Ulubione

Czym kierować się przy zakupie dobrego tabletu? Podpowiadamy!

Odkąd koncern Apple zaprezentował swojego pierwszego iPada w 2010 roku, rozpoczął się prawdziwy boom na urządzenia tego typu. Od tego czasu minęło już parę lat, ale nadal wszędzie na około słyszymy, że tablety wciąż są nam potrzebne. Co istotne, jest to prawdą, nawet w czasach absolutnej dominacji klasycznych smartfonów.


Tablety to niezwykle uniwersalne urządzenia, które mogą być wykorzystywane do różnych celów. Tym bardziej, że na rynku znaleźć możemy modele, kierowane typowo do różnych grup docelowych. W ofercie wielu sklepów internetowych zetkniemy się z urządzeniami pochodzącymi od całkiem sporej liczby producentów. Na rynku obecni są zarówno takie marki, które specjalizują się tylko w topowych tabletach, jak i takie które swoją ofertę opierają na produktach z niskiej lub średniej półki cenowej. Do najbardziej cenionych i popularnych producentów należą: Acer, Apple, Sony, Samsung, Dell, HP, Asus, BlackBerry, HTC, Lenovo, Toshiba, Lark, Overmax, Goclever, Kiano, Microsoft, Kruger&Matz, Huawei.


Historia tabletów sięga końca XIX wieku, kiedy w 1888 roku Elisha Gray opatentował elektryczne urządzenie do przechwytywania wprowadzanego za pomocą rysika pisma odręcznego i przekazywania go na odległość za pomocą impulsu elektromagnetycznego nazwane teleautografem. Jednak pierwszy opatentowany system rozpoznawania ręcznie wprowadzanego tekstu należał do H.E. Goldberga i powstał on dopiero w 1915 roku. Urządzenia które według dzisiejszej definicji można by nazwać tabletami zaczęły pojawiać się dopiero w latach 60. XX wieku. Wielką popularność o czym wspomnieliśmy we wstepie tablety zdobyły po wprowadzeniu w 2010 roku przez Apple iPada. A zaś to już poszło.WIELKOŚĆ TABLETÓW – CZYLI CO PRODUCENCI MAJĄ NAM DO ZAOFEROWANIAMatryce typu 16:10, 16:9 czy 4:3. Przekątne zaczynające się na 7-miu a kończące się na 10,1 cala. Do tego różni producenci i różne rozdzielczości. Naprawdę mamy w czym wybierać ale możemy się też nieźle pogubić. Rynek oferuje nam ogromną ilość wariantów tabletów, z których każdy ma swoje zalety i wady, więc nie każdy z automatu będzie najlepszy do ściśle określonych zadań stawianych przez danego użytkownika. Nim wybierzemy swój nowy tablet musimy sobie ustalić kryteria, podług których go wybierzemy.


Wybór między mniejszym a większym ekranem uzależniony powinien być od tego, co preferujemy. Jeśli stawiamy głównie na poręczność, mobilność, i niższą cenę, to idealne w tej sytaucji będą tablety 7-calowe. W przypadku kiedy jednak na tablecie chcemy pracować tudzież wykorzystywać go do czytania, przeglądania stron internetowych, bądź oglądania filmów, to w takiej sytaucji lepiej sprawdzi się większy ekran. Pamiętajmy jednak, że rodzaj zastosowanego ekranu oraz jego rozdzielczość również mają niebagatelny spory wpływ na jakość wyświetlanego obrazu.


Do tego materiały, z których wykonana jest całość, również są istotne. Tu godne uwagi są miękkie tworzywa sztuczne, tak by podczas chwytu urządzenie nie wyślizgiwał sie on nam z rąk. Dlatego dość często producenci stosują specjalną antypoślizgową fakturę. Droższe modele tabletów zbudowano na bazie aluminiowej obudowy. Takie coś wygląda nie tylko atrakcyjniej ale zapewnia też sporo wyższą od plastiku wytrzymałość.


