04.03.2022r.
Aktualizacja: 
24.04.2023r.

Windows 11 to mnóstwo nowości, chociaż na pierwszy rzut oka wydawać się może że dotyczą one głównie wyglądu. Premiera najnowszego systemu firmy Microsoft odbyła się 5 października 2021 roku. Jeżeli do tej pory nie zaktualizowałeś swojego systemu, zapewniamy że w tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje które ułatwią Ci podjęcie decyzji o przejściu na Windowsa 11.

Jaka jest różnica między Windowsem 10, a Windowsem 11?

Do największych zmian, którą widzimy na pierwszy rzut oka, można zaliczyć pasek zadań wraz z wyśrodkowanymi ikonami. Co ciekawe, przycisk „Start” również został wyśrodkowany. Warto zaznaczyć, że Microsoft nie narzuca swoim użytkownikom konieczność korzystania z takiego rozwiązania. Jeśli chcemy, możemy całe menu umieścić w lewym dolnym rogu – tak jak dotychczas miało to miejsce w Windows 10.

Do ciekawych zmian należy czołowa aplikacja Microsoft, czyli popularne Teamsy. Na laptopach z systemem Windows 10, aplikacja była ciężka, zarówno pod względem sprzętowym jak i wizualnym. W Windows 11 naszym oczom ukazuje się lekka, prosta aplikacja. Microsoft Teams dostępny jest na pasku Start. Poprawiona została wydajność oraz wprowadzono minimalizm, tak jak w pozostałych aspektach najnowszego systemu. Aplikacja zużywa zdecydowanie mniej energii laptopa, co w dobie pracy zdalnej jest szczególnie ważne.

Nie wszystkim przypadnie do gustu wszechobecny minimalizm, który wprowadza Windows 11. Dla przykładu, opcje niegdyś dostępne w Windows 10 po kliknięciu PPM na pasek start są dostępne teraz tylko i wyłącznie po kliknięciu na przycisk „Menu Start”. Zmiana jest kosmetyczna, jednak dla przyzwyczajonych użytkowników może okazać się uciążliwa przez pierwsze tygodnie korzystania z nowego systemu.

Jak sprawdzić czy mogę zaktualizować system na Windows 11?

 Aby sprawdzić czy Twój komputer jest gotowy na aktualizację systemu na Windows 11, wystarczy pobrać oraz uruchomić narzędzie PC Health Check APP z oficjalnej strony firmy Microsoft. Jest to najnowsza, ulepszona wersja aplikacji, która pokaże Ci po krótkiej analizie czy Twój komputer jest gotowy na przejście na nowy system.

Nowości w systemie Windows 11

Windows 11 – zmiany w wyglądzie, tryb tabletu

Dla użytkowników nie przepadających za zmianami mamy dobrą informację. Interfejs Windowsa 11 nie różni się znacząco od Windowsa 10. Gwarantujemy, że po przejściu na nowy system nie będziecie mieli problemu z odnalezieniem się. Oprócz zmian dotyczących menu Start, o których wspomnieliśmy, zmiany wizualne dotyczą również ikon czy wyglądu okienek – od teraz mogą być one przezroczyste oraz są lekko zaokrąglone na rogach.

Na pochwałę zasługują ikony operacji na plikach. To drobna zmiana, której domagało się wielu użytkowników poprzedniej wersji systemu. W Windowsie 11 dzielenie ekranu jest teraz znacząco ułatwione. Sporo zmian dotknęło również tryb tabletu. Od teraz możemy pisać poprzez przeciąganie palca po literach, a także ulepszono obsługę gestów.

Bezpieczeństwo w Windows 11

Microsoft wyraźnie stawia na bezpieczeństwo w najnowszej odsłonie swojego systemu. Oprócz obowiązkowego modułu TPM, w systemie Windows 11 znajdziemy również Virtualization Based Security. W skrócie VBS, używa technologii sprzętowej wirtualizacji do tworzenia izolowanego, bezpiecznego obszaru pamięci. Oprócz tego, w Windows 11 istnieje możliwość tworzenia całego backupu systemu w chmurze.

Dynamic Refresh Rate, czyli dłuższa praca na baterii

Wprowadzona w Windows 11 opcja Dynamic Refresh Rate pozwala na zmianę częstotliwości odświeżania ekranu. Jest ona zmniejszana wtedy gdy pełne możliwości matrycy nie są wykorzystywane przez użytkownika. Rozwiązanie pozwala na spore oszczędności baterii, a przez to znacząco wydłuża czas jej pracy.

Windows 11 – optymalizacja jądra, przyśpieszone działanie

Wiele zmian, które wprowadza Windows 11 jest niewidoczna na pierwszy rzut oka. W najnowszym systemie firmy Microsoft wprowadzono usprawnienia dotyczące zarządzania pamięcią oraz przydzielania zasobów sprzętowych. Znaczącej optymalizacji uległo jądro systemu, co skutkuje szybszym wybudzeniem laptopa z uśpienia. Oprócz zmian „na start”, Microsoft przygotował środowisko tak, aby wszelkie aktualizacje i poprawki były jak najmniej obciążające dla komputera.

