30.04.2021r.
Aktualizacja: 
24.04.2023r.
Spis treści

Wiele osób przed zakupem laptopa staje przed poważnym dylematem – kupić laptopa z systemem operacyjnym czy może bez? Niższa cena wygrywa w drugim przypadku, ale czy na pewno warto na systemie operacyjnym oszczędzać?

System operacyjny – co to jest?

Aby wiedzieć czy zdecydować się na zakup z systemem operacyjnym, warto wiedzieć czym tak naprawdę on jest. System operacyjny to oprogramowanie, które zarządza komputerem. Tworzy środowisko nie tylko do uruchamiania aplikacji ale również ich kontroli. Dodatkowo system operacyjny steruje planowaniem oraz przydzielaniem zasobów poszczególnym podzespołom komputerowy, takim jak procesor czy pamięć operacyjna.

Systemy operacyjne, które teraz znamy przebyły bardzo długą drogę aby oferować użytkownikowi to co oferują. Prawdziwą rewolucję wprowadziła era komputerów osobistych. To czas kiedy małe firmy miały dostęp do niedrogich komputerów, a to z kolei wymusiło na producentach systemów operacyjnych rozwój swoich produktów pod wymagania nowej grupy klientów. Warto wspomnieć, że graficzny interfejs użytkownika, który znamy z obecnych systemów operacyjnych, powstał dopiero w latach 70-tych.

Dostępne systemy operacyjne na rynku

Spora część społeczeństwa ma świadomość tego, jakie istnieją systemy operacyjne dostępne aktualnie na rynku., Bez wątpienia wszyscy znają system Windows czy MacOS. Z systemem Linux bywa różnie.

Z powyższej trójki, uniwersalnym i najczęściej wybieranym systemem operacyjnym jest Windows. Oferta systemów Windows jest bardzo szeroka, a część starszych systemów takich jak Windows XP, Windows 7 i 8.1 są nadal wykorzystywane w niektórych komputerach. Warto jednak wspomnieć, że jedyną, aktualnie wspieraną wersją jest system Windows 10, który na stałe zagościł w prawie połowie komputerów na całym świecie. Windows 10 to przede wszystkim wysoka stabilność, pełna funkcjonalność zaraz po instalacji oraz przejrzysty interfejs graficzny. Windows 10 możemy spotkać w trzech wersjach:

• Windows 10 Pro – Najczęściej wybierany ze względu na to, że oferuje wszystko to co niższe wersje, a dodatkowo daje sporo możliwości bardziej zaawansowanym użytkownikom. Znajduje szerokie zastosowanie w firmach, zarówno małych jak i dużych korporacjach

• Windows 10 Home – To odchudzona o zaawansowane możliwości wersja systemu Windows 10 Pro. Nie znajdziemy tutaj przede wszystkim funkcji ułatwiających zarządzanie komputerami w firmie oraz rozwiązań zapewniających wyższe bezpieczeństwo w sieci

• Windows 10 Enterprise – to najwyższa wersja systemu Windows 10, jednak jest wybierana przeważnie przez zaawansowanych użytkowników biznesowych.

Laptop z systemem operacyjnym – na co zwrócić uwagę?

O zaletach zakupu laptopa z systemem operacyjnym nie trzeba za wiele opowiadać. To przede wszystkim rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie mają czasu i nie potrafią zainstalować systemu operacyjnego wraz ze wszystkim potrzebnymi programami i sterownikami. Kupując laptop z systemem operacyjnym, po odpakowaniu z pudełka mamy gotowe urządzenie do pracy. Wystarczy tylko szybka, początkowa konfiguracja podstawowych parametrów takich jak nazwa komputera, język czy chociażby strefa czasowa.

W przypadku zakupu laptopa z systemem operacyjnym, warto wybierać sprawdzone rozwiązania, które oferuje Microsoft w swoim systemie operacyjnym Windows 10. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do wyboru masz 3 wersje jednak najbardziej uniwersalną wersją, która spełni wymagania większości użytkowników jest Windows 10 Pro. Wersja Pro sprawdzi się zarówno w domu podczas przeglądania multimediów, w grach jak i w firmie. Warto wspomnieć, że w wyborze laptopa z systemem operacyjnym pomogą Ci filtry w sklepie Alsen.pl, które znajdziesz po lewej stronie w kategorii Laptopy.

Na rynku można jeszcze spotkać urządzenia z zainstalowanym systemem Windows 7 (głównie są to laptopy używane lub poleasingowe), jednak po zakupie takiego urządzenia warto od razu zaktualizować go do najnowszej wersji systemu Windows 10. Wsparcie systemu Windows 7 zakończyło się 17 stycznia 2020 roku, w związku z tym nie otrzymuje on już aktualizacji zapewniających bezpieczeństwo danych.

Czy warto kupić laptopa bez systemu operacyjnego?

Decydując się na zakup laptopa z systemem operacyjnym otrzymujemy gotowy produkt. Wyciągamy z pudełka i możemy go użytkować. Zdarza się, że producenci laptopów dodają swoje oprogramowanie, które nie zawsze okazuje się przydatne i niepotrzebnie zanieczyszcza system operacyjny. Warto wspomnieć, że cały dodatkowy „soft” możemy spokojnie odinstalować w późniejszym czasie, jeżeli stwierdzimy że jest on dla nas bezużyteczny.

Na zakup laptopa bez systemu operacyjnego mogą się zdecydować jedynie doświadczeni użytkownicy, którzy poradzą sobie z instalacją systemu we własnym zakresie. Niestety często dochodzi do sytuacji, że osobny zakup systemu operacyjnego wiąże się z wyższym kosztem niż zakup laptopa z już zainstalowanym systemem. Zatem, jeżeli nie mamy pojęcia jak zainstalować system operacyjny lub po prostu chcemy kupić gotowy produkt do użytku, to nie warto decydować się na zakup laptopa, który jest pozbawiony systemu operacyjnego.

Podobne wpisy

Najlepsze prezenty na Dzień Matki. Sprawdź nasze propozycje

Źródeł Dnia Matki możemy doszukiwać się w starożytnym Egipcie gdzie ówczesna ludność czciła boginię Izydę, którą uważano za ucieleśnienie idealnej matki oraz żony. Pierwszym rokiem, w którym ustanowiono oficjalnie Dzień Matki był 1905. W 1914 roku, Kongres USA na czele z prezydentem Woodrowem Willsonem uznali Dzień Matki za święto narodowe. U Stanach Zjednoczonych przypada ono na drugą niedzielę maja. W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja od 1914 roku. Tego dnia wszystkie mamy są obdarowywane kwiatami, laurkami oraz innymi upominkami. W tym poradniku przedstawimy Ci propozycje najlepszych prezentów na Dzień Matki.

Zobacz

Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Zobacz

Jak wybrać pendrive? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pendrive?

Jaki pendrive kupić? Pendrive przyda się każdemu, w każdym wieku. To obecnie jedno z najlepszych urządzeń do przenoszenia i magazynowania plików. Jak odnaleźć ten, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Dowiedz się przydatnych rzeczy, które warto wiedzieć przy zakupie najlepszego pendrive dla Ciebie.

Zobacz