 • Tanie tablety 7-calowe


Najczęściej wyposaża się w proste ekrany pojemnościowe o rozdzielczości 800x480 pixeli, które wykonane są w technologii TN (Twisted Nematic), gdzie kryształy rozłożone są równolegle do siebie. Jest to niestety najgorszy typ matrycy dostępny dla końcowego konsumenta. Główne jej wady to słaby kontrast ekranu i  przede wszystkim przekłamania kolorów, gdy patrzymy na taką matrycę pod kąte. Takie konstrukcje skierowane są dla najmniej wymagających użytkowników.


 • Droższe urządzenia 7-calowe


Wyposaża się je w ekrany o rozdzielczości 1024 x 600 a nawet większe (do 1200 x 800). Tablety takie wykorzystują matryce IPS (In Plane Switching). Technologia ta rozwiązuje główne kłopoty tanich ekranów LCD TN. Dzięki równomiernemu rozłożeniu kryształów w matrycy zdecydowanie zmniejszono utratę kontrastu oraz przekłamania kolorów a kąty widzenia rozszerzono do ponad 170 stopni.


 • Tablety o przekątnej 10 cali


W większości stosują ekrany wykorzystujące technologię IPS o rozdzielczości minimum 1280x800 pixeli, choć nie brak jeszcze na rynku tańszych urządzeń z ekranami 1000x600 czy 1024x768 pixeli. Z drugiej strony, mamy też w sprzedaży konstrukcje wykorzystujące pełny standard Full HD czyli 1920x1080 lub 1920x1200. Te konstrukcje oferują najlepszą jakość i ostrość obrazu, ale liczmy się z tym, że tego typu modele kosztują już odczuwalnie więcej.IPS? AMOLED? Retina?Oprócz paneli IPS godne polecenia są też ekrany (Super)AMOLED lub Retina. Te pierwsze charakteryzują się wysokim zagęszczeniem pikseli, wykorzystaniem autorskiego rozwiązania Samsunga, czyli PenTile, niskim zużyciem energii oraz wysoką jasnością. Jednak nie każdemu one odpowiadają z powodu zbyt przejaskrawionych nienaturalnych kolorów.


Ekran Retina to wyświetlacz, który jest montowany w produktach firmy Apple. Charakteryzuje się wysoką gęstością pikseli na cal, wynoszącą w teorii co najmniej 300 ppi. Tak wysoka wartość sprawia, że ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec pojedynczego piksela. Ekran tego typu po raz pierwszy pojawił się w smartfonach iPhone 4. Inną cechą ekranu Retina jest wyświetlacz LCD wykorzystujący technologię IPS. Taki wyświetlacz zapewnia szerokie kąty widzenia bez straty jakości obrazu. Ponadto urządzenia wyposażone w ekran Retina mają wysoką rozdzielczość (najczęściej dwukrotnie wyższą niż w przypadku urządzeń Apple bez Retiny).


KWESTIE TECHNICZNE – CZYLI CO W ŚRODKU SIEDZI • Procesor, pamięć RAM i układ graficzny


Za prawidłowe działanie tableta odpowiada jednostka centralna w połączeniu z odpowiednią ilością pamięci RAM. Im więcej rdzeni i wyższe taktowanie procesora wespół z dużą ilością pamięci RAM – tym oczywiście lepiej. Z procesorów na rynku aktualnie prym wiodą jednostki od ARM, Apple-a (seria A) Intela czy Samsunga (autorska seria Exynos). W mniejszym stopniu spotkać na rynku możemy tablety z procesorami produkcji MediaTeka. 