Windows 11 – usprawnienia dla graczy

Microsoft wraz z premierą Windowsa 11 ogłosił, że najnowsza wersja systemu została wzbogacona o nowości stworzone z myślą o graczach. Do głównych usprawnień należy zaliczyć możliwość uruchamiania gier w oknie oraz oknie bez ramek. Dodatkowo Microsoft w „trybie okienkowym” wprowadza obsługę Auto HDR oraz Variable Refresh Rate.

Spoglądając na testy wydajności, można odnieść wrażenie że Windows 11 zapewnia podobną wydajność do Windowsa 10. Skok wydajności w Windows 11 ukazuje się dopiero na Intel Alder Lake-S. To procesor, który opiera się na hybrydowej architekturze, dzięki czemu w pełni wykorzystuje potencjał Windows 11. Nowy sprzęt wraz z nowym systemem wydaje się być doskonałym połączeniem, a w przyszłości może decydować o tym, że gracze coraz chętniej będą przesiadali się na Windowsa 11.

Do dodatkowych usprawnień należy zaliczyć ulepszenie DirectStorage. To technologia, która w pełni wykorzystuje potencjał dysków SSD NVMe, dzięki temu gracze mogą liczyć na znaczące przyśpieszenie ładowanie gier.

Czy Windows 11 jest lepszy od Windowsa 10?

Windows 11, to system który przy pierwszym spotkaniu robi bardzo dobre wrażenie. Widać, że Microsoft nie zdecydował się na przeprowadzenie rewolucji, a ta decyzja była potwierdzona opiniami użytkowników na temat Windowsa 10. Wiele elementów systemu w jego najnowszej odsłonie zostało usprawnionych lub zmodyfikowanych, a dzięki temu korzystanie z oprogramowania jest dużo przyjemniejsze i bardziej intuicyjne. Minimalizm Windowsa 11 sprawia, że dotarcie do głównych funkcji i ustawień systemu jest szybsze niż wcześniej.

Widoczny jest kierunek, w którym zmierza Microsoft wraz ze swoim nowym systemem. Ten kierunek to gracze. Spora poprawa wydajności w grach na procesorach nowej generacji, aplikacja Xbox ze zintegrowanym Xbox Game Pass oraz funkcje takie jak Auto HDR czy DirectStorage to jedynie część usprawnień jakie wprowadzono dla graczy. Windows 11 zdaje się naprawiać błędy swojego poprzednika związanych ze wsparciem HDR.

Dla użytkowników laptopów, szczególnie ważna jest daleko idąca optymalizacja w obszarze zarządzania energią i jej oszczędzania. Należy jednak pamiętać, że Windows 11 jest obecnie bardzo świeży, jednak z miesiąca na miesiąc będzie się stawał dojrzałym i atrakcyjnym dla użytkownika systemem.

Podobne wpisy

Jak wybrać pendrive do smartfona lub tabletu?

Pendrive do smartfona lub tabletu to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala na szybkie i wygodne przenoszenie danych między urządzeniami. Wybór odpowiedniego pendrive'a może jednak być nieco skomplikowany, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku modeli. W tym poradniku omówimy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pendrive'a do smartfona lub tabletu, takie jak kompatybilność, pojemność, prędkość transferu danych oraz dodatkowe funkcje. Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom.

Zobacz

Jak wybrać klawiaturę dla graczy?

Klawiatura to jedno z najważniejszych narzędzi w arsenale każdego gracza. Wybór odpowiedniej klawiatury gamingowej może znacznie wpłynąć na komfort, efektywność i przyjemność z gry. W tym poradniku omówimy podstawowe funkcje klawiatur gamingowych, rodzaje przełączników oraz kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru. Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom i preferencjom.

Zobacz

Czy pamięć RAM jest ważna w grach? Ile pamięci RAM do gier?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po dodaniu dodatkowej pamięci RAM twoje gry zaczęły działać płynniej, lub dlaczego, mimo wysokiej klasy procesora i karty graficznej, doświadczasz spadków płynności w najnowszych tytułach? W dzisiejszych czasach, gdzie technologia gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się zrozumienie, jak poszczególne komponenty sprzętowe wpływają na wydajność i jakość rozgrywki. Jednym z fundamentalnych elementów, który ma bezpośredni wpływ na działanie gier, jest pamięć RAM. Zrozumienie roli, jaką odgrywa RAM w kontekście gier, pozwala nie tylko na lepsze dobieranie komponentów podczas składania komputera gamingowego, ale także na optymalizację istniejących systemów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale także pomoże ci maksymalnie wykorzystać potencjał swojego sprzętu gamingowego.

Zobacz