Ulubione

Jaka karta graficzna do gier? Sprawdź 5 porad, które pomogą Ci w wyborze

Jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na wydajność Twojego komputera jest karta graficzna. To ona ma główne znaczenie w przypadku wymagających i obciążających gier, dlatego warto wiedzieć jakie parametry karty graficznej są najważniejsze. Zdecydować się na GeForce czy Radeon? Jaka ilość pamięci VRAM? Na te pytania poznasz odpowiedź w naszym poradniku.


Co to jest karta graficzna i do czego służy?


Karta graficzna według naukowej definicji to „karta rozszerzeń komputera, która jest odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacz” – Uff…


Najprościej rzecz ujmując, karta graficzna odpowiada w komputerze za generowanie oraz wyświetlanie obrazu. Karta graficzna wspomaga również procesor. W wielu profesjonalnych zastosowaniach jest ona wykorzystywana do obróbki zdjęć, wideo oraz produkcji animacji. Producenci oprogramowania, które jest przeznaczone do tego typu zadań potrafią w stu procentach wykorzystać biblioteki CUDA oraz OpenCL. Dzięki temu, karta graficzna znacząco przyśpiesza wykonywanie obliczeń. Predysponowane do profesjonalnej pracy są modele z serii Nvidia Quadro oraz AMD Radeon Pro.


Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?


Większość procesorów dostępnych na rynku posiada zintegrowany układ graficzny, który jest w stanie wyświetlać podstawowe informacje oraz nieźle poradzi sobie w mniej wymagających grach. Takie rozwiązanie pozwala na znaczące obniżenie ceny komputera oraz zmniejsza pobór energii. Zintegrowana karta graficzna sprawdzi się głównie w komputerach biurowych i laptopach przeznaczonych do pracy. Dedykowana karta graficzna to dodatkowa karta rozszerzeń, która pozwala na uzyskanie znacznie większej wydajności, a co za tym idzie – jest dużo droższa od zintegrowanej karty. Karty graficzne dedykowane wybierają głównie gracze oraz profesjonaliści zajmujący się obróbką obrazu.


Karta graficzna GeForce czy Radeon?


Wybór producenta chipsetu, który obsługuje kartę graficzną to nie łatwa sprawa. Wybierając kartę graficzną do gier, cena spada na drugi plan. Mając w planach grę w tytuły z najwyżej półki w rozdzielczości 4K musisz liczyć się z koniecznością wydania dużej ilości pieniędzy. Na wybór producenta karty graficznej wpływa w dużej mierze technologia synchronizacji obrazu w monitorze. Jeżeli Twój monitor wykorzystuje technologię AMD FreeSync to wybór karty AMD Radeon pozwoli Ci na jej wykorzystanie. Z kolei monitory wykorzystujące G-Sync obsłuży karta graficzna Nvidia.


Zobacz karty graficzne AMD >>

Zobacz karty graficzne Nvidia >>


Jaka karta graficzna do gier? Sprawdź 5 porad, które pomogą Ci w wyborze


Jakie chłodzenie karty graficznej?


Z racji tego, że karta graficzna jest jednym z najbardziej obciążonych podzespołów, do utrzymania jej temperatury na niskim poziomie konieczne jest odpowiednie chłodzenie i odprowadzanie ciepła. Karta graficzna również może ulec przegrzaniu. Dzieje się tak wtedy, gdy użytkownik nie zadba o skuteczny system chłodzenia. Pasywne lub aktywne radiatory nie zawsze sprawdzą się w zastosowaniach, które wymagają ogromnej mocy obliczeniowej. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się chłodzenie wodne, które możemy zainstalować praktycznie na każdej karcie graficznej. Warto nadmienić, że w tego typu systemach chłodzenia, substancją chłodzącą nie jest woda, lecz specjalna ciecz przystosowana do tego typu układów. W przeciwieństwie do wody, taka ciecz nie koroduje, nie niszczy układu chłodzenia i nie przewodzi prądu. Chłodzenie wodne ma wiele zalet. Są zdecydowanie cichsze oraz wydajniej odprowadzając ciepło z podzespołu.

