Ulubione

Jak wybrać klawiaturę do grania?

Tak samo jak większość z was – graczy, zaczynałem od najzwyklejszych klawiatur kupionych w pierwszym, lepszym sklepie komputerowym na osiedlu. Klasyczna, membranowa klawiatura wyrabiała się po miesiącu użytkowania, a o zakupie czegoś „lepszego” mogłem tylko pomarzyć. Na szczęście te czasy już za nami. Teraz każdy może posiadać wypasione klawisze, ze szpanerskim podświetleniem RGB, mechanicznymi przełącznikami i innymi bajerami. Poradnik został stworzony przez gracza, dla graczy, aby wszystkie istotne informacje znajdowały się w jednym miejscu.

Rodzaje klawiatur.

Wszystkie dodatkowe funkcjonalności klawiatur są kwestią indywidualną i nie jesteśmy w stanie uznać klawiatury z podświetleniem RGB za lepszą od klawiatury bez podświetlenia. Jednak różnice konstrukcyjne są bardzo łatwe do ocenienia i wskazania różnic pomiędzy nimi. Obecnie na rynku są trzy rodzaje klawiatur: klasyczna membranowa, nożycowa oraz mechaniczna. Poniżej znajdziecie opis każdej z konstrukcji.


 • Klawiatura membranowa – od dłuższego czasu jest to najpopularniejszy gatunek klawiatur dostępnych na rynku. Ich budowa jest nieskomplikowana i łatwa do utrzymania w czystości. Składa się ona z 3 elementów: plastikowego przycisku, gumowej kopuły oraz membrany. Naciśnięty przycisk dociska gumowy element do membrany, która pod naciskiem wytwarza sygnał przesyłany do komputera. Puszczając przycisk, gumowy element odbija plastikowy przycisk do góry, dzięki czemu może on znaleźć się ponownie w pozycji początkowej. Zdecydowanie najważniejszym elementem w tego rodzaju klawiaturach jest gumowa kopuła. To jej grubość, kształt i elastyczność decyduje o tym jakiego „feelingu” doświadczymy podczas użytkowania klawiatury. Najnowsze rozwiązania pozwalają zbliżyć się odczuciami użytkowania membrany do klawiatur mechanicznych, jednak ich trwałość w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia.

  Klawiatury membranowe swoją popularność zdobyły głównie dzięki niskiej cenie oraz niskim kosztom produkcji. Niestety, w parze z niską ceną idzie niska trwałość. Gumowe elementy ulegają znacznie szybszemu zużyciu niż pozostałe rozwiązania, przez co po czasie możemy doświadczyć kołysania się przycisków, a częściej używane klawisze działają zupełnie inaczej niż pozostałe, mniej użytkowane. Co prawda, klawiatury membranowe mogą wytrzymać nawet do 10 mln wciśnięć, jednak komfort ich użytkowania może ulegnie znacznemu pogorszeniu.


 • Klawiatura nożycowa – rodzaj, który stanowi swego rodzaju pochodną klawiatur membranowych. Na chwilę obecną, spotykamy je najczęściej w laptopach. Tego typu klawiatury składają się z 4 elementów: przycisku wyposażonego w plastikowe nóżki w kształcie „nożyc”, znajdującej się między nóżkami gumowej kopuły, powierzchni stabilizującej oraz membrany. Nacisk, dokładnie tak samo jak w przypadku klasycznych klawiatur membranowych, odbywa się przy pomocy gumowego elementu, który dociska membranę przekazującą sygnał do komputera. Znaczącą różnicę znajdziemy w osadzeniu przycisku. Znajdują się pod nim nożyce, które przymocowane są do warstwy stabilizującej. Po naciśnięciu, nożyce rozszerzają się i jednocześnie stabilizują przycisk, dzięki czemu pozbawiamy się nieprzyjemnego uczucia, jakim jest „latanie” przycisku na boki. Rozwiązanie te jest droższe w produkcji oraz czyszczeniu, jednak jest również dużo trwalsze. Tego rodzaju klawiatury potrafią wytrzymać nawet do 20 mln kliknięć. Sam „feeling” użytkowania klawiatury nożycowej jest przyjemny, szczególnie podczas pisania oraz stanowi swego rodzaju alternatywę dla klawiatur mechanicznych.


 • Klawiatura mechaniczna – „wisienka na torcie” dla każdego gracza. Tego rodzaju klawiatury zostały mocno wypromowane przez profesjonalnych graczy i powoli wypierają standardowe rozwiązania. Klawiatura mechaniczna, przez swoją budowę – jest trwalsza niż każda klawiatura membranowa. Każdy przycisk posiada mechaniczny przełącznik, który po wciśnięciu rejestruje akcję. Obecnie do najpopularniejszych przełączników należą przełączniki Cherry MX. Dzielimy je na 4 rodzaje: black, blue, brown oraz red, które dokładnie opiszę w dalszej części poradnika.

  Samego „mechanika” kojarzymy głównie z charakterystycznego dźwięku – starej maszyny do pisania. Można to traktować jako wadę oraz zaletę. Osobiście, dźwięk klawiatury mechanicznej uważam za przyjemny dla ucha, a odczucia obcowania z tego typu klawiaturą są niespotykane. Sam dźwięk można wyciszyć przy pomocy gumowych „o-ringów”, które zakładane są pod przyciskami. Warto nadmienić, że po użyciu wygłuszenia nie doświadczymy żadnych negatywnych odczuć związanych z użytkowaniem klawiatury.
Tydzień klawiatur gamingowych

Podstawowe funkcjonalności klawiatur.

