Ulubione

Co zrobić, aby Twoje stanowisko komputerowe prezentowało się lepiej?

W obecnych czasach, komputer PC jest nie tylko urządzeniem służącym do pracy i rozrywki, ale również częścią wystroju. Producenci sprzętu komputerowego rywalizują na polach funkcjonalności, stylu i wyglądu. Podzespoły i peryferia komputerowe przeznaczone dla graczy prezentują się świetnie, a w połączeniu z bardzo modnym oświetleniem LED nadają stanowisku uroku. Jednakże, tworzenie takiego sprzętu nie miałoby sensu, gdyby nie istniały obudowy z oknem. To one umożliwiają oglądanie swojej gamingowej bestii na co dzień, ale też eksponują niedoskonałości. Należy pamiętać, że posiadanie podzespołów, które osobno prezentują się dobrze, nie zawsze da ogólnie dobry efekt końcowy. Pojęcie estetyki nie powinno być obce dla kogoś, kto chce, aby jego komputer prezentował się jak najlepiej. W tym artykule przedstawimy kilka ważnych aspektów, o które trzeba zadbać, jeżeli chce się polepszyć wygląd swojego stanowiska.


1. Obudowa komputerowa z piwnicą.


Dla osób, które interesują się składaniem komputerów, określenie „obudowa z piwnicą” jest zrozumiałe, jednak niektórzy mogą nie wiedzieć o jakim typie obudowy komputerowej mowa. Piwnica jest to zabudowana, dolna część obudowy, w której montujemy zasilacz oraz dyski HDD. Najnowsze obudowy gamingowe zazwyczaj je posiadają, ich brak dotyczy głównie starszych modeli. Piwnice posiadają otwory, przez które przeprowadzamy kable do płyty głównej i karty graficznej. Wcześniej wspomnieliśmy, że jest to również miejsce na montaż  dysków HDD. Mimo upływu czasu, „talerzówki” są wciąż popularne jako magazyn danych, jednakże nie prezentują się najlepiej, więc chęć ukrycia ich jest zrozumiała. Piwnica jest bardzo ważnym elementem komputera, który znacznie poprawia estetykę w komputerze.

Co zrobić, aby Twoje stanowisko komputerowe prezentowało się lepiej?

Porównując powyższe zdjęcia, już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, iż obudowa z piwnicą wygląda dużo lepiej. Pozwala nam zakryć część komputera, w ktorej znajduje się najwięcej kabli. Nie tak ważnym, lecz przydatnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru obudowy jest sposób maskowania otworów. Niektóre modele posiadają gumowe zaślepki. Dzięki nim nie widać przewodów przechodzących przez tył obudowy.

2. Zasilacz komputerowy modularny.


Rozróżniamy trzy rodzaje zasilaczy – niemodularne, semi-modularne i w pełni modularne. Zasilacze niemodularne mają wszystkie kable zamontowane na stałe. W pół modularnych jedynie kabel ATX 24-pin jest zamotowany na stałe, reszta jest wpinana, natomiast w zasilaczach modularnych mamy możliwość odpięcia wszystkich kabli. Jeżeli chcesz, aby w Twoim komputerze panował ład i porządek, zdecyduj się na zasilacz semi lub w pełni modularny. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na kolor wyprowadzanych kabli. Starsze zasilacze posiadały różnokolorowe kable, które od razu rzucają się w oczy i psują cały wygląd komputera.

Co zrobić, aby Twoje stanowisko komputerowe prezentowało się lepiej?

Nasze propozycje zasilaczy semi i w pełni modularnych:

 • Certyfikat 80+: Odpowiednik 80 PLUS Gold

 • Ilość złącz zas. PCI-E 6+2-pin: 2

 • Moc zasilacza: 550 W

 • PFC: Aktywny

 • Wentylator: 14 cm

332 , 74

3. Przedłużacze kabli komputerowych.


Wiele osób, które przygotowują swoje stanowisko gamingowe stylizuje je na konkretny kolor, na przykład poprzez oświetlenie LED. Innym sposobem na dodanie akcentu kolorystycznego jest kupno przedłużaczy kabli ATX 24-pin oraz EPS12V 8-pin. Firmy, których przedłużacze są godne polecenie to Bitfenix oraz Phanteks. Wykonane są z bardzo dobrego materiału, odpornego na załamania, a ich wygląd jest zdecydowanie lepszy od zwykłych przewodów w gumowym oplocie. Na rynku można znaleźć wiele wariantów kolorystycznych, na przykład czarne, czerwone, czerwono-czarne, niebieskie, zielone bądź białe.

Co zrobić, aby Twoje stanowisko komputerowe prezentowało się lepiej?

4. Cable management w obudowie komputerowej.


Angielskie sformułowanie „cable management” oznacza zarządzanie kablami. Każda osoba składająca komputer zapewne nie raz się zastanawiała jak poprowadzić dany przewód. Jeżeli chcesz osiągnąć maksymalnie estetyczny efekt zastosuj się do kilku poniższych reguł.

1. Kabel poprowadź przez otwór znajdującą się najbliżej odpowiedniego wejścia na podzespole.

2. Poprowadź je tak, aby nie zasłaniały podzespołów, jeżeli nie jest to konieczne. Posiadając obudowę z piwnicą, kabel zasilający kartę graficzną wypuść przez otwór znajdującą się na górze piwnicy.