Najtańsze cenowo tablety z Androidem mogą nie pozwolić na zainstalowanie niektórych aplikacji czy gier, nawet tych oficjalnie pobranych ze sklepu Google Play, bowiem specyfikacja techniczna takiego urządzenia jest zwyczajnie na to za słaba. Dlatego w takich przypadkach odradzamy kupować te absolutnie najtańsze konstrukcje, bo stracimy więcej nerwów na tym, aniżeli będziemy mieć z tego przyjemności. Nieco lepiej sprawa ma się z tabletami pracującymi pod kontrolą mobilnego Windowsa 10. Tu za minimum uznać trzeba 2 GB RAM. Przy tym systemie stosowane są procesory z rodziny Intel (Atom, Core), które podczas pracy z podstawowymi aplikacjami dają sobie w zupełności radę.


Wracając do RAM-u. Im więcej pamięci RAM, tym większa liczba aplikacji może być jednocześnie otwarta na tablecie, bez zakłócania jego pracy. W związku z tym najlepiej zdecydować się na model posiadający maksymalnie dużo pamięci, który mieści się budżecie, którym dysponujemy. Minimalna na dziś dzień ilość pamięci, która zapewni w miarę płynną, sprawną pracę większości aplikacji to 1 GB.


Jest też kolejna kwestia, obok której nie możemy przejść obojętnie. Gdy myślimy nad wykorzystywaniem tabletu do pracy graficznej lub grania w gry, to wybierzmy tu taki model, który posiada możliwie jak najlepszy układ graficzny w naszym zakładanym budżecie płacowym. Zainwestowanie w lepszej klasy tego typu urządzenie sprawi, że będziemy mogli cieszyć się płynną pracą w obecnych jak i przyszłych grach. Z tabletów godnych polecenia do grania wymienić możemy konstrukcje które na wyposażeniu posiadają czipy graficzne Tegra od Nvidii, wielordzeniowe Mali od ARM bądź Adreno od Qualcomma. Jednakże na ogół nie są to produkty tanie.


 • Pamięć ROM


Jeżeli chcemy przechowywać w tablecie dużo danych powinniśmy zaopatrzyć się w taki, którego pamięć wewnętrzna wynosi co najmniej 16 GB. Taniej jest jednak kupić kartę pamięci microSD. Często producenci dzielą pamięć na dwie partycje: systemową i wewnętrzną (coś jak dysk C i D w systemie Windows). W tabletach, które mają wbudowane 8 GB pamięci, partycja systemowa (na której instalowane są aplikacje) ma najczęściej rozmiar ~1 GB, więc po zainstalowaniu kilku dużych aplikacji i gier pamięć ta bardzo szybko się zapełni.


 • Moduł WiFi


Każdy tablet niezależnie od ceny, umożliwia podłączenie do sieci Wi-Fi. Jednak dla osób, które dużo podróżują i które potrzebują stałego połączenia z Internetem, potrzebne są rozwiązania niezależne od zewnętrznych dostawców. W zależności od modelu, dostępne są dwie możliwości:

• podłączenie modemu 3G poprzez USB – rozwiązanie te spotykamy w tańszych modelach tabletów. W teorii większość modemów będzie wykrywała takiego tabletu, jednakże warto sprawdzić na stronie producenta, czy aby na pewno tak jest.
• włożenie karty SIM do specjalnego slotu – rozwiązanie to najczęściej wykorzystywane jest w tabletach z najwyższej półki. Nie wymaga ono podłączenia dodatkowego modemu, by móc korzystać z Internetu. Bardzo popularna karta SIM Aero również powinna tu chodzić bez większych problemów.


 • Moduł 3G / 4G


Modem 3G o dziwo wciąż nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego tabletu. Wręcz przeciwnie. Jeszcze do niedawna był podzespołem charakterystycznym tylko dla droższych tabletów. Z drugiej strony wiele dzisiejszych tabletów posiada na wyposażeniu modem 4G, który bez trudu obsługuje starszy standard 3G. Dlatego jeśli mamy tutaj wybór, to skorzystajmy z modułu 4G kosztem 3G.


 • Moduł GPS


Z pomocą modułu GPS możemy korzystać z precyzyjnej nawigacji. Jego praca może mieć charakter online lub offline. Będąc podłączonym do sieci, korzystamy z autorskich aplikacji lub po prostu zdajemy się na mapy od samego Google’a.