Klawiatury przeznaczone dla graczy, muszą spełniać wymagania graczy. Wybór klawiatury powinniśmy uzależnić od tego w jakie tytuły lubimy grać. Klawiatura powinna zostać wyposażona we wszelkie funkcje, które ułatwią, a nie utrudnią rozgrywkę. Spośród najpopularniejszych funkcji możemy wyróżnić:

 • Anti – ghosting – umożliwia wciśnięcie kilku do kilkunastu klawiszy naraz, bez efektu blokowania pozostałych przycisków. Na chwilę obecną jest to podstawa do bezproblemowej rozgrywki
 • Tryb Gry – zabezpiecza przed niechcianymi akcjami podczas grania. Blokuje działanie klawiszy ‘Windows’ czy kombinacje zamykające aplikacje.
 • Makra – pozwala na zarejestrowanie konkretnej kombinacji naciśnięć pod jednym klawiszem. Znacząco ułatwia rozgrywkę, choć na profesjonalnym poziomie funkcja ta może być zakazana i uznana za oszustwo.
 • Podświetlenie – nie jest koniecznością, ale warto mieć. Podświetla klawiaturę, nie tylko jednorodnie, ale coraz częściej w różnych schematach i w pełnej palecie RGB.
Tydzień klawiatur gamingowych

Przełączniki mechaniczne – rodzaje, czasy reakcji.

 1. Cherry MX RED – najszybsze, najlepsze do profesjonalnego gamingu. Siła nacisku potrzebna do aktywacji wynosi tylko 45g, przez co są uznawane obecnie za najszybsze przełączniki na rynku. Użytkowanie ich wymaga przyzwyczajenia. Na początku możemy doświadczyć niepożądanych wciśnięć, a to dla tego że ich działanie jest dużo lżejsze od pozostałych przełączników. Przyciski są polecane głównie do FPS’ów, gdzie głównymi klawiszami użytkowymi jest kombinacja WSAD.
 2. Cherry MX BLACK – Siła nacisku do aktywacji to 60g. Polecane są głównie do RTS’ów ze względu na dużo twardszy „feeling” niż przełączniki czerwone. Nie polecamy ich dla osób, które spędzają dłuższy czas na pisaniu na komputerze. Ich użytkowanie wymaga dużego przyzwyczajenia, a dla nowicjuszy jest męczące. Zdecydowanie można je uznać za obecnie najcichsze przełączniki dostępne na rynku.
 3. Cherry MX BLUE – aktywacja przycisku odbywa się już przy 50g nacisku. Dla osób, które nigdy nie miały szansy użytkowania klawiatury mechanicznej, wydadzą się bardzo dobre do grania, jednak po chwili spostrzegą, że niebieskie przełączniku dużo wolniej wracają do początkowej pozycji, co z pewnością utrudnia szybką i dynamiczną rozgrywkę. Jednocześnie przez swoje spowolnione działanie, idealnie nadają się do pisania. MX Blue, najbardziej spośród wszystkich przełączników, przypomina działanie starej, poczciwej maszyny do pisania.
 4. Cherry MX Brown – kompromis pomiędzy graniem, a pisaniem. Aktywacja odbywa się, tak samo jak w przypadku przełączników czerwonych, przy nacisku 45 g. Odczucia podczas użytkowania są niepowtarzalne. Akcja wciśnięcia jest dwu-etapowa. W połowie użytkownik odczuwa swego rodzaju opór, który musi pokonać do aktywacji przycisku. Samo działanie odnotujemy już przy połowicznym wciśnięciu, dlatego możemy pisać bez wciskania klawiszy do końca, co znacząco przyśpiesza pracę. „Drugie położenie” przycisku przeznaczone jest dla graczy i tu wymagana siła do aktywacji wynosi już 55g. Głośność „kliku” można porównać do przełączników czerwonych.


Na rynku można spotkać również chińskie odpowiedniki przełączników Cherry. Specyfikacją nie odbiegają znacząco od pierwowzoru. Jednak pamiętajmy, że trwałość zamienników z reguły jest mniejsza niż oryginału. Do najpopularniejszych zamienników Cherry MX należą przełączniki Kalih, Gateron oraz Outemu.

Tydzień klawiatur gamingowych

Połączenie z komputerem, bezprzewodowe czy przewodowe?

Czasy kiedy bezprzewodowe rozwiązania były zacofane i opóźnione w działaniu minęły. Na chwilę obecną technologie bezprzewodowe zapewniają czasy reakcji na poziomie 1ms i częstotliwości odświeżania 1000 Hz, przez co nie zarejestrujemy żadnej różnicy w działaniu między klawiaturą bezprzewodową, a przewodową. Podświadomie jednak, przez graczy wybierane są klawiatury przewodowe. Technicznie decyzja ta jest nieuzasadniona, jednak stanowi ona o preferencji danego gracza. Wadą bezprzewodowych klawiatur pozostanie konieczność ładowania akumulatora, jednak jest to jedyna różnica na niekorzyść klawiatur bezprzewodowych względem przewodowych.

Polecane klawiatury – sprawdź nasze propozycje

Sprawdź najpopularniejsze modele klawiatur wybieranych przez naszych klientów. Znajdziesz tu klawiatury z szerokiego przedziału cenowego, o różnej budowie i różnej funkcjonalności.

Polecane produkty

 • Interfejs: USB

 • Liczba przycisków: 12

 • Platforma: PC, PlayStation 3

 • Połączenie: Przewodowe

netto 97 , 55 netto
119 , 99
netto 146 , 26 netto
179 , 90