Jaka karta graficzna do gier? Sprawdź 5 porad, które pomogą Ci w wyborze.


Do polecanych systemów chłodzenia należy również chłodzenie aktywnePolega na zainstalowaniu w bezpośrednim sąsiedztwie elementów generujących ciepło, dużych wentylatorów mechanicznych które są napędzane poprzez zasilanie karty. Do polecanych systemów chłodzenia aktywnego należy m.in. WINDFORCE 2X, czyli autorski system chłodzenia Gigabyte. Pochylone łopatki we wiatrakach skutecznie odprowadzają ciepło oraz niwelują turbulencje w jakie mógłby wpadać wentylator podczas pracy. W zależności orientacji łopatek we wiatraku, w systemie WINDFORCE 2X istnieją 4 rodzaje konstrukcji wentylatora: pochylony na zewnątrz, pochylony w 3D, równoległy oraz lustrzany. Każdy z powyższych typów gwarantuje idealny przepływ powietrza dla efektywnego odprowadzania ciepła z karty graficznej.


Taktowanie rdzenia i pamięci


Taktowanie rdzenia oraz taktowanie pamięci to jedne z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty graficznej. Wyższe taktowanie skutkuje lepszą wydajnością w grach. Jednak przy wyborze karty warto zachować zdrowy rozsądek i relację między ceną i wydajnością. Modele, w których producenci zdecydowali się podkręcić taktowanie rdzenia oraz pamięci bardzo często mają w nazwie dodatkowe oznaczenia: OC, Overclocked lub nazwy wskazujące na wyższe parametry karty.


Najnowsze i najbardziej zaawansowane karty graficzne oferują technologię Boost, która tak samo jak w procesorze zwiększa taktowanie rdzenia oraz pamięci pod obciążeniem. Modele, które oferują tę technologię posiadają zazwyczaj większe i efektywniejsze chłodzenie.


Ile pamięci VRAM?


Pamięć VRAM definiuje ile miejsca ma karta graficzna na wykonywanie obliczeń. Aby odpowiednio dobrać ilość pamięci Video RAM, warto wziąć pod uwagę:


  • Rozdzielczość w jakiej chcesz grać. Dla rozdzielczości FHD optymalną wartością będzie 4 GB. Wyższa rozdzielczość wymaga już od 6 do nawet 11 GB pamięci VRAM.
  • Poziom detali i efektów dodatkowych. Chcąc grać w najwyższych ustawieniach graficznych wybierz kartę graficzną która ma min. 4 GB pamięci VRAM.
  • Proporcje ekranu monitora. Dla standardowych monitorów 16:9 wystarczająca będzie karta graficzna z 4 GB pamięci VRAM. Dla monitorów 21:9, 32:9 warto zainwestować w grafikę z min. 6 GB pamięci
  • Gatunki gier w jakie grasz. Dla porównania, gry e-sportowe takie jak CS:GO, League of Legends czy Dota nie wymagają ogromnych pokładów pamięci VRAM w karcie graficznej.


W przypadku tych tytułów sprawdzi się grafika z min. 4 GB pamięci. Jeżeli zamierzasz grać w gry, które stawiają na realistyczną grafikę zainwestuj w model, który ma min. 6 GB, a najlepiej 8 GB pamięci VRAM


TOP3 polecanych kart graficznych dla graczy


Wiemy jak ważny dla gracza jest wybór karty graficznej. To jeden z tych podzespołów w Twoim komputerze, który determinuje na jaką rozdzielczość i szczegółowość detali możesz sobie pozwolić podczas grania. Chcąc ułatwić Ci wybór karty graficznej, przygotowaliśmy dla Ciebie ranking polecanych kart graficznych. Zobacz jaki model karty graficznej kupić:


Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER WF 8GB >> zobacz


Karty graficzne z najnowszym układem Nvidia GeForce RTX 2060 oferują doskonały stosunek wydajności do ceny. Jest to obecnie najtańsze GPU, które oferuje ray tracing. Modele z oznaczeniem SUPER oferują średnio o 12 procent większą wydajność, dlatego nie bez powodu model GeForce RTX 2060 SUPER WF 8GB od Gigabyte’a znajduje się w tym rankingu. Karta została wyposażona w metalowy Back Plate, który usztywnia konstrukcję oraz chroni ją przed uszkodzeniami. Czarny kolor nadaje jej również gamingowego charakteru. Gigabyte RTX 2060 SUPER WF została wyposażona w 8 GB pamięci VRAM GDDR6 oraz zaawansowany system chłodzenia WINDFORCE 2X z dwoma wentylatorami 100 mm.


Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER GAMING 6GB OC >> zobacz


Na pierwszy rzut oka, jedyną różnicą między GeForce GTX 1660, a wersją SUPER jest zastosowanie pamięci GDDR6, która może pracować z częstotliwością 14000 MHz. Jednak w związku z tą zmianą karta graficzna GeForce GTX 1660 SUPER oferuje znacznie zwiększoną przepustowość pamięci oraz wyższe taktowanie rdzenia. Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER GAMING 6GB OC została wyposażona w Turing Shaders, które dzięki jednoczesnemu wykonywaniu operacji zmienno- i stało przecinkowych oraz adaptacyjnej technologii cieniowania zapewniają spory wzrost wydajności we wszystkich współczesnych grach. Dodatkowo karta została wyposażona w system chłodzenia Windforce 2X, w którym dwa 90 milimetrowe wentylatory obracające się we wzajemnie przeciwnym kierunku dbają o utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie. Gigabyte oferuje również dla swoich produktów AOURUS Engine, czyli oprogramowanie dzięki któremu możesz z łatwością modyfikować ustawienie zegarów oraz prędkość wentylatorów. Znajdziesz dzięki temu odpowiedni balans między wydajnością, temperaturą, a hałasem jaki generuje chłodzenie karty.


MSI GeForce GTX 1050 TI OC 4GB >> zobacz


Ograniczony budżet wcale nie musi Cię ograniczać w grach, w które będziesz mógł/-a zagrać. Konstrukcja MSI oparta na GeForce GTX 1050 TI oferuje doskonały stosunek jakości do ceny. Zapewni optymalne warunki do gier oraz płynność rozgrywki nawet przy wysokich ustawieniach detali. Karta oferuje taktowanie rdzenia w trybie boost na poziomie 1455 MHz oraz taktowanie pamięci o wartości 7008 MHz. Wyposażona w aktywny układ chłodzenia karta graficzna MSI GeForce GTX 1050 TI OC 4GB oferuje niemal bezgłośną pracę wentylatora. MSI dodaje do swoich produktów oprogramowanie MSI Afterburner, które jest jednym z najbardziej znanym i powszechnie używanym narzędziem do podkręcania kart graficznych. Z pomocą tego programu zdiagnozujesz oraz sprawdzisz sprzęt, podkręcisz swoją kartę oraz ustawisz jej parametry do swoich potrzeb.


Zobacz wszystkie karty graficzne>>

Polecane produkty

  • Typ kart pamięci: microSD

  • Pojemność pamięci flash: 32 GB

  • Klasa pamięci: A1, U1, V10

28 , 00
  • Prędkość odczytu: 200 MB/s

  • Interfejs: USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1

33 , 00
  • Certyfikat 80+: Brak

  • Ilość złącz zas. PCI-E 6+2-pin: 2

  • Moc zasilacza: 450 W

  • PFC: Aktywny

  • Wentylator: 12 cm

185 , 07