3. Nie wpuszczaj do środka obudowy przewodów, które nie są używane.

4. Używaj organizerów i grzebieni.

5. W razie potrzeby, kable z tyłu obudowy złap opaskami zaciskowymi (pot. trytytkami) lub rzepami.


Podsumowując powyższe punkty, przed wpięciem kabli do podzespołów należy się zastanowić się czy droga, którą wybraliśmy jest najkrótsza i najlepsza. Dobrym sposobem na polepszenie ich wyglądu jest użycie specjalnych grzebieni, które je prostują i porządkują. Aby dobrze spełniały swoje zadanie, należy użyć od 2 do 4 grzebieni na widocznej części kabla. Przewody, które znajdują się w tylniej części obudowy można uporządkować korzystając z opasek zaciskowych lub rzepów. Dzięki temu, przy dużej ilości kabli nie będzie problemu z zamknięciem tylnych drzwiczek. Rzepów możesz również użyć do spięcia przewodów, które podłączone są z tyłu komputera.

Co zrobić, aby Twoje stanowisko komputerowe prezentowało się lepiej?

5. Dodatkowo – backplate, chłodzenie wodne, oświetlenie LED w komputerze.


W poprzednich akapitach skupialiśmy się na tym jak poprawić wygląd niwelując ilość i widoczność kabli. To one są główną przyczyną braku estetyki i psują cały efekt. Istnieją inne metody na atrakcyjniejsze stanowisko komputerowe. UWAGA – opisane poniżej metody są kwestią gustu. Jeżeli nie jesteś fanem oświetlenia LED, nikt nie zmusza Cię do ich użycia.


Karta graficzna z backplatem – backplate jest to płytka zamontowana na górnej części karty graficznej. Ma ona kilka zastosowań: wzmacnia kartę, uodparniając ją na wygięcia, chłodzi sekcję zasilania (jeżeli backplate jest zrobiony z metalu) oraz poprawia wygląd podzespołu. Większość osób, które posiadają kartę graficzną w swoim komputerze ma ją zamontowaną poziomo, przez co górna część jest dobrze widoczna. Karta graficzna z backplatem prezentuje się wtedy dużo lepiej. Dla modeli z wyższej półki cenowej jest to standardowa część wyposażenia. W przypadku tańszych, słabszych kart graficznych posiadanie backplate’a jest uzależnione od ceny oraz producenta. Przed kupnem należy dokładnie obejrzeć zdjęcia i sprawdzić specyfikację podzespołu.

Co zrobić, aby Twoje stanowisko komputerowe prezentowało się lepiej?

Chłodzenie wodne – jego wybór jest nie tylko kwestią gustu, ale również finansową. Nie ulega wątpliwości, że chłodzenia wodne jest dużo droższe od powietrznych, aczkolwiek ich wydajność jest lepsza. Niektórzy są zwolennikami wyglądu standardowego chłodzenia powietrzem, jednakże wiele osób uważa, że komputer z AiO prezentuje się efektowniej. Jeżeli w swoim komputerze posiadasz mocny procesor, warto się zastanowić nad chłodzeniem cieczą.

Poniżej znajdziesz kilka dobrych, sprawdzonych i polecanych modeli:

 • Poziom hałasu: 30 dB

 • Przepływ powietrza: 66.7 cfm

 • Wentylator: 12 cm

 • Liczba wentylatorów: 1

240 , 30

Na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się komputer gamingowy” wiele osób odpowie: „Z ledami”. Oświetlenie RGB stało się bardzo popularne. Aktualnie, większość podzespołów i peryferii jest wyposażona w ledy. Jednakże, z ich ilością trzeba uważać, posiadanie w komputerze świecącej płyty głównej, karty graficznej, chłodzenia wodnego, pamięci RAM, kilku wentylatorów i paska LED może sprawić, że końcowy efekt nie będzie najlepszy, ponieważ żadna z tych części nie będzie wyeksponowana. Posiadasz kilka świecących wentylatorów? Zrezygnuj z ledowego paska, światło pochodzące z chłodzenia obudowy rozświetli również wnętrze komputera.


Podsumowanie


Kupowanie i składanie komputera PC nie jest proste, trzeba pamiętać o wielu aspektach – czy wybrane komponenty będą się sobą współgrać, czy będą spełniać nasze oczekiwania i czy efekt końcowy będzie się podobać. Każda osoba, która eksponuje swoje stanowisko komputerowe chce, aby wyglądało ono jak najlepiej. Pamiętaj, że komputera nie składa się codziennie – jeżeli raz poświęcisz temu więcej czasu, na pewno będziesz zadowolony z efektu.

Polecane produkty

 • Typ kart pamięci: microSD

 • Pojemność pamięci flash: 32 GB

 • Klasa pamięci: A1, U1, V10

28 , 00
 • Prędkość odczytu: 200 MB/s

 • Interfejs: USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1

36 , 00
 • Zestaw z myszką: Tak

 • Połączenie: Przewodowe

 • Interfejs: USB

 • Kolor: Czarny, Niebieski, Szary

96 , 30