 • Moduł Bluetooth


Ten moduł znajduje się na wyposażeniu każdego tabletu. Przydaje do na ogół do przesyłania plików, bezprzewodowego podłączenia słuchawek lub chociażby sterowania domowym telewizorem (tablet przejmuje wtedy funkcję pilota).


 • Zastosowane złącza


 • HDMI - tablet posiadający złącze HDMI będzie można łatwo podłączyć do telewizora lub monitora.  Dlatego warto je mieć na wyposażeniu
 • Mini/microUSB - w tabletach zwykle mamy do czynienia z trzema rodzajami portów USB – mini, micro i pełnowymiarowymi (tradycyjnymi). Urządzenie wyposażone w zwykłe gniazdo USB umożliwia podłączenie klawiatury, myszy, pendrive’a, dysku zewnętrznego, a także modemu 3G. Jeśli tablet nie posiada pełnowymiarowego USB, a jedynie port mini lub micro, korzystanie z tych urządzeń będzie możliwe jedynie po dokupieniu specjalnego adaptera. Łączniki (przejściówki) będą też potrzebne w odwrotnej sytuacji np. do podpięcia nawigacji GPS czy etui z wmontowaną klawiaturą
 • microSD – złącze to pozwala na włożenie do tabletu karty pamięci microSD, na której możemy zapisywać obrazy, filmy, pliki tekstowe, pliki muzyczne, itp. i przenosić je z np. komputera czy aparatu cyfrowego na tablet. Warto zaopatrzyć się również w czytnik kart pamięci.


 • Aparat


Tablet na ogół nie jest wykorzystywany do robienia zdjęć, aczkolwiek takie sytuacje się zdarzają. Jednakże można spokojnie żyć bez tego elementu wyposażenia tabletu, mając pod ręką smartfona, który takowy aparat na wyposażeniu ma zawsze.


 • Głośniki


Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości czy głośności dźwięku z wbudowanych głośników to należy na to zwrócić uwagę przy wyborze tabletu. Polecamy oczywiście głośniki stereofoniczne, ale takowe są tylko na wyposażeniu tych najdroższych modeli.


 • Bateria


Mimo iż producenci ciągle starają się wprowadzać coraz to większe i innowacyjne ogniwa, to jednak z tabletami są tutaj te same problemy co ze smartfonami. Oglądanie filmów, przeglądanie stron internetowych, gra czy po prostu non stop aktywne LTE/WiFi, niezwykle szybko wyczerpują baterię. Jeśli będziemy intensywnie z takiego tabletu korzystać, to codzienne ładowanie baterii będzie tu czymś całkowicie normalnym. Wybierzmy w związku z tym taki model, którego długość pracy baterii odpowiadać będzie naszym wymaganiom.


 • Waga urządzenia


Może nie każdy sobie zdaje z tego sprawę, ale zastosowany wyświetlacz ma niebagatelny wpływ na rozmiary i wagę tabletu. Jego wymiary będą informować nas o samej wielkości konkretnego modelu ponieważ praktycznie w całości taki ekran zajmuje powierzchnię użytkową tabletu.


Podsumowując


Tablety łączy jedna wspólna cecha: dostajemy to za co zapłacimy. Dlatego nie liczmy na wysokiej jakości ekran czy wysoką wydajność w prostym, niskobudżetowym tablecie. Im więcej wydamy, tym więcej dostaniemy. W smartfonach wygląda to trochę inaczej, ale to głównie zasługa ekspansji azjatyckich producentów.


Polecane produkty

 • Typ kart pamięci: microSD

 • Pojemność pamięci flash: 32 GB

 • Klasa pamięci: A1, U1, V10

28 , 00
 • Prędkość odczytu: 200 MB/s

 • Interfejs: USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1

36 , 00
 • Zestaw z myszką: Tak

 • Połączenie: Przewodowe

 • Interfejs: USB

 • Kolor: Czarny, Niebieski, Szary

96 , 30