrycy do wyświetlania nie tylko gier, ale innych wartości multimedialnych, za standard należy uznać 8 do 12 ms. Każda wartość powyżej 12 ms będzie skutkowała nieprzyjemnym smużeniem obrazu wyświetlanego filmu.  


Czas reakcji matrycy jest niezwykle ważnym parametrem dla graczy. Na chwilę obecną każdy rodzaj matrycy oferuje czas reakcji na poziomie nawet 1 ms, ale monitory z matrycami TN z tak niskim czasem reakcji są dużo tańsze. Aby wyświetlić bez utraty jakości obraz w częstotliwości 144 Hz, matryca powinna posiadać czas reakcji odświeżania nie mniejszy niż 5 ms.


Zobacz naszą ofertę na monitory z czasem reakcji 1 ms: sprawdź


Monitor 144Hz, czy warto? Jaki wybrać?


144 Hz vs 60 Hz – czy różnica jest zauważalna?


To pytanie stanowi podstawę do jednego z najbardziej zaciętego sporu prowadzonego przez graczy w Internecie. Samą przewagę monitorów 144 Hz nad 60 Hz niezwykle ciężko wykazać w teście technicznym, który czarno na białym pokazuje, że warto zainwestować w monitor z wyższą częstotliwością odświeżania. Osoby, które kiedykolwiek miały szansę sprawdzić monitor z częstotliwością 144 Hz, doskonale wiedzą że różnica jest zauważalna, nawet podczas bezcelowego prowadzenia kursora na pulpicie. Różnice są zdecydowanie bardziej zauważalne, gdy gramy w szybkie gry, gdzie rozgrywka jest prowadzona w sposób dynamiczny, a sceneria często ulega zmianie. Nie zauważymy natomiast różnicy grając w gry takie jak World of Tanks, The Sims czy popularny League of Legends, choć wprawne oko i w tych tytułach będzie w stanie wyłapać różnice, oczywiście na niekorzyść matryc 60 Hz.


Decydując się na monitor 144 Hz, nie polepszymy swoich umiejętności w grze, jednak pozbędziemy się ograniczeń, które mogłyby hamować rozwój naszego skilla. Matryca 144 Hz ma duży wpływ na szybkość i dokładność celowania, dlatego doskonale sprawdzi się w grach typu FPS.


Przydatne złącza


Monitor 144Hz, czy warto? Jaki wybrać?


Każde z urządzeń multimedialnych, które służą do wyświetlania obrazu, muszą posiadać odpowiednie gniazda wejścia obrazu. Nie inaczej jest w przypadku monitorów i to niekoniecznie monitorów 144 Hz. Na rynku istnieją obecnie 4 rodzaje wejść obrazu:

 • VGA (Video Graphics Array). Często jest nazywane wejściem D-SUB. Początki tego typu wejścia datuje się na 1987 rok, więc technologia jest już przestarzała, jednak mimo to jest to obecnie najpopularniejsze i najbardziej znane złącze wśród użytkowników komputerów, zaraz po złączach USB. Kabel VGA przesyła obraz w postaci analogowej. Pozwala na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości QXGA, czyli 2048 x 1536 przy maksymalnej częstotliwości odświeżania obrazu wynoszącej 85 Hz. Niestety, jak to w przypadku sygnału analogowego, długość kabla tym razem ma znaczenie. Krzywa jakości obrazu opada wraz z długością przewodu. Fakt podwójnego konwertowania obrazu z sygnału analogowego na cyfrowy i z powrotem, powoduje że jakość obrazu wyświetlanego przy pomocy kabla VGA nigdy nie będzie tak dobra, jak przy użyciu jakiegokolwiek złącza cyfrowego. Pamiętajmy, że VGA nie jest w stanie obsługiwać sygnału dźwiękowego.
 • DVI. Digital Visual Interface został wprowadzony 12 lat po złączu VGA, czyli w 1999 roku. Przy jego pomocy, możliwe jest wyświetlenie obrazu w rozdzielczości WQXGA, czyli 2560 x 1600 i 60 Hz lub rozdzielczości FullHD przy częstotliwości odświeżania obrazu wynoszącej 144 Hz. Druga opcja możliwa jest tylko gdy korzystamy ze złącza DVI Dual Link. DVI Single Link pozwala na wyświetlenie maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 1920 x 1200, ale przy odświeżaniu maksymalnie 60 Hz. Wersje kabla DVI bardzo łatwo rozróżnić. DVI Dual Link nie posiada przerwy między pinami oraz ma ich o 6 więcej niż DVI Single Link. Sam fakt, że DVI występuje w wersji pojedynczej oraz podwójnej, nie kończy problemów z rozróżnieniem złącz, ponieważ oprócz tego wyróżniamy trzy wersje złącz DVI, w zależności od rodzaju sygnału jakie mogą przesyłać.
  • DVI-I – obsługuje zarówno sygnał cyfrowy jak i analogowy, dlatego pozwala na podłączenie monitora w dwojaki sposób, zarówno stosując przejściówkę DVI na VGA, jak i DVI na HDMI.
  • DVI-D – przesyła tylko i wyłącznie sygnał cyfrowy, dlatego podłączenie monitora przy pomocy przejściówki DVI – VGA nie będzie możliwe.
  • DVI-A – przesyła tylko sygnał analogowy, dlatego nie będzie możliwe podłączenie monitora za pomocą przejściówki DVI – HDMI.

Jak widać, rozróżnienie rodzajów kabli DVI nie należy do najtrudniejszych. Dopisek „-D” oznacza sygnał cyfrowy (digital), natomiast „-A” sygnał analogowy (analog).

 • HDMI. Z ang. High Definition Media Interface. Obecnie najpopularniejsze złącze, które służy do przesyłania sygnału cyfrowego. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala na przesyłanie obrazu wraz z dźwiękiem. Jakby tego było mało, niektóre z wersji HDMI pozwalają na przesyłanie sygnału sieciowego. Aktualnie, HDMI pozwalające na przesyłanie obrazu i dźwięku produkowane są w dwóch wersjach – 1.4 i 2.0. Pierwsza wersja – 1.4, pozwala na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości 4K jednak tylko przy częstotliwości odświeżania 30 Hz, co oznacza że dla większości wersja 1.4 jest nie do zaakceptowania. HDMI w wersji 2.0 pozwala już na znacznie więcej. Rozdzielczość 4K wyświetlimy już przy 60 Hz.
 • DisplayPort. Zdecydowanie najbardziej polecany rodzaj złącza cyfrowego dla graczy. Technologia powstała w 2008 roku i pozwala na wyświetlenie obrazu, którego częstotliwość odświeżania może wynosić nawet 240 Hz przy rozdzielczości 4K. Dodatkowo, tym samym przewodem możemy przesyłać równocześnie obraz i dźwięk, co oznacza że na chwilę obecną jest to najlepsze rozwiązanie dla komputerów.

Oprócz podstawowych złącz, służących do wyświetlania obrazu i przesyłania dźwięku, warto sprawdzić czy monitor posiada złącze HDMI w standardzie MHL. Ten rodzaj złącza HDMI pozwala na podłączenie smartfona lub tabletu do monitora, dzięki czemu obraz z mobilnego urządzenia jest wyświetlany na ekranie monitora. Warunkiem jest oczywiście obsługa standardu MHL przez urządzenie mobilne. Dodatkowo warto zainteresować się dodatkowymi złączami USB, których w komputerze nigdy za wiele.Dodatkowe funkcje i technologie wykorzystywane w monitorach 144 Hz.


Parametry i rodzaje złącz, które przedstawiliśmy powyżej stanowią podstawę do wyboru dobrego monitora 144 Hz, jednak oprócz tego producenci oferują dodatkowe funkcje i technologie, które nie tylko mają uczynić korzystanie z monitora łatwiejszym, ale również poprawiają programowo jakość wyświetlanego obrazu.


Jedną z najważniejszych technologii w monitorach gamingowych jest synchronizacja obrazu. Obecnie swoje rozwiązania synchronizacji wyświetlanego obrazu na monitorze z sygnałem przesyłanym przez kartę graficzną posiada dwóch gigantów na rynku podzespołów PC – AMD Free-sync oraz NVIDIA G-Sync. Obydwie technologie różnią się od siebie znacząco. Sam fakt, iż Nvidia wykorzystuje sprzętowy moduł synchronizacji w monitorze powoduje, że z uwagi na specyfikę tego rozwiązania, monitory z G-Sync są znacznie droższe. Free-Sync od AMD to rozwiązanie czysto programowe, dlatego monitory wyposażone w technologię synchronizacji AMD są dużo tańsze. Jednak przed wyborem jednego z rozwiązań, warto wiedzieć czym tak naprawdę jest synchronizacja obrazu.


Synchronizacja obrazu chroni użytkownika przed problemami, które mogą powstać na skutek zbyt szybkiego lub zbyt wolnego odświeżania w stosunku do renderowanego obrazu przez kartę graficzną. Synchronizacja pozwala na dostosowanie „w locie” częstotliwości odświeżania obraz do tego co przesyła karta graficzna.


Flicker Free. To kolejna technologia mająca za zadanie poprawić wyświetlany obraz. Wykorzystywana jest w monitorach LED, które ze względu na swoją specyfikę podświetlania matrycy przez diody LED powodują migotanie obrazu, którego nie jesteśmy w stanie zauważyć, jednak nasze oczy rejestrują tego typu zjawiska. Migoczący obraz może powodować zarówno zmęczenie oraz brak koncentracji, a w najgorszych przypadkach bóle głowy oraz nudności. Technologia Flicker Free eliminuje migoczący obraz poprzez ściemnianie pojedynczych diod.


Co to jest Flicker Free? Brak efektu migotania. Czy warto? Sprawdź!


Oprócz powyższych funkcji poprawiających wyświetlanie obrazu, warto sprawdzić czy monitor posiada funkcję Black Stabilizer, która w sposób dynamiczny rozjaśnia ciemne obszary na monitorze co pozwala w łatwy sposób dostrzec przeciwników schowanych w zakamarkach mapy. Dodatkowo, część monitorów posiada gotowe ustawienia lub specjalnie przygotowane tryby wyświetlania obrazu - Game Mode. Dzięki temu, w szybki sposób możemy dostosować ustawienia monitora do obecnego gatunku gry, w który gramy.


Słynne powiedzenie mówi, że „od przybytku głowa nie boli”, dlatego warto aby monitor posiadał dodatkowe funkcje i technologie, które ułatwią i uczynią przyjemniejszym korzystanie z monitora. Warto dostosować wszystkie parametry zgodnie z naszymi potrzebami, aby wybrać monitor który spełni nasze oczekiwania.

Polecane produkty

 • Typ kart pamięci: microSD

 • Pojemność pamięci flash: 32 GB

 • Klasa pamięci: A1, U1, V10

28 , 00
 • Prędkość odczytu: 200 MB/s

 • Interfejs: USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1

45 , 00
 • Zestaw z myszką: Tak

 • Połączenie: Przewodowe

 • Interfejs: USB

 • Kolor: Czarny, Niebieski, Szary

105 , 99
 • Certyfikat 80+: Brak

 • Ilość złącz zas. PCI-E 6+2-pin: 2

 • Moc zasilacza: 550 W

 • PFC: Aktywny, Tak

 • Wentylator: 12 cm

225 , 03